Állattenyésztés

Megelőzi a láb- és tőgyfertőzések kialakulását a Lely robotja

Agrofórum Online

Előre beprogramozott ütemterv alapján tartja folyamatosan tisztán a Lely robotja az istállók padozatát. Ennek haszna megkérdőjelezhetetlen a fertőzések megelőzése céljából.

A holland Lely a robotizált fejés és takarmányozás szakértőjének számít. Magyarországon is jól ismertek már a termékei, elsősorban a takarmányrendező és kiosztó robotjai, valamint a fejőrobotjai.

Pedig az istállók tisztán tartására is vannak már gépeik, a Lely Discovery nevű fejlesztésük például az istállópadozat tisztítására alkalmas. Ami alapvető fontosságú, hiszen – mint azt a gyártó is hangsúlyozza – az állatok egészségének javítását lentről kell kezdeni.

Ha az istállópadló tiszta, akkor a jószágok lábai, tőgye és farka is azok lesznek, vagyis kevesebb trágya kerül a bokszokba. Mindez segít megelőzni a láb- és tőgyfertőzések kialakulását, de a tehenek egészséges, természetes viselkedéséhez is hozzájárul.

A Lely a közelmúltban már a Discovery Collector C2 modellel rukkolt elő. Forradalmi terméknek nevezik, ugyanis nemcsak megtisztítja a padozatot a trágyától, de el is szállítja azt a gyűjtőhelyre (nemcsak félretolja), hogy ott megfelelő kezelésben részesülhessen.

A robot az útjait a töltőállomástól indítja, és előre beprogramozott, ütemezett meneteket teljesít. Mindez egyszerűen hozzáigazítható a telep napi rutinjához és a tehenek mozgásához, vagyis nem stresszeli feleslegesen az állatokat.

A gyűjtőrobot elején egy fúvóka található, amely a csúszós trágyabevonatot vízpermettel oldja fel, így az eszköz alaposabb tisztítást végezhet. A hátsó fúvóka pedig benedvesíti a padozatot, ezáltal csökkenti annak csúszósságát. Ürítéskor megszűnik a készülékben fenntartott vákuum, így távozik belőle a trágya.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

A világ több halat dolgoz fel, mint amennyire szükség lenne

2024. szeptember 9. 13:10

2022-ben világszerte több tenyésztett halat fogtak ki, mint vadon élő halat, ami a történelem során első ízben fordult elő.

A jelen borjúja holnap már tejet ad, és most dől el, hogy mennyit

2024. szeptember 8. 16:10

Az állatorvosok szerint a jövő teheneit már az első pillanattól a tejadásra kell nevelni. Ennek alapja pedig a makkegészséges újszülött borjú.

A koca kondíciójának objektív értékelése a termelékenység alapja

2024. szeptember 6. 11:10

A kocák megfelelő kondíciójának biztosítása kritikus fontosságú – nemcsak a kocák egészsége és jóléte, hanem a gazdaság jövedelmezősége szempontjából is.

Drasztikusan növekszik a mezőgazdasági robotok piaca

2020. március 13. 09:02

A legnagyobb növekedést az önvezető traktorok piacán és a mezőgazdasági drónok szegmensében várja a kutatás. Utóbbiak ma már nemcsak a földterület monitorozására, hanem konkrét beavatkozásokra, például növényvédő szerek kijuttatására is alkalmasak.

Mezőgazdaság 5.0 a következő lépés!

2018. december 13. 14:19

A gépautomatizálási törekvések jelenleg a permetezés, a betakarítás és a vetés területén figyelhetők meg. A következő öt évben további automatizálási koncepciók és rendszerek várhatók az adatfeldolgozás és a szenzorfejlesztés területén, amelynek eredményeként teljesen automatizált eszközök és rendszerek jönnek létre.

Robot gyomlálja a salátát Kaliforniában

2020. június 14. 09:39

Dino, a robot egy éve költözött a napfényes Kaliforniába, ahol a gazdálkodók saláta gyomlálására fogták be.

120 millióba kerül majd a Kuhn autonóm etetőkocsija, amely tartogat pár meglepetést

2024. július 29. 15:10

A gép autonóm módon, kezelő beavatkozása nélkül végzi az előre beprogramozott feladatsort: lemarja a silófalat, mixeli a takarmányt, végül pedig kiosztja a jószágok elé.