Állattenyésztés

27-ről 34,5 literre növelték a tehenek napi tejtermelését

Agrofórum Online

Egy német tehenészet példája jól mutatja, milyen kihívásokkal és lehetőségekkel találkoznak a modern mezőgazdasági vállalkozások.

A farm nemcsak a tejtermelésre összpontosít, hanem arra is, hogy innovatív megoldásokkal és fenntartható gazdálkodási módszerekkel alkalmazkodjon a folyamatosan változó piaci és környezeti feltételekhez.

A tejtermelő üzem működése különleges bepillantást enged a mezőgazdaság jövőjébe, ahol a hagyományok és az innováció szorosan összefonódnak.

Állatjóllét és hatékonyság

A németországi, brandenburgi farmon a tejtermelés középpontjában a magas szintű állatjóllét és a hatékonyság áll. A gazdaság célja, hogy az állatok számára a lehető legjobb körülményeket biztosítsa, hiszen az egészséges és kiegyensúlyozott környezet közvetlen hatással van a tej minőségére és mennyiségére.

Adatok

A tehenészetet tavaly májusban lépett a megújulás útjára, akkor vette át Anna de Boer és Benedikt Kraus. A két fiatal gazdálkodó azóta az állatok száma 380-ról 570-re növelte. A 2025-ös esztendő végére pedig a 650-es számot akarják elérni.

A két tejipari szakember az első naptól kezdve a kiemelt problémákkal foglalkozott: túl nagy volt a személyzet és túl kevés a rutin. Az átlagos napi tejtermelés tehenenként 27 liter volt, a takarmányadagokon, a termékenység szabályozásán és az állatok egészségi állapotán javítani kellett. A szükséges lépések eredménye, hogy mára a tehenészet teheneinek tejhozama napi 34,5 liter.

Modern technológia

Az istállót modern technológiával szerelték fel, beleértve az automata etetőrendszereket és a fejőrobotokat, amelyek nemcsak időt takarítanak meg, hanem precízebb és állatbarátabb kezelést tesznek lehetővé.

Az automatizáció nem csupán a termelékenységet növeli, hanem csökkenti az állatokat érő stresszt is, ami hosszú távon jobb eredményeket hoz mind az állatok, mind a farm számára – számolt be a német Bauern Zeitung.

Fenntarthatóság

Az innovációk alkalmazása mellett a család elkötelezett a fenntarthatóság iránt is. A farm működése során különös figyelmet fordítanak az energiahatékonyságra és a környezeti terhelés minimalizálására.

A megújuló energiaforrások, például a biogáz és a napenergia, kulcsfontosságú szerepet játszanak a gazdaság energiaellátásában. A tehéntrágyát biogáz előállítására használják, amely nemcsak a farm energiaigényének jelentős részét fedezi, hanem csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást is.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Tejtermelés: a biogazdaságok tényleg környezetbarátabb módon működnek?

2021. szeptember 30. 06:18

Egy tanulmány megállapításai szerint az ökológiai úton előállított tej környezetbarátabb, mint a hagyományos gazdaságokból származó.

Befolyásolja-e a fejések között eltelt idő a tejtermelést?

2024. szeptember 30. 11:10

A 12 órás vagy hosszabb munkanapokat senki sem szereti, a tehenészetekben a fejés miatt mégis elvárás. De vajon kell-e 12 óránként fejni?

Istvánfalvi Miklós: nehéz helyzetben vannak a tejtermelők

2022. június 3. 11:32

A tej a legfontosabb és legsokoldalúbb alapélelmiszerünk.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.