Állattenyésztés

Egyre nagyobb a farkasveszély Európában, hadat üzent nekik az EU

Agrofórum Online

Az Európai Unió szerint a farkas védettségi státuszát módosítani kell, mert az új területek populációinak növekedése konfliktusokhoz vezet. A farkas státuszának „szigorúan védettről” „védettre” minősítését javasolja az EU Bizottsága.

A Bizottság az elmúlt hónapokban adatokat gyűjtött a tagállamoktól, hogy újraértékelje a védettségi állapotot. Nehézségekhez és konfliktusokhoz vezetett a farkas visszatérése az EU olyan régióiba, ahol régóta nem volt látható, valamint populációjának növekedése új területeken – indokolja döntését a Bizottság.

Nem egyszerű a módosítás

A Bizottság javaslatot terjesztett elő Brüsszelben a farkas védelmi státuszának kiigazítására az európai vadon élő növény- és állatvilág, valamint természetes élőhelyeik védelméről szóló nemzetközi Berni Egyezmény értelmében. Az EU és tagállamai a Berni Egyezmény szerinti védelmi státuszt nem változtathatják meg könnyen, más szerződő feleinek hozzájárulása is szükséges.

Állattenyésztési szempontok

„A farkas visszatérése jó hír az európai biodiverzitás szempontjából. A farkasfalkák sűrűsége azonban egyes európai régiókban mára valódi fenyegetéssé vált, különösen az állattenyésztés számára” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A helyi hatóságok „nagyobb rugalmasságra” szólítottak fel a kritikus farkaspopulációk aktív kezelésére. Ezt európai szinten meg kell könnyíteni, és a Bizottság által elindított folyamat fontos lépés e felé.

Harminc százalékos szaporodás

Norbert Totschnig osztrák agrárminiszter az „első jelentős mérföldkőről” beszélt, most arra szólította fel a tagállamokat, hogy foglaljanak egyértelmű álláspontot és járuljanak hozzá a változtatáshoz. Az a tény, hogy Von der Leyen Stefanie Lemke német környezetvédelmi miniszterhez hasonlóan „komolyan veszi az emberek aggodalmait”, mindenképpen üdvözlendő – mondta a bécsi miniszter. Szerinte a farkast már nem fenyegeti a kihalás Európában, és jelenleg akár évi 30 százalékkal szaporodik – számolt be az osztrák Der Standard.

Könnyebb kilövés

Nagyon elégedett volt Tirol állam kormányzója, Anton Mattle, aki szorgalmazta a védettségi státusz csökkentését. Tirolban az idén a farkasokra nehezedő nyomást a könnyebb kilövést tartalmazó rendelettel megnövelték.

„A tiroli nyomás és érvek hatással vannak, az Európai Unió végre enged a nagyragadozókkal szemben” – mondta Mattle az APA osztrák hírügynökségnek. Tirol komoly hozzájárulást jelent ebben a folyamatban, hiszen európai szinten fektette le a kilövés szabályozásának alapjait a helyi vadászati törvény módosításával. 

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?

Június 5-ig korlátozza az ukrán importot az EU

2023. május 4. 06:36

Ukrajna mezőgazdasági exportja 31%-kal 5,3 millió tonnára csökkent áprilisban márciushoz képest, ami az elmúlt nyolc hónap legalacsonyabb szintje.

Megkezdődik az EU-USA vámháború?

2019. október 3. 08:47

A WTO döntésének kézhez vétele után az amerikai kormányzat "azonnali hatállyal" vezet be megemelt vámtarifákat európai gyártású repülőgépekre és helikopterekre, továbbá olyan fogyasztási cikkekre, mint például sajtok vagy borok.

Jobb lehet a vártnál az európai búzatermés

2022. június 8. 11:16

Az Európai Bizottság kismértékben, 130,4 millió tonnára emelte az Európai Unió 2022/2023-as gazdálkodási évre vonatkozóan a közönséges búza, az úgynevezett lágybúza hasznosítható termelésére vonatkozó előrejelzését.