A folyékony trágyával kapcsolatos balesetek ugyan ritkák, de a számukat odafigyeléssel, annak tudatosításával, hogy milyen veszélyek kapcsolódnak hozzá, tovább lehetne csökkenteni.
Különösen a hígtrágyatartályokkal, keverőberendezésekkel, szivattyúkkal, tömlőkkel és csövekkel végzett munka jelent nagy kockázatot. A hígtrágya által kibocsátott gázzal kapcsolatos balesetek az összes jelentett baleset mintegy nyolc százalékát teszik ki.
Milyen gázok keletkeznek a hígtrágyában?
A hígtrágyagödör veszélyes gázok forrása, ilyen például kénhidrogén, amely nagy koncentrációban megbénítja a szaglást, és gyorsan eszméletvesztéshez és légzésleálláshoz vezethet. A szén-dioxid fulladást vagy mérgezést okozhat, a metán pedig robbanásveszélyes keveréket alkot az oxigénnel. Ezért a hígtrágyarendszerek környékén szigorúan tilos a nyílt tűzgyújtás, a dohányzás és bármilyen szikrázással járó tevékenység.
Annak, aki a hígtrágyatároló létesítményekben és azok közelében dolgozik, önmaga és mások védelme érdekében különleges biztonsági intézkedéseket kell tennie. Ez magában foglalja a tárolók teljes kiürítését a gázok visszaáramlásának megakadályozása érdekében. Továbbá a keverőberendezéseket ki kell kapcsolni és rögzíteni kell a véletlen beindulás megakadályozása érdekében.
A friss levegő biztosítása az első
A megfelelő szellőzés biztosítása érdekében vagy a friss levegő bejutásáról, vagy a gázkoncentráció méréséről gondoskodni kell. Az ilyen területek megközelítését mindig biztosítani kell, például mentőheveder használatával és legalább két másik személy jelenlétével. Vészhelyzetben gyorsan és körültekintően kell cselekedni. Az első teendő a 112-es segélyhívószám hívása, majd következik az összes gép kikapcsolása és a friss levegő biztosítása. Csak felkészülten lehet hatékonyan csökkenteni a folyékony trágyával végzett munka során bekövetkező balesetek kockázatát.