Agrárközélet

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

Agrofórum Online

Az aszály sújtotta román búzatermésnek továbbra is meg kell felelnie az egyiptomi pályázatokban előírt követelményeknek.

Románia búzatermelése várhatóan hirtelen csökkenni fog az idén az elhúzódó aszályos időjárás miatt. Ennek ellenére a fekete-tengeri exportőröknek továbbra is elegendő felhalmozott többlettel kellene rendelkezniük ahhoz, hogy az Egyiptom által kiírt nemzetközi beszerzési gabonapályázataira szállíthassanak – nyilatkozta több gazdálkodó és szakértő.

Románia, az Európai Unió államainak második legnagyobb gabonakereskedője, Franciaországgal és Oroszországgal együtt a legnagyobb gabonaexportőr a Közel-Keletre, Egyiptom pedig fő vevőnek számít.

„Duplán rossz helyzetben vagyunk. A búza szempontjából nagyon rossz évet láthatunk, a helyzet hasonlít 2002-re, amikor a növények télen megfagytak hótakaró hiányában, majd elmaradtak a szokásos tavaszi esők” – nyilatkozta Románia volt mezőgazdasági minisztere, Petre Daea.

Daea elmondta a Thomson Reuters hírügynökségnek, hogy az adatok azt mutatták, hogy a negyvenegy közigazgatási megyéből tízben „akár 100 százalékos” arányban is károsodhatnak a termések.

Románia tavaly rekordmennyiségű, körülbelül 10 millió tonna búzát takarított be 2,1 millió hektárról, és a gazdák és a kereskedők most körülbelül 5–7,4 millió tonna betakarítására számítanak.

Egy kisebb termésnek azonban jótékony hatása lenne, hiszen az megakadályozza az anyarozs parazita előfordulását a gabonafélékben – ez az egyik fő követelmény az egyiptomi pályázatokban – hívták fel a figyelmet szakértők.

„Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával, és így a piactól, a nemzetközi áraktól és a kereslettől függően részt vehet olyan nemzetközi beszerzéseken is, mint az egyiptomi” – mondta Sebastien Devos, a romániai Koepta agrárbrókercég munkatársa.

Devos szerint az országon belül déli és a nyugati régiókban jónak tűnnek a körülmények, ezért nem volt olyan könnyű kiszámítani az átlagos terméshozamot. Arra számít egyébként, hogy a 2020-as román búzatermesztés „körülbelül 7,3–7,4 millió tonna körül alakulhat, de előfordulhat ennél alacsonyabb mennyiség is”.

A bukaresti kormány, amely még nem adott ki hivatalos becslést, meglepte a piacokat a múlt hónapban, amikor egy hétre átmenetileg felfüggesztette a búza kivitelét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elhunyt Dr. Birkás Márta

2024. november 23. 19:58

Életének 73. évében elhunyt Dr. Birkás Márta professor emerita, agrárgenerációk példaképe – adta hírül a MATE Kaposvári Campusa a közösségi médiaoldalán.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

Felhúzta a szójabab árát a szójaolaj drágulása

2024. november 8. 07:40

Európában a malmi búza és a kukorica olcsóbb lett, viszont a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Búza fajták hazai és export piacokra

2018. szeptember 17. 06:42

A kalászosok betakarítását a tervezettnél alacsonyabb nyugat európai terméskilátások az uniós és oroszországi területcsökkenés ellenére, az átmenő raktár készletek miatt egyes a felvásárlási árak alakulását tekintve bizakodó szakértők is mérsékeltebb optimizmussal várták.

Az ukrajnai megállapodás lejárta miatt emelkedtek az árak

2023. július 15. 08:40

A mezőgazdasági nyersanyagokat pénteken összességében az Egyesült Államokban tapasztalt dollárgyengülés is erősítette.

Ismét fenyeget a sárgarozsda

2023. április 23. 08:36

A sárgarozsda amilyen hírhedt és veszélyes kórokozó, fungicidekkel viszont rendkívül jól kontrollálható. A helyes védekezés kulcsa nem az alkalmazandó készítmény kiválasztása, hanem a helyes időzítés, a kórokozó mielőbbi észlelése.