Szinte el sem lehetne képzelni az őszi időszakot a Limagrain rangos rendezvénye nélkül.
Szinte el sem lehetne képzelni az őszi időszakot a Limagrain rangos rendezvénye nélkül. Az LGAN Silókonferencia 2015-ben is aktuális és hasznos szakmai előadásokkal várta a látogatókat, állattartókat. A Limagrain negyedik alkalommal megrendezett konferenciájához társrendezőként a Timac Agro Hungária Kft. is csatlakozott.
Részletekért kattintson a képre!
A rendezvényt Perczel Péter, a Limagrain magyarországi ügyviteli vezetője nyitotta meg, aki köszöntötte a megjelenteket valamint a konferencia előadóit; köztük Dr. Orosz Szilviát, az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. takarmányanalitikai igazgatóját, a Szent István Egyetem egyetemi docensét, aki a 2015-ös kukoricaszilázsok jellemzőiről beszélt.
Sokkal kevesebb a kukoricaszilázs
„Ez az év egy elég furcsa év volt, hiszen ilyen is volt, meg olyan is” – jellemezte az évjáratot, utalva arra, hogy nagy lesz a különbség az augusztus 20. előtt és az augusztus 24. után betakarított kukoricák között. Míg tavaly 32,9 tonnás volt az átlag, addig idén mindössze 24,3 tonnát értek el a termelők, aminek várhatóan a minősége is gyengébb lesz. „Mindössze csak Tolna, Heves és Békés megyében közelítették meg az idei terméseredmények a tavalyi átlagot” – mondta Dr. Orosz Szilvia.
Az előadásból kiderült, hogy az előzetes adatok alapján a szárazanyag-tartalom esetében várhatóan nem lesz változás 2014-hez képest, a keményítő-tartalom azonban már csökkent, ami azt is jelenti, hogy a telepek egy részénél kiegészítésként kukoricát kell majd adni a teheneknek. Az előzetes adatokból az is kiderült, hogy nyersrost-tartalom jobb, mint a tavalyi. Szintén javult a rostbonthatóság is.
„Mivel a keményítőnek mindig jobb az emészthetősége, mint a rostnak, ezért a szervesanyag-emészthetőség idén rosszabb lesz” – hívta fel az állattartók figyelmét Dr. Orosz Szilvia.
A támogatások gyengébbé tesznek
„Meddig tart a tejpiac lejtmenete? A mai ismereteink szerint még 10 hónapig biztosan” – ezt már Prof. Dr. Popp József, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi tanára állította a konferencia második előadásában.
Az előadásából kiderült, hogy a globális tejkínálat emelkedik, miközben például a tejpor világpiaci ára 10 éves mélypontra süllyedt – 50%-kal egy év leforgása alatt.
A szakember leszögezte: a magas támogatások, amelyek az egész agráriumban, így az állattartás, állattenyésztés területén is megfigyelhetőek, nem jelentenek megoldást semmilyen problémára, hiszen az nem innovációra, fejlődésre ösztönöz, hanem elkényelmesedésre, amitől még gyengébb lesz a mezőgazdaság.
Szintén a Debreceni Egyetemtől tartott előadást Dr. Béri Béla. Az Állattenyésztési Tanszék egyetemi docense kifejtette: véleménye szerint a tejelő marhák esetében a keresztezésben van a jövő. Az aktuális tejpiaci kérdésekhez kapcsolódva a szakember úgy fogalmazott: „nem tudom, hogy hány tejfeldolgozó üzem fogja túlélni a következő időszakot”.
Hogyan lesz kiváló minőségű a tömegtakarmány?
Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro Hungária Kft. termékmenedzsere „A gazdaságos tejtermelés alapja a kiváló minőségű tömegtakarmány” címmel tartott előadást, melynek első felében cégét valamint annak termékeit ismertette meg az érdeklődő gazdálkodókkal.
A szakember elmondta: a gazdaságos tejtermelést nagy és stabil biomassza terméssel valamint jó minőségű tömegtakarmánnyal lehet elérni. Előbbihez a talaj tápanyagszolgáltató-képességének mérése, maga a tápanyag-utánpótlás és a környezeti stresszhatások elleni védelem szükséges.
A jó minőségű tömegtakarmány alapfeltétele a kombinált baktérium kultúra, a gyors pH-csökkentés, az élesztő- és penészgombák gátlása valamint a stabil hőmérséklet a nyitást követően. Ezek eléréséhez pedig a Timac Agro termékei is segíteni tudnak – ráadásul akár a Limagrainnel közös csomagajánlattal is, amelyben a silókukorica vetőmag mellett a Fertileader Axis és a Silaprilis pro terméket is meg lehet vásárolni.
Kiszámítható haszon az LGAN silókukoricával
„A magasabb rostemészthetőség mindig növeli az energiahozamot” – mondta el Perczel Péter, a Limagrain magyarországi ügyviteli vezetője, hozzátéve, hogy 1 % emészthető szárazanyag 670 kg többlet tejet jelenthet hektáronként. A szakember kifejtette: rejtett pénzforrás a neutrális detergens rost is, aminek 1 %-os növelése magasabb tápanyagfelvételt (+0,17 kg), magasabb tejhozamot (+0,25 kg/tehén/nap) és súlygyarapodást (+0,04 kg) eredményez.
Mindezekhez a Limagran silókukoricája kiváló partner. Az LG Animal Nutrition többlet energiahozamot, magasabb rost- és szárazanyag bevitelt, egészségesebb állatállományt, magasabb tejhozamot, ezáltal nyereséges tejtermelést nyújt a termelő számára.
Perczel Péter előadásából az is kiderült, hogy Mezőhegyesen az LGAN segítségével naponta tehenenként 0,6-1,1 kg-mal több tejet állítottak elő, amely évente 800 tehénnel, 300 napos laktációval, 72 Ft/liter tejárral számolva 14 688 000 forintot jelent.
A rendezvényt végül egy meglepetésvendég, Rokker Zsolti humorista előadása valamint tombola, majd ebéd zárta.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)