Agrárközélet

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

Agrofórum Online

Az aszály sújtotta román búzatermésnek továbbra is meg kell felelnie az egyiptomi pályázatokban előírt követelményeknek.

Románia búzatermelése várhatóan hirtelen csökkenni fog az idén az elhúzódó aszályos időjárás miatt. Ennek ellenére a fekete-tengeri exportőröknek továbbra is elegendő felhalmozott többlettel kellene rendelkezniük ahhoz, hogy az Egyiptom által kiírt nemzetközi beszerzési gabonapályázataira szállíthassanak – nyilatkozta több gazdálkodó és szakértő.

Románia, az Európai Unió államainak második legnagyobb gabonakereskedője, Franciaországgal és Oroszországgal együtt a legnagyobb gabonaexportőr a Közel-Keletre, Egyiptom pedig fő vevőnek számít.

„Duplán rossz helyzetben vagyunk. A búza szempontjából nagyon rossz évet láthatunk, a helyzet hasonlít 2002-re, amikor a növények télen megfagytak hótakaró hiányában, majd elmaradtak a szokásos tavaszi esők” – nyilatkozta Románia volt mezőgazdasági minisztere, Petre Daea.

Daea elmondta a Thomson Reuters hírügynökségnek, hogy az adatok azt mutatták, hogy a negyvenegy közigazgatási megyéből tízben „akár 100 százalékos” arányban is károsodhatnak a termések.

Románia tavaly rekordmennyiségű, körülbelül 10 millió tonna búzát takarított be 2,1 millió hektárról, és a gazdák és a kereskedők most körülbelül 5–7,4 millió tonna betakarítására számítanak.

Egy kisebb termésnek azonban jótékony hatása lenne, hiszen az megakadályozza az anyarozs parazita előfordulását a gabonafélékben – ez az egyik fő követelmény az egyiptomi pályázatokban – hívták fel a figyelmet szakértők.

„Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával, és így a piactól, a nemzetközi áraktól és a kereslettől függően részt vehet olyan nemzetközi beszerzéseken is, mint az egyiptomi” – mondta Sebastien Devos, a romániai Koepta agrárbrókercég munkatársa.

Devos szerint az országon belül déli és a nyugati régiókban jónak tűnnek a körülmények, ezért nem volt olyan könnyű kiszámítani az átlagos terméshozamot. Arra számít egyébként, hogy a 2020-as román búzatermesztés „körülbelül 7,3–7,4 millió tonna körül alakulhat, de előfordulhat ennél alacsonyabb mennyiség is”.

A bukaresti kormány, amely még nem adott ki hivatalos becslést, meglepte a piacokat a múlt hónapban, amikor egy hétre átmenetileg felfüggesztette a búza kivitelét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.

Az erős exportkereslet hatására drágult a szójabab

2023. augusztus 11. 07:11

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce árszintje emelkedett.

A száraz időjárásról szóló hírekre drágult a búza és a kukorica

2021. június 2. 06:09

Európában is inkább pluszokat lehetett látni a nap végén, a malmi búza, a repce, a takarmánybúza ára is emelkedett.

A búza határidős ára esett a kedvező termesztési feltételek miatt

2024. március 2. 07:10

Amerikában vegyes összkép rajzolódott ki a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon, Európában viszont inkább eladói fölényt lehetett látni.