Ezt kéri a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a külföldre, elsősorban a szomszédos Horvátországba látogatóktól. Kérésének oka, hogy az ASP vírus a szomszédos ország házisertés állományában is kimutatható.
A speciális óvintézkedésekre a következők miatt volt szükség:
Házisertés-állományokban is igazolták az afrikai sertéspestis (ASP) jelenlétét Horvátországban. Június 23-án jelentették először az EU tagországok felé, hogy az ottani házisertés-állományban is igazolták az ASP vírus jelenlétét, majd rövid idő alatt több mint 150 kitörést regisztráltak. A járvány nagyrészt az ország Szerbiával és Bosznia-Hercegovinával határos megyéit érinti, de vaddisznókból már az ország nyugati megyéiben is kimutatták a betegséget.
A betegség Horvátországból történő továbbterjedésének megakadályozása elsősorban a horvát hatóságok feladata, az általuk elrendelt intézkedéseket minden nyaralónak, utazónak be kell tartania. Az élénk turisztikai forgalom miatt azonban a magyar lakosság részéről is elengedhetetlen a fokozott óvatosság, többek között a Nébih arra kéri az utazókat, ne hozzanak haza sertés eredetű húskészítményeket.
Emberre nem, disznóra veszélyes
A betegséget okozó vírus a vaddisznók és a sertések körében terjed, az emberre nem veszélyes. Fontos azonban, hogy sertésből készült húskészítményekkel, azokat tartalmazó élelmiszerekkel könnyen továbbadható a fertőzés az erre fogékony fajoknak. Emiatt a Nébih arra kéri az utazókat, hogy sertés eredetű húskészítményt ne hozzanak haza Magyarországra, és kiemelten ügyeljenek arra, hogy az élelmiszerhulladékot kizárólag a vadállománytól védett, megfelelően kialakított hulladékgyűjtőkbe dobják ki.
Jogos az óvatosság
Az afrikai sertéspestis megjelenése rendkívül komoly gazdasági kárt okoz. Az elmúlt évek kiemelkedő állategészségügyi sikere, hogy a magyar házisertés-állományt eddig sikerült megvédeni a betegségtől és a vadállományban is nagymértékben lelassult a vírus terjedésének üteme. Az utazók, kirándulók maguk is Magyarország állatállományának védelmét szolgálják, ha ügyelnek a fentiekre.
Az ASP-vel kapcsolatban további információk olvashatóak a Nébih weboldalán. KATTINTSON!