Állattenyésztés

Kínán kívüli sertéstelepekkel küzdenének a húshiány ellen

Agrofórum Online

A pekingi vezetés arra buzdítja a kínai vállalkozásokat, hogy tengerentúli sertéstelepeket hozzanak létre és az azokból az ázsiai országba importált termékekkel szüntessék meg a húshiányt.

A minden korábbinál súlyosabb hatású afrikai sertéspestis a kínai állomány csaknem felét elpusztította. A pekingi vezetés ezért sürgeti a helyi hatóságokat, a minősített kínai cégeknek arra ösztönözzék, hogy hagyják el az országot és azokban az országokban hozzanak létre sertéstelepeket, amelyekben nem pusztít a betegség. Az így elkészülő üzemekből sertéshúsból készített termékeket lehetne exportálni Kínába.

Az országban különböző terveket dolgoztak ki a sertéstenyésztés fellendítésére és a húskészlet növelésére. Egyre többen aggódnak a sertésárak emelkedése miatt, ami az általános inflációs adatokban is jelentkezik. Mindehhez hozzáadódott a koronavírus, ami a logisztikai területen jelent komoly kihívásokat.

„A kormányzati irányelvek korábban alapvetően a kereskedelemre vonatkoztak, amikor gabonafélékről vagy sertéshúsról volt szó. Eddig nem került szóba, hogy kínai vállalkozások sertéstenyésztéssel foglalkozzanak a tengerentúlon. Igaz korábban soha nem is volt ennyire súlyos az afrikai sertéspestis miatti helyzet” – mondta egy a sertéságazatban érdekelt cég ügyvezető igazgatója az agriculture.com-nak.

Az elképzelések szerint a sertéstelepeket olyan országokban építenék fel, amelyekkel stabilak a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok. Egyelőre arra ösztönzik a helyi vezetőket, hogy az ilyen projektekhez biztosítsanak kellő támogatást, akár építőanyagok formájában. Abban bíznak, hogy az intézkedések hatására a lehető leghamarabb normalizálódhatnak a kínai sertéshús-ellátási problémák. A terv készítői tisztában vannak azzal, hogy az elképzelések megvalósítása időbe telik, de az egyre súlyosabb ellátási problémák miatt szükség van arra, hogy az eddigiektől eltérő megoldásokat keressenek az illetékesek az ázsiai országban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

2018. április 26. 13:51

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Húsüzemi dolgozók fertőződtek meg Romániában

2020. július 21. 08:34

Az üzem Temes megyében található, a termelés csak egy alapos fertőtlenítés és a dolgozók újabb tesztelése esetén indulhat újra.

A horvát mezőgazdasági miniszter a magyar élősertés bevitelének szüneteltetését kéri

2018. május 18. 06:44

Az ASP nagyon ellenálló vírus, váladékokban és élelmiszerhulladékban hónapokig fertőzőképes lehet, ugyanakkor nem azonos a klasszikus sertéspestissel - az emberre nem veszélyes.

Már Japánban is van mangalicatenyésztő egyesület

2018. március 9. 07:56

A történelmi jelentőségű eredmény a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete (MOE) kezdeményezésének, és az azt követő többéves kitartó munkának tudható be, amelynek célja a fajta eredeti jellegének megőrzése.