Eddig közel 550 aszálykárt jelentettek be, mintegy 24 ezer hektár területre a termelők, míg az elmúlt év hasonló időszakáig aszálykárra csupán egy kárbejelentés érkezett 41 hektárra - közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön az MTI-vel.
Az AM közleménye szerint az aszálykár-bejelentéssel leginkább érintett megyék az Alföldön találhatók: Jász-Nagykun-Szolnok megyében 150 kárbejelentést tettek 9500 hektárra, Csongrádban 200-at 6700 hektárra, Békésben 120-at 3200 hektárra.
A kárbejelentések elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növényeket érintik, a legnagyobb kár az őszi káposztarepcét érte, 1100 kárbejelentés 11 ezer hektárra, ezt követi az őszi búza 710 kárbejelentéssel 7500 hektárra, majd az őszi árpa 200 kárbejelentéssel 1400 hektárra.
A kárenyhítési rendszer szabályai szerint a károsodást, annak észlelését követő 15 napon belül, elektronikus úton kell bejelenteni a Magyar Államkincstár honlapján elérhető MKR Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerben. Ha a termelő a kárbejelentést az Egységes kérelem elektronikus felülete nyitva állásának időszakában nyújtja be, akkor az ügyfélazonosítóval rendelkező károsultnak először az egységes kérelmet kell benyújtania és csak azt követően tehető meg a kárbejelentés – tették hozzá.
Az AM ismertette: ha a bejelentett aszálykárokat a területileg illetékes kormányhivatal is visszaigazolja, akkor a 2019. kárenyhítési év végén vehető igénybe a kárenyhítő juttatás, amennyiben a további támogatási feltételek is teljesülnek.
Feltétel a termelő tagsága a kárenyhítési rendszerben, a károsodott növénynél legalább 30 százalékos hozamcsökkenés (terméskiesése) és 15 százalékos hozamérték-csökkenés (termelésiérték-kiesés), valamint a kárenyhítési hozzájárulás szeptember 15-ig történő megfizetése is. Az aszályhelyzetről az agrárminiszternek október 31-ig közleményt kell kiadnia az adott térségre vonatkozóan, a károsultnak pedig november 30-ig be kell nyújtania a kárenyhítő juttatás iránti igényét.
A 2019. kárenyhítési évi tagság az április 9-én nyíló Egységes kérelem elektronikus felületen megadott terület- és növényadatok alapján dől el, vagy a felületen megtett nyilatkozattal hároméves időtartamra önkéntesen is a rendszer tagjává lehet válni – közölte az agrártárca.