Állattenyésztés

Állatokat mentenek ki a Duna-szigetről a gazdálkodók

Agrofórum Online

Szerb gazdák és tisztviselők küzdenek az egyik Duna-szigeten rekedt tucatnyi éhező ló és szarvasmarha megmentéséért.

Az állatokat általában tavasszal és nyáron hagyják legelni a Dunában, a Krcedinska Adán, körülbelül 50 kilométerre északra Belgrádtól. Az idei tél elejéig tartó szokatlanul meleg időjárás miatt hosszabb ideig maradtak ott.

Túl magas vízszint

A Duna vízszintjének december végi hirtelen emelkedése miatt nem tudták használni az állatok szállítására általában használt uszályt, valamint a hó és a fagypont beköszönte miatt az állatok a szigeten rekedtek, és élelem nélkül maradtak.

A szerb mezőgazdasági minisztérium szerint összesen 97 szarvasmarha, 40 borjú és 70 ló tartózkodott a szigeten, amikor a víz szintje megemelkedett.

Reménykednek

„A szarvasmarhák egyenként körülbelül 50 kilót fogytak, néhányuk már el is pusztult – mondta Milenko Plavsic, egy tulajdonos újságíróknak. – Körülbelül 30 szarvasmarha és az összes ló még mindig ott van. Remélem, sikerül kimeneti onnan az összes állatot” – tette hozzá.

Nem szálltak fel

A mentés nemrég kezdődött, amikor a szerb vészhelyzeti osztály mentői szénát hoztak az állatoknak. Az állami erdészet egy vontatóhajót és egy uszályt is biztosított az állatok szárazföldre szállításához, de a tisztviselők szerint az állatok egy része nem volt hajlandó felszállni a hajóra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. 

„Nem könnyű olyan lovakat és teheneket szállítani, amelyek nagyon rossz állapotban vannak” – mondta Marko Marinkovic erdészeti illetékes újságíróknak.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Feloldották a kéknyelv-betegség miatt elrendelt korlátozásokat

2021. március 5. 10:15

Az Európai Unió elismerte a kéknyelvbetegség-mentesítési program eredményességét Magyarországon.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Engedély nélküli szarvasmarhavágást lepleztek le a Nébih ellenőrei

2018. február 27. 08:58

Az üzemben további kb. 500 kg jelöletlen, nem nyomon követhető terméket is találtak a szakemberek, amelynek elrendelték a megsemmisítését.

Ítéletidő: helikopterről etették a szarvasmarhákat Ausztriában

2024. szeptember 23. 08:10

A gép egyszerre négy körbála (darabonként mintegy 800 kg) szilázst tudott felvinni az állatoknak.