Állattenyésztés

Kínában állami tulajdonú megafarmok végzik a tejtermelést

Agrofórum Online

Kína a világ egyik vezető tejtermelőjévé vált. Több mint 6 millió tejelő tehénnel a világranglista harmadik helyén áll, India és az Egyesült Államok mögött mögött. E jelentős kapacitás ellenére az ország továbbra is nagy mennyiségű tejet és tejterméket importál, hogy kielégítse a hatalmas, 1,4 milliárd fős lakosság igényeit.

Kína legnagyobb tej- és tejtermék-beszállítója Új-Zéland, 2024 első felében 51%-os piaci részesedést érve el. A második az Egyesült Államok 13%-os részesedéssel. Európából Németország exportálja a legtöbb tej- és tejterméket (7%), a második Franciaország (4%).

Nagy ország, kevés termőfölddel

Kína számára jelentős kihívást jelent a korlátozottan rendelkezésre álló mezőgazdasági földterület. A világ mezőgazdasági területeinek mindössze 11 százaléka található Kínában, holott a világ népességének 17 százaléka él ott. Ennek a földterületnek is csupán egyötödét használják szántóföldi művelésre, a többség gyepterület és sztyeppe. A kereslet kielégítése érdekében Kína a külföldön bérelt vagy megvásárolt földeken történő termesztésre és a rendelkezésre álló földek intenzív művelésére támaszkodik.

A tejtermelést a nagy állami tulajdonú gazdaságok uralják, amelyek Kína teljes tejmennyiségének mintegy 70 százalékát állítják elő. Ezek főként a ritkán lakott régiókban találhatók, és ott fontos munkaadókká váltak. Például az észak-kínai Belső-Mongólia közelében fekvő Senhszi tartományban több mint 50 nagygazdaság található. Ezek a gazdaságok nemcsak felnőtt teheneket, hanem nagyszámú fiatal szarvasmarhát és borjút is tartanak. A bikaborjakat főként a környékbeli magánhizlaló gazdaságoknak adják el, ami hozzájárul a helyi gazdák jövedelmének növeléséhez.

Csökkenő import

Kína a hatalmas tej- és tejtermékigénye ellenére ezt az ágazatot is bevonta a kínai elektromos autókra kivetett magas vámok miatt kialakult kereskedelmi háborúba az Európai Unióval. Szeptemberben a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy kivizsgálja az európai tejtermelőknek fizetett támogatások által okozott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat. Az előrejelzések ettől függetlenül is a tej- és tejtermékek kínai importjának további visszaszorulását prognosztizálják.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

2024. december 3. 09:40

Az állatorvos a kutyát a kombinált oltással a fertőző betegségek ellen védi. Ezekről foglaljuk össze az alapvető tudnivalókat.

Globálisan visszaeshet a sertéshústermelés

2024. december 2. 13:10

Globálisan kevesebb lesz a sertéshús az állományok és a kereslet csökkenése miatt. Az Egyesült Államok viszont erősíti vezető exportőr pozícióját.

A hígtrágyával kapcsolatos balesetek megelőzhetők

2024. december 1. 16:10

A hígtrágya veszélyes gázok forrása, melyek éghetők vagy belélegezve fulladást okozhatnak. Kis tudatossággal azonban a balesetek megelőzhetők.

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?

Jó kétéves csúcson a szójabab árjegyzése

2020. szeptember 4. 05:58

Kína, a világ legnagyobb szójabab-importőre az élelmezésbiztonság növelése miatt vásárol jelentős mennyiségben szójababot.

A kínaiak rózsaszínben látják a világot

2021. december 21. 05:36

A vezető nélküli (robot) mezőgazdasági gépek fejlesztésében a kínaiak nagy erőfeszítéseket tesznek és nem is eredménytelenül.

Tíz százalékkal csökkenhet az őszi búza vetésterülete Oroszországban

2020. október 11. 04:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a pénteki záráskor, mint egy nappal korábban.

A kínai közkertek legfontosabb elemei

A legszembetűnőbb különbség a hazai közparkokhoz képest Kínában a parkok intenzív használata: idősek, családosok csoportokban használják a parkokat hétköznapi életük természetes részeként.