Állattenyésztés

Forradalmi eljárással, ürülék alapján azonosítják az utcákat összepiszkító kutyákat

Agrofórum Online

Mint az jól ismert, a kriminalisztikai célú DNS-vizsgálat immár a bűnüldözés egyik legfontosabb eszköze. Egy francia kisvárosban azonban ez idáig nem használt területen kezdték el ezt alkalmazni.

Nyugodtan kijelenthető, hogy a városokban élők számára igen komoly gondot jelent a kutyaürülék, amelyet a gondatlan gazda nem távolít el a járdáról, a parkokból – sorolhatnánk bőven a további helyszíneket.

Egy francia kisvárosban szintet lépett a köztisztaságért vívott harc, a jövőben DNS-technológiával azonosítják majd azt, hogy melyik helyi kutyához, így tulajdonoshoz köthető az ürülék.

Béziers városában a tervek szerint nyálmintát vesznek majd a kutyáktól, hogy az utcán hagyott kutyaürülék „termelőjét” visszakövethessék. A mintavételt követően a kutya DNS-mintájáról kiállítanak egy dokumentumot is, amit a kutyasétáltatóknak maguknál kell hordaniuk – ha ezt nem teszik, 38 eurós (közel 15 ezer forintos) bírságot szabhatnak ki rájuk.

A járdán talált kutyaürüléket a város begyűjti és megvizsgáltatja, majd az adatokat elküldik a rendőrségnek, amely a nyilvántartásban szereplő adatok alapján azonosítja az ebtulajdonost, aki akár 122 eurós (46 ezer forintos) számlát is kaphat, amiért a városnak kellett feltakarítania helyette a ürüléket.

2 éves a projekt

A projekt egyelőre két évig fog futni, kísérleti jelleggel. Robert Ménard helyi polgármester szerint a lakosoknak és a turistáknak is elegük van a város járdáin hagyott ürülékből.

„Megszámoltuk, és havonta több mint 1000 »csomagot« szedünk össze, néha csak a városközpontban sokkal többet. Ez így nem mehet tovább” – mondta a Guardiannak.

Idegenek sem ússzák meg

Azokkal szemben, akik nem helyi lakosok, kicsit engedékenyebben járnak majd el a népszerű úti célnak számító városban. A polgármester szerint ugyanis nem a külföldiek jelentik a problémát, hanem a náluk élő ebtartó gazdák.

(Fotó: David Mark/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Felelős állattartás – az ételmaradék és a házi kedvencek

2022. október 1. 05:38

Sok háztartásban előfordul, hogy az emberi fogyasztásra szánt és megmaradt élelmiszerek és ételek rendre a ház körül élő állatok – kifejezetten a kutya és a macska – táljában kötnek ki. Ha tisztában vagyunk házi kedvenceink alapvető életműködéseivel, és tudjuk, melyik étel elfogyasztása okozhat számukra problémát, akkor alapvetően ezzel nincs semmi baj, mégis…

Mire figyeljünk a kert kialakítása során, ha kutyát is tartanánk?

2022. április 18. 05:38

Hogyan lehet kutyatartás mellett szép kertet kialakítani? A kutyust nem szeretném bezárni vagy megkötni. Le kell mondanom a gondozott kiskert gondolatáról?

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.