Állattenyésztés

Állateledelt készítenek majd rovarokból

Kép: InnovaFeed

Az InnovaFeed francia biotechnológiai vállalat megállapodást írt alá az Archer-Daniels-Midland Co amerikai gabonakereskedővel, hogy rovarfehérjét szállítson az ADM állateledel-részlegének – jelentette be az InnovaFeed.

Az InnovaFeed még ebben az évben megkezdi egy nagy rovartenyésztő üzem építését az ADM Illinois állambeli Decatur kukoricafeldolgozó üzeme mellett, amely a rovarok számára takarmányt, valamint hulladékhőt és vizet szállít majd.

Az üzem a tervek szerint takarmány-összetevőket állít elő fekete katonalegyekből, és műtrágyát a hulladékukból. Az InnovaFeed azt mondta, hogy várhatóan még ebben az évben egy kutatási és fejlesztési központot nyit a telephelyen, és terveik szerint 2024-re a kereskedelmi takarmánygyártást is fel lehet fejleszteni.

Az állateledel-gyártók egyre gyakrabban használnak rovarokat, például legyeket, lisztkukacokat és tücsköket fenntartható fehérjeforrásként állateledelben és csemegékben, kihasználva a növekvő állattartást és a környezettudatos fogyasztók növekvő keresletét. A tenyésztett poloskák sokkal kevesebb földet, vizet és takarmányt igényelnek, mint az állatok, és kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki. „A rovarfehérje a következő innováció, méretre szabható alternatív fehérjéről van szó, hatalmas piaci potenciállal” – mondta Clement Ray, az InnovaFeed vezérigazgatója.

A kulcsfontosságú piacokon egyébként a szabályozás is enyhült az elmúlt időszakban. 2021-ben az Európai Unió tisztviselői engedélyezték egyes tenyésztett rovarok emberi élelmiszerekben való felhasználását, az Egyesült Államok állateledel- és takarmányszabályzói pedig felvették a fekete katonalegyeket a kutyaeledelben felhasználható rovarok listájára.

A Decatur rovarüzem 60 000 tonna fehérje és 20 000 tonna olaj előállítására lesz képes, amelyeket állateledelekhez, valamint állat-, baromfi- és haltakarmányokhoz használnak majd fel. Az üzemben 400 000 tonna műtrágyát is előállítanak majd rovarhulladékból. Az InnovaFeed ezenkívül emberi fogyasztásra szánt rovaralapú összetevőket kíván előállítani olyan termékekben, mint az energiaszeletek és sportitalok. Az ADM és az InnovaFeed nem hozta nyilvánosságra az ügylet pénzügyi feltételeit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Figyeljünk a vírusvektor rovarokra a kalászosokban!

2022. október 31. 06:37

Az őszi vetésű kalászos gabonák esetében a vírusos eredetű megbetegedések gyakorisága, valamint az általuk okozott károk nagysága évről évre szisztematikusan növekszik.

A főbb légszennyező anyagok csökkentik a beporzás hatékonyságát

2022. március 2. 04:36

A Readingi Egyetem kutatói voltak az elsők, akik természetes körülmények közt vizsgálták a főbb légszennyező anyagok hatását a beporzásra.

Van a parlagfűnek hazánkban természetes ellensége?

2019. szeptember 12. 06:37

K. Ferenc kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a parlagfűnek van-e természetes ellensége hazánkban?

Mézgásodik a barackfa és a meggyfa. Mit tegyek?

2022. augusztus 23. 04:38

A barackon az elmúlt három évben, a meggyen pedig idén júliusban megjelent a mézgásodás. Mit tegyek?