Állattenyésztés

Az intenzív állattenyésztés közegészségügyi veszélyeket hordozhat

Syngenta Blog

Az Egyesült Királyság tudósai által vezetett új kutatások szerint az antibiotikumok túlzott használata, az állatok nagy száma és az intenzív módszerek által okozott alacsony genetikai sokféleség növeli annak valószínűségét, hogy kórokozók jelentős közegészségügyi problémát – epidémiát – okozzanak.

A Bath-i és a Sheffield-i Egyetem által vezetett nemzetközi tudóscsoport kutatása szerint a környezeti változások és a haszonállatokkal való fokozott kapcsolat révén kialakult bakteriális fertőzések az embereket is veszélyeztethetik.

A fejlett országokban a bakteriális gasztroenteritis elsődleges oka a Campylobacter jejuni, és ezeknek az eseteknek a fele állatokkal való érintkezéssel van összefüggésben. Ez a baktérium súlyos hasmenést idéz elő az emberi szervezetben. A becslések szerint háromszor annyi esetet okoz, mint az E.coli, a Salmonella és a Listeria.

Az intenzív gazdálkodási gyakorlatok tökéletes környezetet biztosítanak a kórokozók globális terjedéséhez a kereskedelmi hálózatokon keresztül.

Sam Sheppard professzor szerint az elmúlt évtizedekben számos vírus és kórokozó baktérium „ugrott” vadon élő állatokról emberekre. Majmokból HIV, madarakból H5N1 származott. A Covid-19 is – a feltételezések szerint – denevérekből származik.

„Az állatokban szállított kórokozók egyre nagyobb veszélyt jelentenek az emberekre, és eredményeink rámutatnak, hogy alkalmazkodóképességük lehetővé teszi számukra a gazdaszervezet cseréjét.”

A kutatók azt remélik, hogy tanulmányuk segíthet a tudósoknak a jövőbeni lehetséges problémák előrejelzésében, így megelőzhető a járványok kialakulása.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Biotojás-termelő céget választottak az Év Biogazdaságának

2021. november 4. 05:36

Az „Év Biogazdasága” címet nyerte el a Biolla Kft., mely a Farm Tojás Csoport egyik termelő vállalata.

Nébih: erre kiemelten figyelni kell szarvasmarha import esetén

2023. március 22. 15:32

A hiányosan kitöltött vagy nehezen olvasható marhaútlevelek megnövekedett ügyintézési időt vonnak maguk után szarvasmarha import esetén.

A mezőgazdasági kibocsátás csaknem felét az Alföld adja

2020. augusztus 30. 04:36

A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.