Állattenyésztés

Borúsak a méhészek kilátásai

Magyar Nemzet

Nem örülnek a méhészek a korán jött tavasznak, emellett a súlyos aszály is hatással lehet az idei kilátásokra. A tavalyi jelentős méh-pusztulás szintén nem kecsegtet sok jóval, a méz iránti kereslet pedig továbbra is gyenge, ezért az elmúlt hónapokban sem emelkedtek az átvételi árak - írja a Magyar Nemzet.

Borús kilátásokkal tekintenek a korán jött szezonra a hazai méhészek. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke a Magyar Nemzet megkeresésére felidézte, habár a szezon legelején vagyunk, az már látszik, hogy az év több szempontból is abnormálisnak tekinthető.

A szakember a már látható problémák közül kiemelte: nagyon korán jött a tavasz, így a vegetáció beindult, ráadásul mindezt komoly szárazság is tetézi. A korán érkezett enyhülés miatt a méztermelés szempontjából legfontosabb hazai növényünk, az akác virágrügye már kipattant, ennek következtében jelentős az elfagyás kockázata. Ebben az esetben később ugyan hoz új rügyeket a növény, ám az így végbemenő másodvirágzás már rövidebb ideig tart, és a mennyiség is kisebb. A repce virágzása még távolabb van, ám a szántóföldi növényt súlyos aszály veszélyezteti. Az ország egyes pontjain a szárazság miatt a növény kitárcsázását is számba kell venniük a gazdálkodóknak.

Bross Péter emellett a méhcsaládok állapotát is az idei szezon nehézségének nevezte. Felidézte: tavaly – máig tisztázatlan körülmények között – tömeges méhpusztulás ment végbe, országszerte a méhek 40 százaléka, míg egyes körzetekben 50-60 százaléka is elpusztult, de a megmaradt méhcsaládokban is sok a gyenge egyed. Az OMME elnöke a jelentős nyári méhpusztulással kapcsolatban arról beszélt, amikor a folyamat lezajlott, számos tényező egyszerre jelentkezett. A szántóterületek közel felén folytattak a tavaly júniusi méhpusztulás idején növényvédelmi munkákat a szántóföldeken. Ráadásul 2018-ban a napraforgó a szokásosnál jóval hamarabb virágzott, így a méhek, annak elvirágzása után, mintegy 8-10 hétig nem jutottak természetes virágporhoz.

– A mézpiac sem teremt a termelőknek kedvező helyzetet – részletezte Bross Péter. Ennek oka, hogy a kereslet a nemzetközi piacokon sokkal alacsonyabb volt a kínálatnál, ezért az árak a téli hónapokban sem nőttek. Továbbra is súlyos gondot jelent az Európai Unióba jellemzően a Távol-Keletről érkező, olcsó importáru. A silány minőségű behozott mézzel összekeverik az itt megtermeltet, ezzel pedig komoly gondot okoznak az uniós tagállamoknak. Bross Péter hozzátette: a következő napok-hetek időjárásától is nagyban függ, hogy milyen szezonra számíthatnak a méhészek 2019-ben, de az előzetes kilátások kedvezőtlenek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Mézjelentés: túlélési stratégia az ágazatnak

2018. március 1. 16:25

Az EU és tagállamai fektessenek többet a méhek védelmébe, a hamisítás elleni harcba és a termelők támogatásába – áll az Európai Parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásban.

Augusztus 5-ig igényelhető még méhanya támogatás

2019. július 30. 08:37

A Magyar Államkincstár felhívja a méhész-gazdálkodók figyelmét arra, hogy az Európai Unióban található kaptárak állománypótlásának támogatására (méhanya támogatás) 2019. augusztus 5-ig nyújthatják be kifizetési kérelmeiket.

Novemberben lejár a méhcsaládszám változás bejelentésének határideje

2020. október 9. 09:47

A Nébih a bejelentett és nyilvántartott adatokat a kifizetési kérelmek ellenőrzése céljából, illetve a támogatható méhcsaládok számának igazolása végett átadja a Magyar Államkincstárnak.

A Nébih visszahívta az Oxxovar 5% oldatot a hazai piacról

2019. január 24. 07:48

A vizsgálati eredmények alapján a Nébih megtiltotta az Oxxovar 5% oldat valamennyi gyártási tételének forgalmazását és felhasználását, valamint elrendelte a hazai piacról történő kivonást.