Agrárközélet

Kiterjesztette agrárpartnerségét a Debreceni és a Nagyváradi Egyetem

Debreceni Egyetem

Bővül a Debreceni Egyetem és a Nagyváradi Egyetem 25 éve meglévő együttműködése. Az oktatási és kutatási partnerség mellett a doktori képzések összehangolósáról írt alá megállapodást a két intézmény. A szerződés értelmében a DE és a Nagyváradi Egyetem közös szemináriumokat, szimpóziumokat, tudományos előadásokat is szerveznek.

A klímaváltozás és a túlnépesedés miatt kiemelten fontos területté vált az agrárium és az élelmiszeripar. Az oktatásnak pedig alkalmazkodnia kell ehhez a hatalmas nyomáshoz, ezért fontos, hogy a képző intézmények összefogjanak. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, valamint a Nagyváradi Egyetem Környezetvédelmi Kara – amely a természeti erőforrások, mezőgazdaság, élelmiszeripar, erdészet és környezetgazdálkodás területén végez oktató és kutatómunkát – évtizedek óta eredményes kapcsolatot tart fenn, amely most tovább szélesedik. A cél közös: olyan agrárszakembereket képezni, akik mérnöki választ adnak az ágazat kérdéseire – hangsúlyozta Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

Az együttműködési megállapodás köszönhetően aktívabbá válhat a hallgatói és oktatói csereprogram, valamint a nagyváradi doktoranduszok bekapcsolódhatnak a DE MÉK doktori képzésébe: az Állattenyésztési Tudományok, a Kerpely Kálmán, továbbá a Táplálkozás- és Élelmiszertudományi Doktori Iskola munkájába.

A Nagyváradi Egyetem számára kiemelten fontos hallgatóinak doktori képzése. A hallgatók és oktatók mobilitása, a Debreceni Egyetemmel közös kutatások, tudományos programok szimpóziumok, előadások komoly támogatást jelentenek a nagyváradi agrároktatás számára. A DE MÉK garancia, hiszen a QS legfrissebb tematikus ranglistáján a 201-250 helyet foglalja el, és ezzel továbbra is vezető szerepet tölt be a magyar agrárfelsőoktatásban. Az intézmények oktatási és kutatási rendszere hasonló, ezért a közös munka könnyen összehangolható lesz

– emelte ki Cristina Maria Maerescu, a Nagyváradi Egyetem dékánja.

Az egyetemek együttműködése kapcsán Kátai János, az Agrokémiai és Talajtani Intézet professor emeritusa a tudományterületi partnerség erősítését hangsúlyozta. Pepó Péter, a DE MÉK Agrártudományi Doktori Tanács elnöke kiemelte: az egyetem értékes elméleti tudásbázisával, széles kutatási tapasztalatával és laboratóriumi eszközparkjával járul hozzá az együttműködés sikerességéhez.

Fotó: Debreceni Egyetem

Egy kapcsolat akkor fejlődik, ha azt a szereplők szívügyüknek tartják. A DE és a Nagyváradi Egyetem negyedévszázados, szoros kapcsolata mutatja, hogy mindkét intézmény tesz és tenni akar az agrárfelsőoktatás sikeréért – hangsúlyozta Pepó Péter.

A DE MÉK doktori iskoláiban mintegy száz hallgató végez tudományos tevékenységet, harmaduk a kar külföldi hallgatója.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

KG Nagykun az új, államilag elismert árpafajta

2018. január 26. 17:14

A KG Nagykun a Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézetének már a 36-ik saját nemesítésű, államilag elismert növényfajtája, őszi árpából pedig az ötödik.

Üzemmérettől független komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakítása

2020. október 16. 08:31

Befejeződött a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. konzorciumi vezető, a Debreceni Egyetem és a Balogh-Farm Tépe Kft. konzorciumi tagok kutatás-fejlesztési projektje. A beruházás összköltsége 2,151 milliárd Ft, melyből a projekt 1,202 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatást a Széchenyi 2020 program „GINOP-2.2.1-15 – K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” tárgyú pályázati felhívása keretében nyert el.

A nyomonkövetés beépül az agrárképzésbe

2018. november 22. 15:19

Az új együttműködés keretében a debreceni kar oktatóit felkészítik naprakész tudással és a hallgatóknak tartanak majd előadásokat magyar és angol nyelven egyaránt, egy gyakorlati tudásbázis kiépítését is tervezik, ipari partnerekkel.

Új, ősszel vethető lencsefajták

2019. május 14. 11:17

Bár a tavasz a lencse hagyományos vetési ideje, az utóbbi években egyre több kutatás és nemesítési program indult télálló fajták előállítására.