Állattenyésztés

Mennyire hatékonyak a bolhák és kullancsok riasztására, irtására törzskönyvezett szerek?

Agrofórum Online

A bolhák és kullancsok riasztására, valamint irtására törzskönyvezett szerek egész évben fontos szerepet játszanak a házi kedvencek védelmében. A nyári időszakban azonban alkalmazásuk kiemelten fontos (lenne).

A közelmúltban a Nébih 13 készítményt ellenőrzött ezek közül, hogy meggyőződjenek valóban „megteszik-e” azt, amit ígérnek. Mutatjuk az eredményeket!

Kezdjük a jó hírrel

Mielőtt azonban a jelenlegi vizsgálat örömteli eredményeire koncentrálnánk, azelőtt jöjjön egy kis visszatekintés. Egy évvel ezelőtt ugyanis a Nébihes szakemberek a nyári szezonális ellenőrzés során kutyák számára engedélyezett, külső élősködők elleni nyakörveket is vizsgáltak.

Az ellenőrzött 13, házi kedvenceknek szánt nyakörv többségében megfelelőnek bizonyult, ugyanakkor néhány terméknél a hatóanyagtartalommal kapcsolatban merültek fel problémák.

Négy, azonos gyártóhelyen előállított nyakörv gerániol hatóanyagtartalma minimálisan meghaladta az engedélyezett határértéket. A gerániol rovarriasztó (repellens) hatóanyag, monoterpén alkohol, amely különböző növényekből, például pálmarózsa-olajból nyerhető ki. Széles körben alkalmazzák illatanyagként.

Biztonságosabb, mint az ölő hatású hatóanyagok, de hatékonyságban is elmarad tőlük. Akkor a hivatal a problémát jelezte a gyártónak, és a következő időszakban fokozottan figyelemmel kísérte a gyártás folyamatát.

A mostani vizsgálatnál a spot-on-okat vették górcső alá az ellenörök. 8 termék kifogástalannak bizonyult, 5-nél pedig csupán a csomagolás kapcsán állapítottak meg hibát a szakemberek. A spot-on közkedvelt gyógyszerforma, hiszen ezzel közvetlenül a házi kedvencünk bőrére csepegtethető pipettából az adott oldat.

Hatékonysága a bolhák ellen általában 4 hét, vagyis egyetlen adag alkalmazása 4 hétig képes megelőzni az újrafertőződést.

Az állaton lévő bolhákat a szer 24 órán belül elpusztítja. Az oldat kullancsok elleni hatékonysága lassabban alakul ki és rövidebb ideig (jellemzően csak 1-2 hétig) tart. Elérhető azonban olyan készítmény is, amelynek a hatékonysága 12 hét bolhák és kullancsok ellen egyaránt.

Jöjjenek a részletek!

A hatóság szakemberei kereskedelmi forgalomban kapható 13 különböző fajta, többféle hatóanyag-tartalmú spot-on állatgyógyászati készítményt vizsgáltak a nyári szezonális ellenőrzés-sorozat részeként.

A Nébih laboratóriumában sor került a termékek hatóanyag-tartalmának, egységességének, azaz a pipettából kinyerhető oldat mennyiségének, valamint az oldatok sűrűségének mérésére. Az értékelés kiterjedt a dobozon feltüntetett információra, továbbá a használati utasításra is.

Elvárás az, hogy a csomagoláson az információkat magyar nyelven, könnyen olvashatóan, értelmezhetően kell megjeleníteni, továbbá a használt piktogramoknak is megfelelő minőségűeknek kell lenniük.

A használati utasítás szempontjából pedig az az elvárás, hogy a csomagoláson szerepeljen az engedélyszám, a lejárati idő, a tárolási előírások, a célállatfaj, a javallat és ellenjavallatok, továbbá az adagolás és az alkalmazási mód mellett a hatástartam, a mellékhatások, valamint az esetlegesen felmerülő problémákkal kapcsolatos figyelmeztetések is.

Afentiek ellenőrzése után a szakemberek megállapították, hogy a 13 állatgyógyászati készítmény vizsgált paraméterei megfelelnek a forgalomba hozatali engedélyben foglalt leírásoknak.

Akadtak azért gondok is

Nem mondható el ugyanez a csomagolássokkal kapcsolatban. Ugyanis négy állatgyógyászati készítménynél a külső csomagoláson megtalálható információk, míg egynél a belsőn szereplő piktogram tért el az engedélyben foglaltaktól. A hatósági szakemberek felszólították az érintett termékek gyártóit vagy forgalmazóit a hibák kijavítására.

A Nébih szakembereit sem a kánikula, sem a viharos időjárás nem tántorítja el a munkavégzéstől, a nyári szezonális ellenőrzés másfél hónappal ezelőtt vette kezdetét, és augusztus 15-ig tart majd.

Az országos akció további részében a Nébih, valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberei a szezonális gyümölcsökre és zöldségekre, a grillsajtokra, a növényvédőszerekre, valamint az élőállat-szállítmányok ellenőrzésére fognak még fókuszálni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

2023. március 11. 05:38

Egy állatorvosnak legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Állati vészhelyzetek: fagyállómérgezés

2024. október 29. 09:40

Új sorozatot indítunk, amely az aktuális vagy érdeklődésre számot tartó háziállat-vészhelyzeteket, betegségeket veszi számba.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.