Állattenyésztés

Év elejéhez képest nőtt a sertés ára

Világgazdaság

Az év elejéhez képest emelkedett, az egy évvel korábbihoz képest pedig csökkent a sertés ára idén augusztusban – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) húspiaci jelentéséből.

A hasított meleg súlyban kifejezett ár januárban 422, augusztusban pedig 473 forint volt kilónként. Utóbbi 380 forint körüli kilónkénti élősertés-árnak felel meg, ami azt jelenti, hogy az árak magasabbak, mint az afrikai sertéspestis áprilisi – vadállományban kimutatott – magyarországi megjelenése előtt, az akkor prognosztizált árzuhanás sem következett be.

Az egy évvel korábbihoz mért árcsökkenés megjelent a fogyasztói árakban is: az AKI adatai szerint 2018 augusztusában 2017 azonos hónapjához viszonyítva

  • a darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 13 százalékkal csökkent, míg
  • a rövidkaraj fogyasztói ára 2,
  • a sertéscombé pedig 3 százalékkal mérséklődött ebben az időszakban.

A sertéstartók a dráguló takarmányokra hivatkozva most emelni próbálják áraikat.

Az AKI piaci jelentése megemlíti, hogy az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának legfrissebb elemzése szerint az USA sertéshústermelése csaknem 9 százalékkal emelkedhet 2019-ben a 2017-ben előállított mennyiséghez képest, és a kínálat bővülése miatt a hízósertés termelői árának 17-23 százalék körüli esése valószínűsíthető ebben az összehasonlításban. Az USA-ban egyébként idén augusztusban az egy évvel korábbihoz képest csaknem 35 százalékos volt a hasított hideg súlyban számított áresés. Az uniós sertésárak átlagosan 13 százalékkal voltak alacsonyabbak az év 38. hetében az egy évvel korábbiakhoz képest.

Mint ismert, az utóbbi időben Románia az ottani, a házisertés-állományban is terjedő afrikai sertéspestis miatt jelentősen növelte élősertés-behozatalát Magyarországról. Ez azonban nem csak a járvány augusztusi kiterjedését követően volt igaz. A KSH adataiból legalábbis az látszik, hogy – az összességében is 10 százalékkal emelkedő élősertés-kivitelhez képest is kiugróan – már az első fél évben 87 százalékkal nőtt a Romániába kiszállított élősertés-mennyiség. Eközben Szlovákia 42 százalékkal kevesebb sertést vásárolt Magyarországtól, míg az élősertés-behozatal 15 százalékkal csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Nébih: országos célvizsgálat a tej- és takarmányágazatban

2022. november 28. 13:07

Országos célellenőrzést rendelt el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) miután közvetlen fogyasztásra szánt tejtermékekben határérték feletti mennyiségben mutatott ki aflatoxin-szennyezést a hatóság laboratóriuma.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Argentínából vásárolna kukoricát Spanyolország

2022. március 15. 09:37

Argentína kukoricaexportőrei megerősítették a Reuters hírügynökségnek, hogy megbeszéléseket folytattak a spanyol kormánnyal és iparával az esetleges kukoricaértékesítésről, és készek a további lépésekre.

Végtelenül finom, 22 mm-es szecskázásra képes az új rendfelszedő pótkocsi

2023. október 21. 17:10

A Strautmann jövőre még csak limitált darabszámban kínálja a Magnon 11 nevet viselő új rendfelszedő pótkocsiját, amely 22 mm-es elméleti szecskahossz létrehozására képes, így járul hozzá a minőségi takarmányhoz és a magasabb tejhozamhoz.