A kisállat-fizioterápia célja a sérült vagy beteg páciens mozgásának javítása, az eredeti mozgatófunkciók helyreállítása vagy legalábbis javítása a természet energiáinak segítségével.
Ennek módja lehet a test felépítésének és működésének alapos ismeretén alapuló manuális kezelések sora, különféle erősítő és egyensúlygyakorlatok speciális eszközök segítségével, hidroterápia, valamint műszerrel végzett kezelések mint pl. az ultrahang-, lézer-, mágnesterápia, TENS stb.
A fizioterápia rendkívül nagy szerepet játszhat a páciens krónikus fájdalmának enyhítésében is, az izomzat vagy ízületek egészségének fenntartásában, izomépítésben, az öregedés tüneteinek lassításában, és beteg vagy sérült állatok rehabilitációját is lehetővé teszi vagy felgyorsítja sérülést vagy műtétet követően. Sportoló vagy munkakutyák mozgásprogramját is segíthet a fizioterapeuta kidolgozni, illetve keresztedzésként is szóba jöhet néhány fizioterápiás módszer.
Honnan tudható, hogy szükség van a fizioterápiára?
Érdemes otthoni körülmények között felfigyelni azokra a jelekre, amelyek a diszkomfortérzetet, fájdalmat mutatják: az eb nem szívesen megy fel vagy le a lépcsőn, nem akar sétálni, nehezen száll be a kocsiba, megváltozik a járásképe, sántít vagy instabil, esetleg valamilyen viselkedésbeli probléma merül fel. Ezután állatorvosi kivizsgálást követően érdemes felkeresni egy fizioterápiás szakembert.
Milyen típusú betegségeknél ajánlott a fizioterápia?
A teljesség igénye nélkül azok az esetek, amelyekkel a legtöbbször találkozni: porckorongsérv, különböző eredetű bénulások, törések, ficamok, szalagszakadások, izom-, ínbetegségek, ízületi diszpláziák, artrózis, különböző műtétek utáni rehabilitáció.
Mi a menete, ha a kutyámat/macskámat fizióra szeretném vinni?
Ha arra gyanakszunk, hogy kedvencünknek szüksége van fizioterápiára, érdemes a kivizsgálást ortopéd/neurológus szakorvosnál kezdeni. Ha már ismerünk fizioterapeutát, őt is meg lehet keresni, de diagnózis nélkül nem fogja a kezelést elkezdeni. Viszont ő is javasolhat orvost, aki felállítja a diagnózist, tisztázza, hogy melyik testrész fáj és mi az elváltozás, és javasolni fog valamilyen terápiát, ami magába foglalhat gyógyszeres kezelést/műtétet/fizioterápiát is.
A fizioterapeuta a diagnózis ismeretében kezelési tervet készít, amibe a gazdit is bevonja. Ezután rendszeres és kitartó kezelésre van szükség, amit az otthoni „házi feladatok” (gyakorlatok) egészítenek ki.

Miért nem kezelnek minden állatot egyformán?
Gyakran szembesülnek a gazdik azzal, hogy az ő kedvencük nem ugyanazokat a feladatokat kapja, mint egy másik kutya. Eltérhetnek az egyes foglalkozások időtartamai, az alkalmazott technikák és eszközök, a gyógytornagyakorlatok és az otthonra kiadott házi feladatok is. A fizioterapeuta szakemberek mindig egyénre szabott, komplex kezelést biztosítanak, amit az első alkalommal elvégzett állapotfelmérést követően állítanak össze.
Bízzunk a szakemberekben, hogy a kedvencünk számára a lehető legjobb és leghatékonyabb terápiát fogják kiválasztani! Ez lehet, hogy azt jelenti, hogy az én kutyám csak 5 percet fog tornázni, míg a másik 25 percet. Mi talajon végzett feladatokat csinálunk, mások a víz alatti futópadon dolgoznak. Valakinek szüksége lesz kiegészítő kezelésekre (lézer, ultrahang, elektroterápia, mágnes stb.), nekünk viszont a masszázs és a gyógytorna többet fog segíteni…

A kutyák életkora, a betegség jellege, a sérülés fajtája és ideje stb. mind meghatározóak. Fontos szem előtt tartani a terápiás célt: például egy fiatal kutyát szeretnénk fokozatosan visszavezetni a sportba egy sérülés után vagy egy idősebb kutyus rehabilitációját végezzük, esetleg egy preventív (betegséget megelőző) jellegű foglalkozásról van szó.
Egy kezeléssorozaton belül is változik 1-1 alkalom felépítése: módosulhat az aktív torna és a manuális kezelési idő aránya, új feladatokkal, terápiás módszerekkel és eszközökkel bővülhet. Előfordul az is, hogy időközben átváltunk egy másik terápiára: abbahagyjuk a hidroterápiát vagy befejezzük az ultrahangkúrát és más területekre fektetjük a hangsúlyt, például a talajon és eszközökön végzett aktív gyógytornára. Közbeszólhatnak váratlan események is: hiába kezd egy kutya hátfájdalom miatt fizioterápiára járni, ha egy más jellegű, súlyosabb probléma felmerül. Ilyenkor újratervezünk, és egy ideig az aktuálisan nagyobb problémával fogunk hangsúlyosan foglalkozni.
Egészséges állatot is érdemes fizioterápiára vinni?
Igen! Főleg sportkutyák rendszeresen vesznek részt ilyen típusú foglalkozásokon. Ebben az esetben a cél az extrém terhelések miatt a sérülések megelőzése, illetve a könnyen rosszra forduló mikrosérülések (amit a gazdi még nem vesz észre) időben történő felismerése. Idős kutyák esetében is nagyon hasznos lehet, akár a kognitív funkciók megőrzése céljából is.
A cikk Rostás Lucának, az Ebfizio fizioterápiás kezelő alapító-tulajdonosának válaszai alapján és szakmai jóváhagyásával készült.
Fotók: Novák Judit