Állattenyésztés

Franciaország elindítja az első madárinfluenza-oltóanyag rendelést

Agrofórum Online

Franciaország 80 millió adag madárinfluenza elleni oltóanyagra írt ki pályázatot annak érdekében, hogy ősszel megkezdhesse oltási programját – közölte az Európai Unió első olyan tagállama, amely ilyen oltási kampányt indított.

A bejelentés azután érkezett, hogy az ANSES francia egészségügyi és biztonsági ügynökség jóváhagyta a kormány azon tervét, hogy több millió baromfit vakcinázzanak madárinfluenza ellen, három forgatókönyvet vázolva a kampányhoz.

A világszerte madarak százmillióit elpusztító madárinfluenza kapcsán a kormányok vonakodtak az oltási programok bevezetésétől, elsősorban az ezzel járó kereskedelmi korlátozások miatt.

Franciaország decemberben közölte, hogy 2023 őszén szeretné megkezdeni a védőoltások beadását – a tavalyi évben a madárinfluenzával legsúlyosabban érintett európai uniós országban több mint 20 millió szárnyast irtottak ki.

A francia mezőgazdasági minisztérium szóvivője közölte, hogy az előzetes rendelést csak a kacsák vakcinázása esetén kell megerősíteni, ha a végső teszt eredménye pozitív lesz. A kacsák nagyon fogékonyak a vírusra, és viszonylag hosszú ideig tünetmentesek maradnak, ami növeli a betegség átadásának kockázatát.

Franciaországban több millió baromfit vakcináznának madárinfluenza ellen (fotó: Pixabay)

Franciaország két vállalatot, a francia Ceva Animal Healtht és a német Boehringher Ingelheimet bízta meg a madárinfluenza elleni vakcinák kifejlesztésével kacsák számára. A Ceva Animal Health szerint a kezdeti eredmények „nagyon ígéretesek” voltak. Az ANSES, amelyet a minisztérium egy sor oltási stratégia bemutatásával bízott meg, három forgatókönyvet vázolt fel.

Az egyik terv az összes tenyészbaromfi beoltását vázolta fel, ami több millió adag oltóanyagot jelentene. Egy másik lehetőség, amelyet egyidejűleg vagy egy későbbi szakaszban alkalmaznak, hozzáadja a libákat, a szabadtartású pulykákat és kacsákat, valamint a jövőben szabadon tartott jércéket; és egy harmadik verzióban minden tojótyúk és szárnyas baromfi is szerepelt.

A forgatókönyvek egyike sem vonatkozik a francia baromfiállomány nagy részét alkotó brojlercsirke beoltására, amelynél viszonylag alacsony a vírus terjedésének kockázata. A kormány valószínűleg követni fogja – legalább részben – az ANSES ajánlásait.

Tekintettel a különösen aggasztó járványügyi környezetre a hivatal hangsúlyozza a lehető legszélesebb körű oltási stratégia végrehajtásának fontosságát, feltéve, hogy az eszközök rendelkezésre állnak

– tanácsolta a hivatal.

Az ANSES azt is hangsúlyozta, hogy a vírus képes „átugrani” a faji korlátokat, ami potenciális kockázatot jelenthet az emberi egészségre is.

A madárinfluenza vándorló, vadon élő madarak fertőzött ürülékével vagy fertőzött takarmányokkal, ruházattal és felszereléssel való közvetlen érintkezés útján, illetve a levegőn keresztül terjed.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Tovább terjed a madárinfluenza Lengyelországban

2020. január 14. 09:31

A lengyelországi baromfihús és tojás importját már leállította Szingapúr, Hongkong, a Dél-afrikai Köztársaság, Japán, Kína, Dél-Korea és az Egyesült Arab Emírségek, Ukrajna és Fehéroroszország pedig korlátozásokat vezetett be.

AM: rendkívüli támogatás a baromfi- és sertéskoca tartóknak

2022. szeptember 29. 11:11

Az orosz-ukrán háború következményei által leginkább sújtott termelők támogatására – az uniós tagállamok, köztük Magyarország nyomására - 500 millió eurós rendkívüli európai uniós mezőgazdasági válságkezelési csomag született tavasszal.

Exportra ítélve - komoly jövedelmezőségi veszélyben a víziszárnyas-ágazat

2019. október 26. 08:37

Sajnos, a víziszárnyas ágazatban, kacsánál, libánál az árak nem javultak az előző hónapokhoz képest, holott azt szoktuk mondani, hogy az ősz a szezonja mindkét terméknek, elsősorban a libának, mivel azt főleg Márton-napon és karácsonykor fogyasztják.

Feloldották a madárinfluenza miatti korlátozást hazánkban

2020. március 2. 14:38

Amennyiben hazánkban újabb esetek nem fordulnak elő, akkor madárinfluenza-mentes státuszunkat – az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) szabályai alapján – legkorábban 2020. április 30-án nyerhetjük vissza.