Agrárközélet

Kiterjesztette agrárpartnerségét a Debreceni és a Nagyváradi Egyetem

Debreceni Egyetem

Bővül a Debreceni Egyetem és a Nagyváradi Egyetem 25 éve meglévő együttműködése. Az oktatási és kutatási partnerség mellett a doktori képzések összehangolósáról írt alá megállapodást a két intézmény. A szerződés értelmében a DE és a Nagyváradi Egyetem közös szemináriumokat, szimpóziumokat, tudományos előadásokat is szerveznek.

A klímaváltozás és a túlnépesedés miatt kiemelten fontos területté vált az agrárium és az élelmiszeripar. Az oktatásnak pedig alkalmazkodnia kell ehhez a hatalmas nyomáshoz, ezért fontos, hogy a képző intézmények összefogjanak. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, valamint a Nagyváradi Egyetem Környezetvédelmi Kara – amely a természeti erőforrások, mezőgazdaság, élelmiszeripar, erdészet és környezetgazdálkodás területén végez oktató és kutatómunkát – évtizedek óta eredményes kapcsolatot tart fenn, amely most tovább szélesedik. A cél közös: olyan agrárszakembereket képezni, akik mérnöki választ adnak az ágazat kérdéseire – hangsúlyozta Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

Az együttműködési megállapodás köszönhetően aktívabbá válhat a hallgatói és oktatói csereprogram, valamint a nagyváradi doktoranduszok bekapcsolódhatnak a DE MÉK doktori képzésébe: az Állattenyésztési Tudományok, a Kerpely Kálmán, továbbá a Táplálkozás- és Élelmiszertudományi Doktori Iskola munkájába.

A Nagyváradi Egyetem számára kiemelten fontos hallgatóinak doktori képzése. A hallgatók és oktatók mobilitása, a Debreceni Egyetemmel közös kutatások, tudományos programok szimpóziumok, előadások komoly támogatást jelentenek a nagyváradi agrároktatás számára. A DE MÉK garancia, hiszen a QS legfrissebb tematikus ranglistáján a 201-250 helyet foglalja el, és ezzel továbbra is vezető szerepet tölt be a magyar agrárfelsőoktatásban. Az intézmények oktatási és kutatási rendszere hasonló, ezért a közös munka könnyen összehangolható lesz

– emelte ki Cristina Maria Maerescu, a Nagyváradi Egyetem dékánja.

Az egyetemek együttműködése kapcsán Kátai János, az Agrokémiai és Talajtani Intézet professor emeritusa a tudományterületi partnerség erősítését hangsúlyozta. Pepó Péter, a DE MÉK Agrártudományi Doktori Tanács elnöke kiemelte: az egyetem értékes elméleti tudásbázisával, széles kutatási tapasztalatával és laboratóriumi eszközparkjával járul hozzá az együttműködés sikerességéhez.

Fotó: Debreceni Egyetem

Egy kapcsolat akkor fejlődik, ha azt a szereplők szívügyüknek tartják. A DE és a Nagyváradi Egyetem negyedévszázados, szoros kapcsolata mutatja, hogy mindkét intézmény tesz és tenni akar az agrárfelsőoktatás sikeréért – hangsúlyozta Pepó Péter.

A DE MÉK doktori iskoláiban mintegy száz hallgató végez tudományos tevékenységet, harmaduk a kar külföldi hallgatója.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Ha az istállóban elszaporodnak a patkányok: irtás csalétekkel

2024. október 25. 16:10

A gazdaság a patkányok számára maga a mennyország, tele búvóhellyel és táplálékkal. Sok esetben csak patkányirtással tudunk ellenük védekezni.

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.

A nyomonkövetés beépül az agrárképzésbe

2018. november 22. 15:19

Az új együttműködés keretében a debreceni kar oktatóit felkészítik naprakész tudással és a hallgatóknak tartanak majd előadásokat magyar és angol nyelven egyaránt, egy gyakorlati tudásbázis kiépítését is tervezik, ipari partnerekkel.

A szupertej kevésbé okoz emésztési panaszokat - jelentős tejipari innováció

2021. január 16. 04:36

Az A2-es tej nem tartalmazza azt a fehérjetípust, ami emésztési problémákat okoz.