Állattenyésztés

Állatokat mentenek ki a Duna-szigetről a gazdálkodók

Agrofórum Online

Szerb gazdák és tisztviselők küzdenek az egyik Duna-szigeten rekedt tucatnyi éhező ló és szarvasmarha megmentéséért.

Az állatokat általában tavasszal és nyáron hagyják legelni a Dunában, a Krcedinska Adán, körülbelül 50 kilométerre északra Belgrádtól. Az idei tél elejéig tartó szokatlanul meleg időjárás miatt hosszabb ideig maradtak ott.

Túl magas vízszint

A Duna vízszintjének december végi hirtelen emelkedése miatt nem tudták használni az állatok szállítására általában használt uszályt, valamint a hó és a fagypont beköszönte miatt az állatok a szigeten rekedtek, és élelem nélkül maradtak.

A szerb mezőgazdasági minisztérium szerint összesen 97 szarvasmarha, 40 borjú és 70 ló tartózkodott a szigeten, amikor a víz szintje megemelkedett.

Reménykednek

„A szarvasmarhák egyenként körülbelül 50 kilót fogytak, néhányuk már el is pusztult – mondta Milenko Plavsic, egy tulajdonos újságíróknak. – Körülbelül 30 szarvasmarha és az összes ló még mindig ott van. Remélem, sikerül kimeneti onnan az összes állatot” – tette hozzá.

Nem szálltak fel

A mentés nemrég kezdődött, amikor a szerb vészhelyzeti osztály mentői szénát hoztak az állatoknak. Az állami erdészet egy vontatóhajót és egy uszályt is biztosított az állatok szárazföldre szállításához, de a tisztviselők szerint az állatok egy része nem volt hajlandó felszállni a hajóra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. 

„Nem könnyű olyan lovakat és teheneket szállítani, amelyek nagyon rossz állapotban vannak” – mondta Marko Marinkovic erdészeti illetékes újságíróknak.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

28 milliárd forint értékű állatjóléti támogatás jelent meg

2023. április 6. 08:03

Megjelent az új, tejhasznosítású szarvasmarha ágazatot érintő állatjóléti támogatás, melynek keretösszege 28 milliárd forint.

Több tejet termelünk, de kevesebb lesz a marhahús

2024. október 22. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2025-ben enyhén emelkedik majd a tejtermelés a közösségben.

Gáz van Dániában: megadóztatják a szarvasmarhák szellentését

2024. június 28. 10:10

A cím vicces, a hír igaz: Dániában a szarvasmarha- és sertéstartók az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt extra adót fognak fizetni.

Kéknyelv-betegség: szarvasmarha-szállítmányok rekedtek a tengeren

2021. február 27. 05:37

A kéknyelv-betegség gyanúja miatt rekedt a hajón, csaknem ezer spanyol szarvasmarha.