Állattenyésztés

A hígtrágyával kapcsolatos balesetek megelőzhetők

Agrofórum Online

A folyékony trágyával kapcsolatos balesetek ugyan ritkák, de a számukat odafigyeléssel, annak tudatosításával, hogy milyen veszélyek kapcsolódnak hozzá, tovább lehetne csökkenteni.

Különösen a hígtrágyatartályokkal, keverőberendezésekkel, szivattyúkkal, tömlőkkel és csövekkel végzett munka jelent nagy kockázatot. A hígtrágya által kibocsátott gázzal kapcsolatos balesetek az összes jelentett baleset mintegy nyolc százalékát teszik ki.

Milyen gázok keletkeznek a hígtrágyában?

A hígtrágyagödör veszélyes gázok forrása, ilyen például kénhidrogén, amely nagy koncentrációban megbénítja a szaglást, és gyorsan eszméletvesztéshez és légzésleálláshoz vezethet. A szén-dioxid fulladást vagy mérgezést okozhat, a metán pedig robbanásveszélyes keveréket alkot az oxigénnel. Ezért a hígtrágyarendszerek környékén szigorúan tilos a nyílt tűzgyújtás, a dohányzás és bármilyen szikrázással járó tevékenység.

Annak, aki a hígtrágyatároló létesítményekben és azok közelében dolgozik, önmaga és mások védelme érdekében különleges biztonsági intézkedéseket kell tennie. Ez magában foglalja a tárolók teljes kiürítését a gázok visszaáramlásának megakadályozása érdekében. Továbbá a keverőberendezéseket ki kell kapcsolni és rögzíteni kell a véletlen beindulás megakadályozása érdekében.

A friss levegő biztosítása az első

A megfelelő szellőzés biztosítása érdekében vagy a friss levegő bejutásáról, vagy a gázkoncentráció méréséről gondoskodni kell. Az ilyen területek megközelítését mindig biztosítani kell, például mentőheveder használatával és legalább két másik személy jelenlétével. Vészhelyzetben gyorsan és körültekintően kell cselekedni. Az első teendő a 112-es segélyhívószám hívása, majd következik az összes gép kikapcsolása és a friss levegő biztosítása. Csak felkészülten lehet hatékonyan csökkenteni a folyékony trágyával végzett munka során bekövetkező balesetek kockázatát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tudta, hogy baj esetén a 112-es segélyhívó képes pontosan meghatározni a helyét?

2023. október 16. 12:40

Eddig a 112 nem tudta bemérni, hol történt a baj, azonban egy fejlesztésnek köszönhetően az operátor mostantól nagyon pontosan tudni fogja, honnan hívták.

Kigyulladt traktorhoz hívták a tűzoltókat

2023. május 2. 08:31

Nem kezdődött jól a május annak a gazdának, akinek kigyulladt a gépe Nagyrécse térségében.

Egy részeg furgonos mentése közben halt meg a traktoros

2022. február 20. 07:39

Hollandiában meghalt egy traktoros, aki megpróbálta kimenteni részeg barátait egy árokból.

Az elektromos traktorok és más mezőgazdasági gépek váratlanul nagy kockázatot jelenthetnek

2023. augusztus 3. 17:10

Az elektromos hajtás egyre inkább terjed a mezőgazdaságban használt gépek esetében is. Pedig ennek a technikának is vannak kockázatai, amelyekről talán kevesebb szó esik.