Egy spanyol szarvasmarhákat szállító hajó hónapokon át volt tengeren a kéknyelv-betegség miatt, az állatok sorsa továbbra sem egyértelmű.
A kéknyelv-betegség gyanúja miatt rekedt a hajón, csaknem ezer spanyol szarvasmarha, most a spanyolországi Cartagena kikötőjébe hajóztak be. A Karim Allah nevű hajó december 17-én hajózott ki Cartagena kikötőjéből, 895 szarvasmarhát szállítva, amelyeket Törökországban terveztek értékesíteni. Egy második hajó, az ElBeik, másnap indult Tarragonából csaknem 1800 szarvasmarha rakománnyal.
Annak ellenére, hogy a szarvasmarháknak állatorvosi bizonyítványt kaptak, a spanyol kormány szerint a török hatóságok mindkét hajó fogadását elutasították, és felfüggesztették az élő állatok behozatalát Spanyolországból, miután a kéknyelv-betegség kitörését észlelték Spanyolország Huesca tartományában.
A Karim Allah megpróbált másik vevőt találni Líbiában, de az ottani hatóságok elutasították, és heteken át a Földközi-tenger keleti részén maradt, az állatok ellátása külön küzdelem volt a hajó legénységének.
„Megpróbáltunk több takarmányt szerezni Tunéziában, de nem fogadtak minket. Végül sikerrel jártunk Szicíliában, miután az állatok több napig csak vizet kaptak ”- mondta Miguel Masramon, a Talia Shipping Line, a hajótulajdonos társaság képviselője a Reuters hírügynökségnek.
A hajó kikötött Cartagena Escombreras dokkjában, ahol a madridi agrárminisztérium szerint szakemberek szálltak fel és tesztelték az állatokat. Ha a szarvasmarháknál nem találnak problémát, akkor tovább értékesíthetők élő exportra. De a szállítmány megsemmisítését is előírhatják a hatóságok. Utóbbi esetben „a költségek jóval meghaladhatják az egymillió eurót” – mondta Miguel Masramon.
Az azonban nem világos, hogy ki a szállítmány tulajdonosa. Az exportőr, a World Trade azt állítja, hogy nem felelős a szarvasmarhákért, mivel azokat már eladta. A Pinsus Ursa, líbiai exportőrcég szerint ők nem felelősek, mivel a jószágok nem jutottak el Líbiába. Azt nem tudni, ki a törökországi vevő.
A togói zászló alatt hajózó ElBeik hasonló megpróbáltatásokkal nézett szembe, és jelenleg a ciprusi török Famagusta kikötőjében horgonyoznak és takarmányt vásárolnak. A hatóságok nem állapították meg, hogy volt-e járvány a fedélzeten.
Matilde Moro, az Asoprovac spanyol tenyésztői egyesület vezetője hamis információk terjesztésével vádolta Törökországot, és felszólította a madridi Mezőgazdasági Minisztériumot, hogy állítsanak le az országgal folytatott minden állatkereskedelmet.
Az Igualdad Animal állatvédő szervezet szerint az eset további bizonyíték arra, hogy az élő állatok exportját közvetlenül be kell tiltani.
Miguel Masramon szerint csak 15 állat pusztult el eddig a Karim Allah hajón, amely szerinte a nehéz körülményekre való tekintettel „sikerként” könyvelhető el.
A kéknyelv-betegség emberre nem veszélyes, viszont a szarvasmarhákat, a kecskéket és juhokat érintheti. A betegség csökkentheti a tejhozamot és meddőséget is okozhat, illetve a legsúlyosabb esetekben halálos kimenetelű lehet a fertőzött állatok számára. A vírus az érfalakat károsítja, a megbetegedett állatokban vizenyő, vérzés, nyálkahártya kifekélyesedés alakulhat ki egyes testrészeken.
Kiemelt kép: Unsplash