A tejhasznosítású juh- és/vagy kecsketartók számára 2018. október 29-én új pályázati felhívás jelent meg a Széchenyi2020 honlapon. A felhívás célja a tejhasznosítású juh- és/vagy kecsketartás támogatása, továbbá az állatjóléti intézkedések megvalósítása révén a kiskérődző tejágazat hatékonyságának további növelése.
Megjelent a VP3-14.1.1.-18 kódszámú, ,,A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás” című pályázat.
A támogatást igénylő által tartott – ENAR adatbázisban nyilvántartott, 1 éves kort betöltött – tejhasznosítású anyajuhok és/vagy anyakecskék után 3 éven keresztül, támogatási évente állategységenként, a támogatási kérelem kedvező elbírálását követően 2021-ig, meghatározott mértékű támogatás vehető igénybe, amennyiben az állattartó a felhívásban leírt kötelezettséget vállal és annak eleget tesz. A minimálisan támogatható állatlétszám 2 állategységnek – azaz 14 állatnak – megfelelő támogatható állategyed.
A támogatás alaptámogatásból és kiegészítő támogatásból áll. Kiegészítő támogatás kizárólag az alaptámogatással együtt nyújtható be. Egy pályázó egy támogatási kérelmet nyújthat be. A támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg 0,68 milliárd forint.
Az alaptámogatáshoz kapcsolódó kötelezettségek között az előírtnál (20%-kal) nagyobb férőhely biztosítása, gyakori gondozói felügyelet, a fejéshez kapcsolódóan elméleti és gyakorlati oktatás biztosítása, valamint előírt sűrűségű körmölés és lábfürösztés szerepel. A kiegészítő támogatás érdekében a lekötéses tartásmód elhagyása és az állattartás természetes igényeivel összhangban lévő víz és takarmányellátás biztosítása mellett többletvállalásként nyalósó biztosítása került be.
A támogatás mértéke, összege a vállalt kötelezettségek következtében felmerülő többletköltségek és elmaradt bevétel ellentételezése, amely állategység alapon kerül kifizetésre, és amelynek értéke – vállalástól függően – meghaladhatja a 60 EUR/állategység mértéket is.
A támogatási kérelem benyújtására elektronikus úton, ügyfélkapun 2018. december 1. és december 21. között van lehetőség a Magyar Államkincstár elektronikus felületén. Fontos, hogy ezt a jogvesztő határidőt a pályázók ne mulasszák el, ugyanis ebben az esetben jogorvoslatra nincs lehetőség. A támogatói okirattal rendelkezők a kifizetési kérelmet évente, az egységes kérelem részeként nyújthatják be.
További információkért és a pályázati felhívás részletes ismertetéséért forduljanak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdászaihoz.