Agrárközélet
Agrárközélet

Javult a mezőgazdaság tűzvédelmi helyzete

Javult a mezőgazdaság tűzvédelmi helyzete

NAK/BM

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közreadta az elmúlt évek nyári betakarítási munkáival összefüggő tűzvédelmi hatósági ellenőrzések tapasztalatait - írja a NAK.

A katasztrófavédelmi kirendeltségek a nyári betakarítási munkákkal kapcsolatban tűzmegelőzési hatósági tevékenység keretében vizsgálták a tűzvédelmi előírások betartását. A kirendeltségek az illetékességi területükön tevékenységet végző gazdálkodók részére fórumokat, konferenciákat, lakossági tájékoztatókat szerveztek, ahol a hatóságok ismertették az aratási munkák biztonságos végrehajtásának feltételeit, a vonatkozó tűzvédelmi szabályokat, valamint hangsúlyozták az aratással összefüggő tüzek megelőzésének fontosságát.

A katasztrófavédelmi szervek szoros együttműködést folytatnak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatóságaival, mely együttműködés keretében a katasztrófavédelmi igazgatóságok, kirendeltségek képviselői részt vesznek a Betakarítási Koordinációs Bizottság ülésein, illetve a Kamara rendezvényein. A kirendeltségek az aratási, betakarítási munkákkal összefüggő tüzek megelőzése érdekében a mezőgazdasági szereplők részére tájékoztató anyagot küldtek, sajtótájékoztatókat tartottak. A betakarítási munkákkal kapcsolatban valamennyi kirendeltség biztosított tűzbiztonsági konzultációs lehetőséget, és ismételten felhívta az érintett gazdálkodó szervezetek figyelmét a gépek, berendezések műszaki állapota megfelelőségének fontosságára, valamint tájékoztatást adott a hatóság elérhetőségeiről és az ellenőrzés szükségességéről.

A kirendeltségekhez a betakarítási munkák során használt, ötnél több mezőgazdasági járművet érintő műszaki ellenőrzésekről összesen 971 bejelentés érkezett. A műszaki ellenőrzéseken a kirendeltségek 466 esetben képviseltették magukat. A műszaki ellenőrzéseken túl, az aratási tevékenység ellenőrzését összesen 525 gazdálkodó szervezetnél folytatták le a tűzvédelmi hatóságok. Az ellenőrzések során összesen 122 hiányosságot tapasztaltak az ellenőrök.

Járművek ellenőrzése

A műszaki ellenőrzésekkel, a betakarítási munkák során használt mezőgazdasági járművekkel kapcsolatban a hatóságok a következő szabálytalanságokat állapították meg:

  • a munkagépek műszaki ellenőrzésének hiánya,
  • tűzoltókészülék karbantartásának, vagy a karbantartás dokumentálásának hiánya,
  • megfelelő számú vagy teljesítményű tűzoltókészülék biztosításának hiánya,
  • a munkagép földelésének hiánya, nem megfelelő állapota,
  • tűzoltókészülék hiánya,
  • a műszaki ellenőrzést nem, vagy nem a szemle tervezett időpontja előtt 10 nappal jelentették be a tűzvédelmi hatóságnak,
  • akkumulátor védőburkolatának hiánya,
  • a munkagépről az éghető anyagok letisztításának hiánya,
  • kenőanyag szivárgás,
  • kipufogóvezeték állapota nem megfelelő,
  • a műszaki ellenőrzést az aratással érintett földterületen végezték, nem tartottak megfelelő távolságot a lábon álló növényzettől.

Létesítmények ellenőrzése

A fentieken túl a gazdálkodók telephelyén az ellenőrök az alábbi hiányosságokat tapasztalták:

  • tűzvédelmi oktatás hiánya,
  • a villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálatának hiánya,
  • a villámvédelmi berendezés felülvizsgálatának hiánya,
  • szabálytalan tárolás,
  • villamos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata során tapasztalt hibák kijavításának, vagy a javítás dokumentálásának hiánya,
  • tűzvédelmi szabályzat hiányos,
  • tűzvédelmi szabályzat nem naprakész,
  • villámvédelmi berendezések felülvizsgálata során feltárt hibák kijavításának, vagy a javítás dokumentálásának hiánya,
  • tűzoltó készülékek üzemeltetési naplójának hiánya,
  • tűzoltó-vízforrás jelölésének hiánya,
  • közműelzáró jelölésének hiánya,
  • tűzoltó takaró hiánya,
  • tűzvédelmi szakvizsga hiánya.

