Állattenyésztés

Kínán kívüli sertéstelepekkel küzdenének a húshiány ellen

Agrofórum Online

A pekingi vezetés arra buzdítja a kínai vállalkozásokat, hogy tengerentúli sertéstelepeket hozzanak létre és az azokból az ázsiai országba importált termékekkel szüntessék meg a húshiányt.

A minden korábbinál súlyosabb hatású afrikai sertéspestis a kínai állomány csaknem felét elpusztította. A pekingi vezetés ezért sürgeti a helyi hatóságokat, a minősített kínai cégeknek arra ösztönözzék, hogy hagyják el az országot és azokban az országokban hozzanak létre sertéstelepeket, amelyekben nem pusztít a betegség. Az így elkészülő üzemekből sertéshúsból készített termékeket lehetne exportálni Kínába.

Az országban különböző terveket dolgoztak ki a sertéstenyésztés fellendítésére és a húskészlet növelésére. Egyre többen aggódnak a sertésárak emelkedése miatt, ami az általános inflációs adatokban is jelentkezik. Mindehhez hozzáadódott a koronavírus, ami a logisztikai területen jelent komoly kihívásokat.

„A kormányzati irányelvek korábban alapvetően a kereskedelemre vonatkoztak, amikor gabonafélékről vagy sertéshúsról volt szó. Eddig nem került szóba, hogy kínai vállalkozások sertéstenyésztéssel foglalkozzanak a tengerentúlon. Igaz korábban soha nem is volt ennyire súlyos az afrikai sertéspestis miatti helyzet” – mondta egy a sertéságazatban érdekelt cég ügyvezető igazgatója az agriculture.com-nak.

Az elképzelések szerint a sertéstelepeket olyan országokban építenék fel, amelyekkel stabilak a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok. Egyelőre arra ösztönzik a helyi vezetőket, hogy az ilyen projektekhez biztosítsanak kellő támogatást, akár építőanyagok formájában. Abban bíznak, hogy az intézkedések hatására a lehető leghamarabb normalizálódhatnak a kínai sertéshús-ellátási problémák. A terv készítői tisztában vannak azzal, hogy az elképzelések megvalósítása időbe telik, de az egyre súlyosabb ellátási problémák miatt szükség van arra, hogy az eddigiektől eltérő megoldásokat keressenek az illetékesek az ázsiai országban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Állattartó telepek járványvédelmi korszerűsítésére nyílik pályázat

2021. február 20. 09:17

A sertés-és baromfitartók számára 2021. április 26-tól ismételten megnyílik az állattartó telepek járványvédelmi korszerűsítésére kiírt pályázat.

Megépülhet Európa legmodernebb sertéstelepe

2023. április 6. 12:42

Az UBM az élőállat-tenyésztés területén is aktív szereplővé kíván válni Európa legmodernebb és legfenntarthatóbban működő sertéstelepének megépítésével, és éves szinten 350-500 ezer hízósertés előállításával.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Félmillió sertés vár vágásra a koronavírus miatt

2020. július 12. 12:33

A sertések nagy részét más vágóhidakon osztják el, még akkor is, ha a piaci szereplők elismerik, hogy ezt nem lehet teljes mértékben kivitelezni.