Állattenyésztés

Év elejéhez képest nőtt a sertés ára

Világgazdaság

Az év elejéhez képest emelkedett, az egy évvel korábbihoz képest pedig csökkent a sertés ára idén augusztusban – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) húspiaci jelentéséből.

A hasított meleg súlyban kifejezett ár januárban 422, augusztusban pedig 473 forint volt kilónként. Utóbbi 380 forint körüli kilónkénti élősertés-árnak felel meg, ami azt jelenti, hogy az árak magasabbak, mint az afrikai sertéspestis áprilisi – vadállományban kimutatott – magyarországi megjelenése előtt, az akkor prognosztizált árzuhanás sem következett be.

Az egy évvel korábbihoz mért árcsökkenés megjelent a fogyasztói árakban is: az AKI adatai szerint 2018 augusztusában 2017 azonos hónapjához viszonyítva

  • a darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 13 százalékkal csökkent, míg
  • a rövidkaraj fogyasztói ára 2,
  • a sertéscombé pedig 3 százalékkal mérséklődött ebben az időszakban.

A sertéstartók a dráguló takarmányokra hivatkozva most emelni próbálják áraikat.

Az AKI piaci jelentése megemlíti, hogy az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának legfrissebb elemzése szerint az USA sertéshústermelése csaknem 9 százalékkal emelkedhet 2019-ben a 2017-ben előállított mennyiséghez képest, és a kínálat bővülése miatt a hízósertés termelői árának 17-23 százalék körüli esése valószínűsíthető ebben az összehasonlításban. Az USA-ban egyébként idén augusztusban az egy évvel korábbihoz képest csaknem 35 százalékos volt a hasított hideg súlyban számított áresés. Az uniós sertésárak átlagosan 13 százalékkal voltak alacsonyabbak az év 38. hetében az egy évvel korábbiakhoz képest.

Mint ismert, az utóbbi időben Románia az ottani, a házisertés-állományban is terjedő afrikai sertéspestis miatt jelentősen növelte élősertés-behozatalát Magyarországról. Ez azonban nem csak a járvány augusztusi kiterjedését követően volt igaz. A KSH adataiból legalábbis az látszik, hogy – az összességében is 10 százalékkal emelkedő élősertés-kivitelhez képest is kiugróan – már az első fél évben 87 százalékkal nőtt a Romániába kiszállított élősertés-mennyiség. Eközben Szlovákia 42 százalékkal kevesebb sertést vásárolt Magyarországtól, míg az élősertés-behozatal 15 százalékkal csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

A takarmányárak 27 százalékkal emelkedtek

2022. június 25. 05:37

A takarmányárak mellett jelentős volt az állattartók szempontjából fontos egyéb inputok árának emelkedése is.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Kevesebb takarmányt állítottak elő 2022-ben, mint az előző évben

2023. szeptember 29. 17:10

Magyarországon a keverőüzemekben 3,637 millió tonna haszonállat-takarmánykeveréket állítottak elő 2022-ben, 8,1 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben.

Agrofeed Kft.: 747 millió forint támogatás fermentációs eljárások fejlesztésére

2020. szeptember 8. 04:36

A három éven átívelő projekt célja olyan speciális nedves fermentációs eljárás honosítása és továbbfejlesztése, mellyel kevésbé értékes takarmány-alapanyagok tartósítása és feltárása végezhető el.