22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Állattenyésztés

Állatorvosok, figyelem! Leállt az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszer

Nébih

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait több újítást is bevezet a Nébih az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben. Az állatorvosoknak a decemberi jelentéseket, az előírásoknak megfelelően, január 15-éig kellett rögzíteniük a felületen. E héttől a rendszer átmenetileg nem elérhető annak érdekében, hogy a januári adatok leadásakor már az új funkciókat is használhassák az állatorvosok és meghatalmazottjaik.

Tavaly év eleje óta az állatorvosoknak havonta jelentést kell készíteniük az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumokról – emlékeztet a Nébih.

Az első csaknem egy év tapasztalatai rávilágítottak néhány tipikus hibára, félreértésre.

Ezek egyike, hogy

minden esetben az állatoknak ténylegesen beadott gyógyszerek mennyiségét kell felvezetni a felületre

és nem a megrendelt vagy vényre felírt kereskedelmi mennyiséget. Szintén többeknek gondot okozott, hogy

a gyógyszeres takarmányok esetén az adatrögzítéskor nem a kereskedelmi forgalomban lévő termék nevét kell megadni,

hanem a bennük lévő állatgyógyászati készítményét. A bejelentő rendszer adatbázisában is csak utóbbiak érhetők el.

Az állatorvosok az adatszolgáltatáshoz meghatalmazottak segítségét is igénybe vehetik. Ennek kapcsán azonban a 2022-es év változásai közül fontos kiemelni, hogy minden meghatalmazott esetében kötelező megadni, mely konkrét tenyészet(ek) esetében járhat el, azaz rögzítheti az adatokat. A jelentést pedig továbbra is kizárólag az állatorvos véglegesítheti. Lényeges szem előtt tartani, hogy cég a felhasználási adatokkal kapcsolatos feladatokra nem adhat meghatalmazást, meghatalmazott pedig kizárólag magánszemély lehet.

A hivatal az eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján számos, a felület használatát segítő funkció bevezetésén is dolgozik. A fejlesztések élesítése érdekében a rendszere e héttől átmenetileg nem elérhető. A cél, hogy a januári adatok leadásakor már az új funkciókat is használhassák az érintettek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Újabb mélyponton a sertésállomány

2020. augusztus 26. 08:47

2019. december 1-jén 909 ezer szarvasmarhát tartottak a gazdálkodók, 2,7 százalékkal többet, mint az előző év azonos időpontjában.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.

AKI: nőtt a baromfihúsexport

2023. május 18. 12:22

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában.

A jövő húsételeinek nagyobb része nem lesz állati eredetű!

2019. június 22. 11:20

Az előrejelzések szerint 2040 húsételeinek 35 százaléka sejtkultúra-tenyészetekből, 25 százaléka pedig növényi pótlékokból fog állni.