Állattenyésztés

Állati vészhelyzetek: fagyállómérgezés

Agrofórum Online

A fagyálló hűtőfolyadék vagy más néven hűtővíz segít elvezetni a motorhőt és megóvja az alkatrészeket az esetleges hőkártól. Ráadásul éppen most van a szezonja a cseréjének. Ebben az időszakban az átlagosnál több kutya és macska kerül állatorvoshoz etilén-glikol-mérgezéssel.

A fagyálló szinte bármelyik autósboltban, de akár a nagyáruházak autós részlegén is kapható folyadék. Ez nem is csoda, hiszen a hazánkban működő ötmillió gépjármű működéséhez elengedhetetlen. Télen ugyanis a hűtőfolyadék, amennyiben nem tartalmaz speciális fagyást akadályozó adalékanyagokat, megfagyhat, és eközben kárt tehet a motorban. Fagyállóra tehát szükség van.

Azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a fagyálló (kutyára, macskára, emberre is) erősen mérgező hatású anyag. Mivel a színtelen (a palackozott kiszerelést festékkel színezik, hogy megkülönböztethető legyen a víztől), sűrű folyadék édes, az állatok szívesen belekóstolnak.

Nincs szükség emberi rosszindulatra ahhoz, hogy hozzájussanak, elég, ha a cseréje közben egy kevés melléömlik, és a kutya, macska felnyalogatja. 95%-os etilén-glikol esetében egy 3 kg-os macskáknak egy kiskanálnyi (4,2 ml) mennyiség, egy 10 kg-os kutyának pedig 3 evőkanálnyi (44 ml) mennyiség már halálos!

Milyen tüneteket okoz a fagyálló?

Mivel az etilén-glikol tulajdonképpen alkohol, az első tünetek részegségre utalnak: az elfogyasztását követő 1-3 óra elteltével az állat tántorogni, botladozni kezd, nyáladzik, hányingere van. Fokozott szomjúság és vizeletürítés jelentkezik, ám 4-6 óra elteltével mintha megnyugodna: aluszékonnyá, bódulttá válik.

Bár a tünetek elmúlnak, a jószág, úgy tűnik, jobban van, az állapota valójában ekkor fordul végzetesre: 36-72 órán belül remegés, reszketés, görcsök, hányás jelentkezhet, csökkent testhőmérséklettel kísérve. A végső fázis görcsrohamként jelentkezik. Ebben a szakaszban sajnos már a vesék visszafordíthatatlan károsodást szenvedtek, az állat menthetetlen.

Mit tegyünk, ha fagyállómérgezésre gyanakszunk?

Ha tehát a következő tüneteket tapasztaljuk:

  • hányás, étvágytalanság, görcsök, remegés, a szemek gyors oldalirányú mozgása (nystagmus);
  • szomjúság, nagy mennyiségű vizelet ürítése; később viszont teljesen megszűnik az ivás, majd a vesék leállásával vizelet sem keletkezik;
  • „részeg” tántorgás, botladozás;
  • bűzös, rossz szagú lehelet, kipirosodó, fekélyesedő nyálkahártya (ezt az okozza, hogy a vérben megemelkedett mennyiségű karbamid a nyálkahártyán kiválik, és az oxigénnel érintkezve ammónia keletkezik, amely rossz szagú és erősen maró hatású);
  • az ammónia maró hatására vérző belek miatt a bélsár színe fekete vagy élénkpiros véres, esetleg véres hányás is jelentkezik.

A legfontosabb: azonnal keressük fel a legközelebbi állatorvost!

Az etilén-glikol elfogyasztását követő 1-2 órán belüli hánytatás/gyomormosás még akár teljes felépülést jelenthet, bár a vegyület nagyon gyorsan felszívódik a gyomorból. A macskáknak, mivel sokkal érzékenyebbek a fagyállóra, két órán belüli széles körű kezeléssel; a kutyáknak 8-12 órán belüli kezeléssel van esélyük túlélni a mérgezést.

A mérgezés fiziológiai háttere

Az etilén-glikol a májban az alkohol-dehidrogenáz enzim hatására átalakul a vesét károsító glikol-aldehiddé. Ezután kalcium-oxalát kristályok képződnek, valamint megemelkedik a vizelet pH-ja, azaz lúgosodik. A folyamat a veséket visszavonhatatlanul tönkreteszi, működésük leáll. Emiatt 1-2 napon belül megemelkedik a vér kreatinin- és karbamidszintje.

A vizeletben jellegzetes kálcium-oxalát-monohidrát kristályok jelennek meg körülbelül 3-18 órával a méreg elfogyasztása után. Később, mivel a vesetubulusok eltömődnek, a vizelet mennyisége csökken. 

Mit tehet az állatorvos?

Bár a tünetek jellegzetesek, a biztos diagnózis érdekében fontos a vizelet vizsgálata a kristályok jelenlétének kimutatásához. A vizelet-mintavételt sterilen, legtöbbször ultrahang segítségével a hasfalon keresztül, injekciós tűvel végzik (bár ijesztő, de szinte teljesen fájdalommentes eljárás). Esetleg sor kerülhet a vesék ultrahangos vizsgálatára is.

A kezelés legtöbbször a vénába adott alkoholos (etil-alkohol) infúzióval történik. Az alkohol-dehidrogenáz enzimhez kompetitíven kötődik az alkohol és az etilén-glikol is, így minél több alkohol kerül be az állat szervezetébe és köti le az enzimet, annál kevésbé tud az etilén-glikol mérgező glikol-aldehiddé átalakulni.

A kutyáknál létezik egy ellenszer is, amely Magyarországon is elérhető, de macskáknál ez nem alkalmazható. Ezenkívül a vér pH-értékét próbálják meg savas irányba mozdítani, és egyéb kiegészítő gyógyszerekre is szükség lehet.

Sajnos azonban a kezelés sem óvja meg minden esetben a páciens életét. Ha túl későn került állatorvoshoz, és a vesefunkciók visszafordíthatatlanul károsodtak, el kell fogadni, hogy a beteg menthetetlen.

Ha tehát fagyállómérgezésre gyanakszunk, az azonnali állatorvosi ellátás a biztos haláltól mentheti meg házikedvencünket!

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Forradalmi eljárással, ürülék alapján azonosítják az utcákat összepiszkító kutyákat

2023. július 23. 09:40

Mint az jól ismert, a kriminalisztikai célú DNS-vizsgálat immár a bűnüldözés egyik legfontosabb eszköze. Egy francia kisvárosban azonban ez idáig nem használt területen kezdték el ezt alkalmazni.

Mennyire hatékonyak a bolhák és kullancsok riasztására, irtására törzskönyvezett szerek?

2024. augusztus 7. 11:40

A közelmúltban a Nébih 13 készítményt ellenőrzött ezek közül, hogy meggyőződjenek valóban „megteszik-e” azt, amit ígérnek.

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.

Kipusztulhat egy fa, ha a kutyák rendszeresen levizelik?

2024. szeptember 24. 04:36

Kerítésünk előtt a járdán 3 éve ültetett fák közül az egyik kipusztult a nyáron. Lehetséges-e, hogy kutyák egy adott fa törzsét naponta levizelik és a fát ezzel kipusztítják? Mit javasolnak megoldásként, megelőzésként?