Állattenyésztés

Kéknyelv-betegség: szarvasmarha-szállítmányok rekedtek a tengeren

Agrofórum Online

Egy spanyol szarvasmarhákat szállító hajó hónapokon át volt tengeren a kéknyelv-betegség miatt, az állatok sorsa továbbra sem egyértelmű.

A kéknyelv-betegség gyanúja miatt rekedt a hajón, csaknem ezer spanyol szarvasmarha, most a spanyolországi Cartagena kikötőjébe hajóztak be. A Karim Allah nevű hajó december 17-én hajózott ki Cartagena kikötőjéből, 895 szarvasmarhát szállítva, amelyeket Törökországban terveztek értékesíteni. Egy második hajó, az ElBeik, másnap indult Tarragonából csaknem 1800 szarvasmarha rakománnyal.

Annak ellenére, hogy a szarvasmarháknak állatorvosi bizonyítványt kaptak, a spanyol kormány szerint a török hatóságok mindkét hajó fogadását elutasították, és felfüggesztették az élő állatok behozatalát Spanyolországból, miután a kéknyelv-betegség kitörését észlelték Spanyolország Huesca tartományában.

A Karim Allah megpróbált másik vevőt találni Líbiában, de az ottani hatóságok elutasították, és heteken át a Földközi-tenger keleti részén maradt, az állatok ellátása külön küzdelem volt a hajó legénységének.

„Megpróbáltunk több takarmányt szerezni Tunéziában, de nem fogadtak minket. Végül sikerrel jártunk Szicíliában, miután az állatok több napig csak vizet kaptak ”- mondta Miguel Masramon, a Talia Shipping Line, a hajótulajdonos társaság képviselője a Reuters hírügynökségnek.

A hajó kikötött Cartagena Escombreras dokkjában, ahol a madridi agrárminisztérium szerint szakemberek szálltak fel és tesztelték az állatokat. Ha a szarvasmarháknál nem találnak problémát, akkor tovább értékesíthetők élő exportra. De a szállítmány megsemmisítését is előírhatják a hatóságok. Utóbbi esetben „a költségek jóval meghaladhatják az egymillió eurót” – mondta Miguel Masramon.

Az azonban nem világos, hogy ki a szállítmány tulajdonosa. Az exportőr, a World Trade azt állítja, hogy nem felelős a szarvasmarhákért, mivel azokat már eladta. A Pinsus Ursa, líbiai exportőrcég szerint ők nem felelősek, mivel a jószágok nem jutottak el Líbiába. Azt nem tudni, ki a törökországi vevő.

A togói zászló alatt hajózó ElBeik hasonló megpróbáltatásokkal nézett szembe, és jelenleg a ciprusi török Famagusta kikötőjében horgonyoznak és takarmányt vásárolnak. A hatóságok nem állapították meg, hogy volt-e járvány a fedélzeten.

Matilde Moro, az Asoprovac spanyol tenyésztői egyesület vezetője hamis információk terjesztésével vádolta Törökországot, és felszólította a madridi Mezőgazdasági Minisztériumot, hogy állítsanak le az országgal folytatott minden állatkereskedelmet.

Az Igualdad Animal állatvédő szervezet szerint az eset további bizonyíték arra, hogy az élő állatok exportját közvetlenül be kell tiltani.

Miguel Masramon szerint csak 15 állat pusztult el eddig a Karim Allah hajón, amely szerinte a nehéz körülményekre való tekintettel „sikerként” könyvelhető el.

A kéknyelv-betegség emberre nem veszélyes, viszont a szarvasmarhákat, a kecskéket és juhokat érintheti. A betegség csökkentheti a tejhozamot és meddőséget is okozhat, illetve a legsúlyosabb esetekben halálos kimenetelű lehet a fertőzött állatok számára. A vírus az érfalakat károsítja, a megbetegedett állatokban vizenyő, vérzés, nyálkahártya kifekélyesedés alakulhat ki egyes testrészeken.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Már tenyésztik a klímasemleges szarvasmarhát

2024. március 19. 15:10

A szarvasmarhákat a legnagyobb szén-dioxid-termelők között tartják számon. Argentína azonban nem a marhák leselejtezésében, hanem új tanúsítási rendszerben gondolkodik. A cél a klímasemleges szarvasmarha.

Kevesebb élő szarvasmarhát és juhot exportál az EU idén

2020. május 2. 10:47

A teljes élőállatexport-egyenlegben a szarvasmarha- és juh-export csökkenése mellet az élősertés- és baromfiexport-mennyiségek is mérséklődni fognak.

Melyik színt válasszam? - 22 féle színből választhatnak a szarvasmarha tartók az ENAR-ban

2019. december 18. 15:17

2019. december 18-tól a borjúbejelentések és módosítások során a korábbi 10 helyett már 22 színből választhatnak a bejelentők. Emellett lehetővé vált az egyedek tömeges, elektronikus adatbejelentése is közvetlenül a „webENAR” felületén.

A Talentis Agro Csoport számít a fiatal agrárszakemberekre

2019. május 10. 04:37

A Talentis Agro Vállalatcsoport minden meghatározó szántóföldi növénykultúra termesztésében jelen van, kiemelt célként tekintenek a precíziós gazdálkodás kínálta lehetőségekre.