21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Állattenyésztés

Állatokat mentenek ki a Duna-szigetről a gazdálkodók

Agrofórum Online

Szerb gazdák és tisztviselők küzdenek az egyik Duna-szigeten rekedt tucatnyi éhező ló és szarvasmarha megmentéséért.

Az állatokat általában tavasszal és nyáron hagyják legelni a Dunában, a Krcedinska Adán, körülbelül 50 kilométerre északra Belgrádtól. Az idei tél elejéig tartó szokatlanul meleg időjárás miatt hosszabb ideig maradtak ott.

Túl magas vízszint

A Duna vízszintjének december végi hirtelen emelkedése miatt nem tudták használni az állatok szállítására általában használt uszályt, valamint a hó és a fagypont beköszönte miatt az állatok a szigeten rekedtek, és élelem nélkül maradtak.

A szerb mezőgazdasági minisztérium szerint összesen 97 szarvasmarha, 40 borjú és 70 ló tartózkodott a szigeten, amikor a víz szintje megemelkedett.

Reménykednek

„A szarvasmarhák egyenként körülbelül 50 kilót fogytak, néhányuk már el is pusztult – mondta Milenko Plavsic, egy tulajdonos újságíróknak. – Körülbelül 30 szarvasmarha és az összes ló még mindig ott van. Remélem, sikerül kimeneti onnan az összes állatot” – tette hozzá.

Nem szálltak fel

A mentés nemrég kezdődött, amikor a szerb vészhelyzeti osztály mentői szénát hoztak az állatoknak. Az állami erdészet egy vontatóhajót és egy uszályt is biztosított az állatok szárazföldre szállításához, de a tisztviselők szerint az állatok egy része nem volt hajlandó felszállni a hajóra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. 

„Nem könnyű olyan lovakat és teheneket szállítani, amelyek nagyon rossz állapotban vannak” – mondta Marko Marinkovic erdészeti illetékes újságíróknak.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

A ragadós száj- és körömfájás hazánkban is felbukkant

2025. március 8. 13:10

Magyarországon is megjelent a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás. A betegség legutóbb 1973-ban fordult elő hazánkban.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.

Egységes kérelem: a szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók feladatairól

2023. február 15. 12:42

A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban az Agrárminisztérium ismételten felhívja az állattartók figyelmét, hogy tegyenek meg mindent az ENAR-ban lévő adatok naprakész biztosítása érdekében, az egységes kérelemben megjelenő állatok megszemélyesítése miatt.