34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Állattenyésztés

Egyre nagyobb a farkasveszély Európában, hadat üzent nekik az EU

Agrofórum Online

Az Európai Unió szerint a farkas védettségi státuszát módosítani kell, mert az új területek populációinak növekedése konfliktusokhoz vezet. A farkas státuszának „szigorúan védettről” „védettre” minősítését javasolja az EU Bizottsága.

A Bizottság az elmúlt hónapokban adatokat gyűjtött a tagállamoktól, hogy újraértékelje a védettségi állapotot. Nehézségekhez és konfliktusokhoz vezetett a farkas visszatérése az EU olyan régióiba, ahol régóta nem volt látható, valamint populációjának növekedése új területeken – indokolja döntését a Bizottság.

Nem egyszerű a módosítás

A Bizottság javaslatot terjesztett elő Brüsszelben a farkas védelmi státuszának kiigazítására az európai vadon élő növény- és állatvilág, valamint természetes élőhelyeik védelméről szóló nemzetközi Berni Egyezmény értelmében. Az EU és tagállamai a Berni Egyezmény szerinti védelmi státuszt nem változtathatják meg könnyen, más szerződő feleinek hozzájárulása is szükséges.

Állattenyésztési szempontok

„A farkas visszatérése jó hír az európai biodiverzitás szempontjából. A farkasfalkák sűrűsége azonban egyes európai régiókban mára valódi fenyegetéssé vált, különösen az állattenyésztés számára” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A helyi hatóságok „nagyobb rugalmasságra” szólítottak fel a kritikus farkaspopulációk aktív kezelésére. Ezt európai szinten meg kell könnyíteni, és a Bizottság által elindított folyamat fontos lépés e felé.

Harminc százalékos szaporodás

Norbert Totschnig osztrák agrárminiszter az „első jelentős mérföldkőről” beszélt, most arra szólította fel a tagállamokat, hogy foglaljanak egyértelmű álláspontot és járuljanak hozzá a változtatáshoz. Az a tény, hogy Von der Leyen Stefanie Lemke német környezetvédelmi miniszterhez hasonlóan „komolyan veszi az emberek aggodalmait”, mindenképpen üdvözlendő – mondta a bécsi miniszter. Szerinte a farkast már nem fenyegeti a kihalás Európában, és jelenleg akár évi 30 százalékkal szaporodik – számolt be az osztrák Der Standard.

Könnyebb kilövés

Nagyon elégedett volt Tirol állam kormányzója, Anton Mattle, aki szorgalmazta a védettségi státusz csökkentését. Tirolban az idén a farkasokra nehezedő nyomást a könnyebb kilövést tartalmazó rendelettel megnövelték.

„A tiroli nyomás és érvek hatással vannak, az Európai Unió végre enged a nagyragadozókkal szemben” – mondta Mattle az APA osztrák hírügynökségnek. Tirol komoly hozzájárulást jelent ebben a folyamatban, hiszen európai szinten fektette le a kilövés szabályozásának alapjait a helyi vadászati törvény módosításával. 

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Orbán Viktor: a magyar gazdáknak vasárnap nemet kell mondaniuk a bevándorlásra

2019. május 23. 17:38

Brüsszel a gazdák pénzének egy részét el akarja venni és oda akarja adni a migránsok támogatására, amit meg kell akadályozni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Fejér megyei Mezőfalván, a III. NAK szántóföldi napok és agrárgépshow rendezvényén.

Újraindulnak az USA és az EU kereskedelmi kapcsolatai?

2020. január 17. 09:47

A Trump-kormányzat és az Európai Unió közötti kereskedelmi vita egyik sarkalatos kérdése az, hogy az unió nem kívánja megnyitni piacát a nagy arányú amerikai agrárimport előtt.

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?

Negyedével emelkedhet a napraforgómag-termés az EU-ban

2022. december 6. 08:07

A repce termőterülete kismértékben emelkedne a főbb nyugati EU-termelő országokban, míg Észak-Európában, Magyarországon és Bulgáriában várhatóan csökkenne.