Állattenyésztés

Az intenzív állattenyésztés közegészségügyi veszélyeket hordozhat

Syngenta Blog

Az Egyesült Királyság tudósai által vezetett új kutatások szerint az antibiotikumok túlzott használata, az állatok nagy száma és az intenzív módszerek által okozott alacsony genetikai sokféleség növeli annak valószínűségét, hogy kórokozók jelentős közegészségügyi problémát – epidémiát – okozzanak.

A Bath-i és a Sheffield-i Egyetem által vezetett nemzetközi tudóscsoport kutatása szerint a környezeti változások és a haszonállatokkal való fokozott kapcsolat révén kialakult bakteriális fertőzések az embereket is veszélyeztethetik.

A fejlett országokban a bakteriális gasztroenteritis elsődleges oka a Campylobacter jejuni, és ezeknek az eseteknek a fele állatokkal való érintkezéssel van összefüggésben. Ez a baktérium súlyos hasmenést idéz elő az emberi szervezetben. A becslések szerint háromszor annyi esetet okoz, mint az E.coli, a Salmonella és a Listeria.

Az intenzív gazdálkodási gyakorlatok tökéletes környezetet biztosítanak a kórokozók globális terjedéséhez a kereskedelmi hálózatokon keresztül.

Sam Sheppard professzor szerint az elmúlt évtizedekben számos vírus és kórokozó baktérium „ugrott” vadon élő állatokról emberekre. Majmokból HIV, madarakból H5N1 származott. A Covid-19 is – a feltételezések szerint – denevérekből származik.

„Az állatokban szállított kórokozók egyre nagyobb veszélyt jelentenek az emberekre, és eredményeink rámutatnak, hogy alkalmazkodóképességük lehetővé teszi számukra a gazdaszervezet cseréjét.”

A kutatók azt remélik, hogy tanulmányuk segíthet a tudósoknak a jövőbeni lehetséges problémák előrejelzésében, így megelőzhető a járványok kialakulása.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

2024. november 14. 12:10

Egyetlen terméketlen bika majdnem tönkretett egy gazdaságot. A tulajdonos a mesterséges megtermékenyítésben látja a megoldást.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

Az Agrárminisztérium új állattenyésztési törvényt fog megalkotni

2018. május 30. 12:54

Az agrárminiszter hangsúlyozta: "erős magyar mezőgazdaság nincs erős, szuverén magyar állattenyésztés és fejlett tenyészállat-előállítás nélkül".

Mintegy húszezer húsludat számolnak fel Bökönyön

2022. június 1. 13:49

Az érintett állomány felszámolása folyamatban van.

A malacfarokkurtítás a múlté - Van jobb megoldás!

2023. október 17. 09:10

A farokrágás gyakori probléma a sertéstartó gazdaságokban. Megelőzése, megszüntetése érdekében sokszor alkalmazzák a gazdák a rutinszerű farokkurtítást, amely állatjóléti szempontból kifogásolható módszer. Jó tudni, hogy a farokrágás kiváltó okainak megszüntetésével jó eséllyel megelőzhető a farokrágás kialakulása.

A liba felöltöztet, de le is tud vetkőztetni…

2019. október 28. 13:16

A nyíradonyi Szilágyi László közel negyven éve libákkal foglalkozik, ahogy maga mondja, végig járta a létra valamennyi fokát, egyet sem hagyott ki. A vele készített interjú során tapasztalatairól mesélt.