Az ellenőrzéseken tapasztaltak alapján meghatározott intézkedések során a kirendeltségek a fokozatosság elvét vették figyelembe. Az ellenőrzések során feltárt hiányosságokra tekintettel 43 esetben az ügyfelet a kirendeltség tűzvédelmi szabályok megsértése miatt figyelmeztette és a szabálytalanságok megjelölt határidőn belüli megszüntetésére és annak a tűzvédelmi hatóság felé történő igazolására kötelezte.

A végrehajtott ellenőrzések kapcsán 7 esetben szabott ki tűzvédelmi bírságot a hatóság. A kiszabott bírságok okai:

  • tűzoltókészülék hiánya,
  • tűzoltókészülék ellenőrzésének, felülvizsgálatának hiánya,
  • a munkagépek műszaki ellenőrzésének hiánya.

A mezőgazdaság tűzvédelmi helyzete a tavalyi évhez képest javult. Mezőgazdasági területen 2017. június 1. – 2017. augusztus 31. között 374 db tűz keletkezett, míg 2018. ugyanezen időszakában 203 db. Ez kevesebb a 2012-2018. években keletkezett tüzek számának átlagánál (352 db) is. A mezőgazdasági gépek kigyulladása miatt keletkezett tüzek száma 2017. június 1. – 2017. augusztus 31. között 77 db, idén ebben az időszakban 66 db volt. Ez csökkenést jelent 2012-2018 átlagához (70 db) viszonyítva is. Mind a mezőgazdasági területeken keletkezett tüzek, mind a mezőgazdasági géptüzek száma csökkenő tendenciát mutat.

Összességében megállapítható, hogy a gazdasági szereplők a betakarítási munkálatok vonatkozó tűzvédelmi előírásait jellemzően betartották, kirívó szabálytalanságot az ellenőrzések során az ellenőrök nem tapasztaltak. A műszaki ellenőrzések során a mezőgazdasági erő- és munkagépek általános műszaki állapota tűzvédelmi szempontból a legtöbb esetben megfelelő volt. Ez nagymértékben köszönhető a mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetek és magánszemélyek folyamatos tájékoztatásának. A mezőgazdasági szektorban erősödik a tűzvédelmi szabályok jogkövetése, ezáltal a csökken a tűzesetek következtében keletkező kár.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre nyugtalanabbak az európai gazdák, cselekvésre kényszerítik a döntéshozókat

2024. április 8. 08:10

Az európai döntéshozók visszafogták a természet védelmét szolgáló szabályozásokat, korlátozták a vámmentes ukrán gabona behozatalát, és hatályon kívül helyezték a peszticidek használatát korlátozó új jogszabályt.

Magyar gyűrűs vörös vércsét fotóztak Nigériában

2024. április 7. 12:10

A madarat első éves korában, 2023. szeptember 8-án gyűrűzték a Farmosi Madárvártán.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

Fóliák hasznosítása, III. – Tavaszi fejes saláta hajtatása

2024. február 8. 11:10

Nálunk – más európai országokhoz képest - a levélzöldségek fogyasztása (fejes saláta, jégsaláta, endívia saláta, spenót, sóska stb.) meglehetősen szerény. Csúcsidőszaknak számít a kora tavasz és húsvét környéke, még kisebb csúcsnak mondható a késő őszi kereslet, de télen és nyáron minimális az igény a levélzöldségfélék iránt.

Mire ügyeljünk a cukkini termesztése során?

2023. május 3. 04:38

Milyen igényei vannak a cukkininek? Mire ügyeljünk a termesztése során?

Minden más hibridet legyőzött a KWS KASHMIR

2021. január 10. 12:06

2020-ban is jól szerepelt a KWS KASHMIR kukoricahibrid Somogy megyében. A nettó terméshozam 10,83 tonna/hektár lett, ami Hársházi Péter családi gazdaságában meggyőző eredménynek számít.

Megérkezett a Yield Kit hozamtérképező készlet - bármely kombájnra!

2022. május 16. 05:36

Az agrár digitalizáció egyre nagyobb hangsúlyt kap korunk mezőgazdaságában. Ezt felismerve egyre több termelő érdeklődik digitális mezőgazdasági eszközök iránt, noha a hozamtérképezős kombájnok száma hazánkban az eszköz bekerülési értéke, illetve a kedvezőtlen ökonómiai kondíciók miatt arányaiban elmarad más eszközökétől jelenleg