Állattenyésztés

A holland gazdák mesterséges intelligenciát használnak a tehenek és a növények figyelésére

Agrofórum Online

Egy holland cég próbálja a 21. századba „repíteni” a mezőgazdaságot. De készen áll a világ a mesterséges intelligenciával felvértezett tehenekre?

Nincs idő ezen töprengeni, mert a pillanat elérkezett, hála egy holland cégnek, amely két technológiát – a mozgásérzékelőket és a mesterséges intelligenciát – egyesített azzal a céllal, hogy a 21. századba vezesse a baromfiudvart.

A Connecterra társaság az IDA rendszerét, vagyis az „Intelligens tejtermelői asszisztenst” az Egyesült Államokba is elhozta, miután több éven át kísérleti jelleggel Európában is kipróbálta.

Az IDA egy, a tehén nyakára erősített mozgásérzékelő eszközt használ, amely a tehén mozgását továbbítja egy mesterséges intelligencia által vezérelt programnak. Az érzékelő adatai, ha többször összehangolják a valós viselkedéssel, végül lehetővé teszik az IDA számára, hogy pusztán az adatok alapján megmondja, mikor kérődzik, fekszik, sétál, iszik vagy eszik a tehén.

(Fotó: Ben Sellon/Associated Press)

Ezek a mutatók előre jelzik, hogy egy adott tehén beteg-e, kevésbé termékeny-e, vagy készen áll-e a szaporodásra – figyelmeztetve a gazdát a viselkedésben bekövetkező változásokra, amelyek egyébként könnyen elkerülnék a figyelmét.

Egyszerűen lehetetlen lenne számunkra minden egyes állatot egyedileg nyomon követni

– mondta Richard Watson, az első négy amerikai gazdálkodó egyike, aki az IDA-t használja, amióta decemberben kereskedelmi forgalomba került.

Watson, aki a Georgia állambeli Waynesboróban található Seven Oaks Dairy tulajdonosa, úgy véli, hogy ha egy számítógép azonosítaná, hogy 2000 darabos állományában mely tehenek szorulnak figyelemre, az akár 10 százalékkal is javíthatná a gazdaság termelékenységét, ami több százezer dollárt jelentene a családja számára.

Kiderült, hogy a gazdák által használt technológia sok tekintetben valóban elavult.

Ha be tudjuk bizonyítani, hogy ezek az előnyök léteznek ennek a technológiának a használatából, úgy gondolom, hogy az IDA elfogadása a gazdálkodási rendszerek széles körében, különösen a nagy gazdálkodási rendszerekben, nem lenne kérdéses

– mondta Yasir Khokhar, a Connecterra alapítója és vezérigazgatója.

A tejtermelés csak az egyik olyan iparág, amely profitál a mesterséges intelligenciából, amelyet olyan különböző területeken alkalmaznak, mint az újságírás, a gyártás vagy az önvezető autók. A mezőgazdaságban a mesterséges intelligenciát arra fejlesztik ki, hogy drónfelvételek segítségével megbecsüljék a termés egészségi állapotát, és a gyomirtót a sorok között is ki tudják szűrni.

(Fotó: Ben Sellon/Associated Press)

Yasir Khokhar, a Microsoft volt alkalmazottja, a Connecterra alapítója és vezérigazgatója elmondta, hogy az ötletet az Amszterdamtól délre fekvő tejgazdaságban töltött idő inspirálta. – Kiderült, hogy a gazdák által használt technológia sok tekintetben valóban elavult – mutatott rá. – Ami rendelkezésre áll, azt nagyon nehézkes használni, pedig a mezőgazdaság egyike azoknak a területeknek, amelyeknek égető szükségük van a technológiára.

Az IDA alapját a Google nyílt forráskódú TensorFlow programozási keretrendszere képezi, amely számos tudományágban segítette a mesterséges intelligencia elterjedését. Ez egy olyan nyelv, amely az általánosan használt Python kódra épül, és segít összekapcsolni a szövegből, képekből, hangból vagy érzékelőkből származó adatokat a neurális hálózatokkal – a számítógépek tanulását segítő algoritmusokkal. A nyelvet már több milliószor töltötték le, és körülbelül 1400 ember járul hozzá a kódhoz, akik közül csak 400-an dolgoznak a Google-nál – árulta el Sandeep Gupta termékmenedzser.

Szemmel tartva a teheneket

Szerinte a TensorFlow-t olyan emberek is használhatják, akiknek csak középiskolai szintű matematikai és némi programozási ismeretük van.

Tovább haladunk ezen az úton, hogy egyre könnyebbé és könnyebben használhatóvá tegyük

– magyarázta Gupta.

A Google szóvivője, Justin Burr szerint a TensorFlow-t a NASA tudósainak a Kepler-teleszkóp segítségével történő bolygókereséstől kezdve az Amazonas menti törzseknek az illegális erdőirtás hangjainak észleléséhez nyújtott segítségig mindenre használták már.

A Google reméli, hogy a felhasználók adaptálják a nyílt forráskódot, hogy új alkalmazásokat fedezzenek fel, amelyeket a vállalat egy nap a saját üzletében is felhasználhat.

A szenzorok mesterséges intelligencia nélkül is segítenek a gazdáknak a csordáik nyomon követésében. Mary Mackinson Faber, az Illinois állambeli Pontiac közelében lévő Mackinson tejgazdaság ötödik generációs gazdálkodója elmondta, hogy az ír Moocall cég által kifejlesztett, a tehén farkára erősített eszköz SMS-t küld neki, amikor a tehén készen áll a szülésre, így ő ott tud lenni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy semmi baj nem történik. A Moocall nem használ mesterséges intelligenciát – egyszerűen csak üzenetet küld, amikor a farban a gerinc-összehúzódások egy bizonyos küszöbértéket túllépnek.
Bár „nagyszerű eszköznek” nevezte, elmondása szerint emberi intuícióra van szükség ahhoz, hogy azt tegyék, ami a legjobb az állatoknak.

Vannak bizonyos feladatok, amelyekben segíthet, és segíthet nekünk, de nem hiszem, hogy valaha is helyettesíteni fogja az embert.

Forrás: https://www.cbc.ca/news/science/cows-artificial-intelligence-1.4618981

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Az Agrárminisztérium új állattenyésztési törvényt fog megalkotni

2018. május 30. 12:54

Az agrárminiszter hangsúlyozta: "erős magyar mezőgazdaság nincs erős, szuverén magyar állattenyésztés és fejlett tenyészállat-előállítás nélkül".

Robot fejőgép, agrárvilágítás, biztonsági nyakfogó... - Állattenyésztési innovációk Hódmezővásárhelyről

2019. május 22. 16:46

Az agrárinformatika és tartástechnológia kapcsán a megosztott helyezéseknek köszönhetően a szakmai zsűri összesen hat fejlesztést emelt ki.

Gyengülő pénzügyi teljesítmény a mezőgazdaságban

2018. március 14. 08:24

Folyamatosan gyengül a hazai mezőgazdaság jövedelem termelése, és középtávon nem is várható, hogy ez a folyamat megforduljon.

Már nem kötelező zártan tartani a baromfikat

2022. augusztus 12. 08:16

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte madárinfluenzától való mentességét.