15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Állattenyésztés

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

Agrofórum Online

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.

Mivel 2050-re a világ népessége elérheti a 10 milliárd főt, a csirke- és disznóhús iránti igény is 173%-kal, illetve 105%-kal nőhet. A rovarfehérje viszont könnyen előállítható alternatíva, amelynek piaci értéke már évi 20-30%-kal emelkedik, ahogy elkezdte kiváltani a hagyományos takarmányféléket.

Az Európai Unióban nemrég engedélyezték a feldolgozott rovarfehérjét baromfi- és sertéstakarmányozásra, és ahogy terjed a használatuk, úgy nő majd tovább az értékük is.

Több mint 1900 ehető rovarfajt azonosítottak, amelyek hasznosításán kutatók dolgoznak. Egyelőre az emberek a közvetlen fogyasztást elutasítják, de azt kevésbé, hogy takarmányként, közvetve kerüljenek kapcsolatba a rovarfehérjével.

Az állatok számára pedig jó minőségű táplálékot biztosíthatnak, és jó az elfogadási arányuk. Ráadásul a rovarok gyorsan nőnek, és szinte bármilyen szerves anyagot megesznek, ami szintén mellettük szól. 

A rovarok élete fagyasztással vagy hevítéssel ér véget, valamilyen feldolgozási-tisztítási eljáráson mindig keresztülmennek, majd 4-5%-os nedvességtartalmúra szárítják őket, és megőrlik, illetve kivonják azokat az anyagokat, amik máshol hasznosíthatók.

Az ehető rovarok közül a fekete katonalégy (Hermetia illucens), a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) és a közönséges házi légy (Musca domestica) számít a disznók takarmányozására legalkalmasabbnak. Ezek könnyen szaporíthatók és olcsó szerves hulladékot vagy akár trágyát is szívesen fogyasztanak, ráadásul kiegyensúlyozott fehérje forrást jelentenek a sertéseknek.

A kísérletek szerint a katonalégy és a lisztbogár, amelyek kiváló fehérje- és zsírforrások, indítótáphoz adható a halfehérje kiváltására, a házi légy, amelynek életciklusa gyors és rendkívül igénytelen faj, pedig a záró takarmányba is tehető teljesítmény- és minőségcsökkenés nélkül.

A rovarfehérjét bizonyítottan jobban emésztik a sertések, mint a halat, mivel kiegyensúlyozott az aminosav-összetétele. Ráadásul előállítása kevesebb üvegházhatású gáz termelődésével jár és kisebb a karbonlábnyoma, így a fenntarthatósági szempontoknak is jobban megfelel.

Vannak azonban még ennek az új iparágnak nehézségei. Az egyik, hogy a feldolgozási eljárásokat szabványosítani kell, hogy tömegtermeléshez felhasználhatók legyenek. A másik, hogy a rovarfehérje ára egyelőre nagyon magas, nem versenyezhet a szója- vagy a halfehérje árával. A harmadik pedig, hogy további, egyre részletesebb kísérletekre van szükség annak meghatározására, milyen rovarfaj és milyen arányban kerüljön a sertéstápba, hogy a lehető legjobban hasznosuljon.

(Fotó: SatyaPrem/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Végtelenül finom, 22 mm-es szecskázásra képes az új rendfelszedő pótkocsi

2023. október 21. 17:10

A Strautmann jövőre még csak limitált darabszámban kínálja a Magnon 11 nevet viselő új rendfelszedő pótkocsiját, amely 22 mm-es elméleti szecskahossz létrehozására képes, így járul hozzá a minőségi takarmányhoz és a magasabb tejhozamhoz.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Baromfiágazat: égető szükség lenne az exportra

2020. május 26. 06:37

Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.

Rekordmagas élelmiszerárak világszerte - Némi jó hír a nyugat-európai gabonapiacról

2022. április 10. 07:36

Az ENSZ élelmezésügyi ügynöksége közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci ára márciusban csaknem 13%-kal új rekordszintre ugrott.