Két fiatal gazda keményen dolgozik nemcsak a gazdaságban, hanem a közösségi médiában is. Instagram-követők ezreihez hozzák közelebb az osztrák mezőgazdaság mindennapjait – és közben rengeteg lájkot kapnak.
Martina Prutsch (vezérképünkön) és Johannes Burchhart megmutatják követőinek, milyen menő tud lenni a mezőgazdaság. Ausztria lakosságának mindössze három százaléka dolgozik a mezőgazdaságban, és a többség még mindig nem tudja, hogyan készül az élelmiszer. Az agrárinfluenszerek napról napra szántják a földeket, vetnek és aratnak.
Drónnal szántani?
Mindig van náluk fényképezőgép és drón, a stájer és az alsó-ausztriai fiatalok digitális formában vonják be Instagram-követőiket a farm életébe, és meg akarják mutatni, hogy a gazdálkodás menő is lehet.
Martina Prutsch Stájerország délkeleti részén, szülei több mint 100 hektáros szántóföldjén gazdálkodik. A család kukoricát, tököt és gabonát termeszt. A 24 éves fiatal hölgy is aktívan részt vesz a munkában, és egy webáruházat hozott létre a farm saját termékei számára. Sikeresen elvégezte a mezőgazdasági mesterképzést. Prutsch a jövőben szeretné átvenni szülei vállalkozását.
A tánctól a növényvédő szerekig
„Olvastam egy riportot a növényvédő szerekről, amelyben a mezőgazdaságot teljesen negatívan ábrázolták. Ettől kezdve tudtam, hogy változtatni akarok ezen, és tájékoztatni akarom az embereket” – mondja a stájer nő.
És hogyan működik ez jobban a 21. században, a közösségi média segítségével? „Eleinte szórakozásból követtem a trendeket, és például egy jól ismert táncot forgattam a traktorunkkal” – mondta.
Mindenkihez szól
2021 elején kezdte az online munkát és már 92 ezren követik, ezt elsősorban magyarázó videókkal éri el. „Egy fiatal gazda mindennapjait szeretném bemutatni – méghozzá olyan emberek számára is érthető módon, akiknek semmi közük ehhez a területhez” – emelte ki Prutsch.
Egy jól sikerült kép
Hasonló a helyzet Johannes Burchharttal is. A 27 éves férfi a mezőgazdasággal, szőlőtermesztéssel és gyümölcstermesztéssel foglalkozó családi vállalkozásban, valamint egy tulilnerfeldi fogadóban dolgozik. Szinte mindig nála van a fényképezőgép.
„Soha nem akartam influenszer lenni” – magyarázza az alsó-ausztriai gazda, akinek egy traktoros fotóját jól fogadták az Instagramon, és Burchhart rájött, hogy van lehetőség a területen, amit ki akart használni.
Terepmunka
Az alsó-ausztriai gazdának immár több mint nyolcezer követője van. Körülbelül kilenc éve látja el őket érdekes tényekkel és háttérinformációkkal a mezőgazdaságból. „Az a célom, hogy a tartalmamon keresztül motiváljak és olyan mezőgazdasági tudást mutassak be, amivel kevesen rendelkeznek” – nyilatkozta az osztrák Heute napilapnak.
A gazdálkodás kemény munka
A két influenszer azt is meg akarja mutatni, hogy mivel jár a munkájuk. Prutsch esetében például 5 órakor kezdődik egy nap.
„A mezőgazdaságban generációkban gondolkodunk. Nem csak magunkért gazdálkodunk, hanem a társadalom egészéért. Adunk és kapunk, és szerintünk jó, ha a társadalom is értékeli ezt” – tették hozzá.
Farmfluenszer
Prutsch és Burchhart a „farmfluencer_at” projektben is részt vesznek, ezt két éve indított el egy egyesület. A programban 23 fiatal gazdálkodó mindennap bemutatja az életet a farmon, és a közösségi média segítségével közvetíti az osztrák mezőgazdaság és erdőgazdálkodás eredményeit.
(Képek: instagram.com/martina_pr2; instagram.com/bauernjohny)