Állattenyésztés

Egyre nagyobb a farkasveszély Európában, hadat üzent nekik az EU

Agrofórum Online

Az Európai Unió szerint a farkas védettségi státuszát módosítani kell, mert az új területek populációinak növekedése konfliktusokhoz vezet. A farkas státuszának „szigorúan védettről” „védettre” minősítését javasolja az EU Bizottsága.

A Bizottság az elmúlt hónapokban adatokat gyűjtött a tagállamoktól, hogy újraértékelje a védettségi állapotot. Nehézségekhez és konfliktusokhoz vezetett a farkas visszatérése az EU olyan régióiba, ahol régóta nem volt látható, valamint populációjának növekedése új területeken – indokolja döntését a Bizottság.

Nem egyszerű a módosítás

A Bizottság javaslatot terjesztett elő Brüsszelben a farkas védelmi státuszának kiigazítására az európai vadon élő növény- és állatvilág, valamint természetes élőhelyeik védelméről szóló nemzetközi Berni Egyezmény értelmében. Az EU és tagállamai a Berni Egyezmény szerinti védelmi státuszt nem változtathatják meg könnyen, más szerződő feleinek hozzájárulása is szükséges.

Állattenyésztési szempontok

„A farkas visszatérése jó hír az európai biodiverzitás szempontjából. A farkasfalkák sűrűsége azonban egyes európai régiókban mára valódi fenyegetéssé vált, különösen az állattenyésztés számára” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A helyi hatóságok „nagyobb rugalmasságra” szólítottak fel a kritikus farkaspopulációk aktív kezelésére. Ezt európai szinten meg kell könnyíteni, és a Bizottság által elindított folyamat fontos lépés e felé.

Harminc százalékos szaporodás

Norbert Totschnig osztrák agrárminiszter az „első jelentős mérföldkőről” beszélt, most arra szólította fel a tagállamokat, hogy foglaljanak egyértelmű álláspontot és járuljanak hozzá a változtatáshoz. Az a tény, hogy Von der Leyen Stefanie Lemke német környezetvédelmi miniszterhez hasonlóan „komolyan veszi az emberek aggodalmait”, mindenképpen üdvözlendő – mondta a bécsi miniszter. Szerinte a farkast már nem fenyegeti a kihalás Európában, és jelenleg akár évi 30 százalékkal szaporodik – számolt be az osztrák Der Standard.

Könnyebb kilövés

Nagyon elégedett volt Tirol állam kormányzója, Anton Mattle, aki szorgalmazta a védettségi státusz csökkentését. Tirolban az idén a farkasokra nehezedő nyomást a könnyebb kilövést tartalmazó rendelettel megnövelték.

„A tiroli nyomás és érvek hatással vannak, az Európai Unió végre enged a nagyragadozókkal szemben” – mondta Mattle az APA osztrák hírügynökségnek. Tirol komoly hozzájárulást jelent ebben a folyamatban, hiszen európai szinten fektette le a kilövés szabályozásának alapjait a helyi vadászati törvény módosításával. 

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Ilyen, amikor az Európai Számvevőszék tart direkt ellenőrzést a magyar termelőnél

2019. március 29. 12:37

Mucsi Nikolett az Agrárközösség vezető szaktanácsadója mesél az ellenőrzésről, amelyet az egyik AKG-feltételrendszer szerint gazdálkodó szaktanácsoltjánál folytattak le a Számvevőszék ellenőrei.

Bajban a gazdák? 15 százalékkal csökkenhetnek az agrártámogatások

2018. szeptember 18. 13:57

A magyar gazdák számára elfogadhatatlan a közös uniós agrártámogatások csökkentése.

Európai Parlament: a mezőgazdaság és a kohéziós politika finanszírozását legalább a jelenlegi szinten kell tartani

2018. május 30. 14:33

A közlemény szerint az Európai Parlament állásfoglalásában vitatja az Európai Bizottság következő többéves költségvetési keretben javasolt számait.

A kamarának így nem tetszik az Európai Zöld Megállapodás

2021. április 21. 08:42

A V4+ országok agrárkamarái átfogó hatásvizsgálat nélkül megalapozatlannak és kockázatosnak tartják a Közös Agrárpolitika reformjának, valamint a „Termőföldtől az Asztalig” és a Biodiverzitás stratégiák véglegesítését.