Állattenyésztés

Nem lesz több barna tojás a szupermarketekben

Agrofórum Online

Néhány éven belül a fogyasztók valószínűleg már nem választhatnak barna és fehér héjú tojás között a szupermarketekben.

„Ma már egyre ritkábban látunk barna héjú tojást, és hamarosan valószínűleg egy sem marad” – mondta Henner Schönecke, a Német Tojástermelők Szövetségének elnöke. Ennek az az oka, hogy sok tenyésztő barna csirkéről fehérre váltott.

Tovább élnek

„A fehér csirkék nagyobb genetikai potenciállal rendelkeznek, mint a barna csirkék. Tovább élnek a szakértők szerint – mondta Henner Schönecke. – A fehér csirkék könnyebben tarthatók és mozgékonyabbak.”

Jobban megtalálják az ételt és a vizet. Emellett könnyebbek és kisebbek, akárcsak a tojásaik. Ez kevésbé teszi megerőltetővé a termelési folyamatokat. Barna tojás ma már csak néhány regionális állattartótól kapható.

Miért olyan színű?

Miért van barna és fehér tojás? A német Szövetségi Mezőgazdasági Információs Központ szerint ebben a döntő tényező a fül színe, a fehér tyúkok általában fehér tojást tojnak. A vörösesek állatoknál a barna színű pigmentek a héjban tárolódnak. A tollazat és a tojás színe között is összefüggés van. A fülcimpa színe azonban jobb jelzés.

Megfordult a trend

Henner Schönecke szerint még mindig 30 százalék körüli a barna tojás aránya a szupermarketekben. Tíz évvel ezelőtt Németországban több barna tojást adtak el, mint fehér tojást.

A Német Baromfiipar Központi Szövetségének vásárlói felmérése azt mutatja, hogy a barna tojás még mindig gyakran népszerűbb az idősebbek körében. A fiatalabbakat általában nem érdekli a szín. Számukra fontosabbak az olyan szempontok, mint az állattenyésztés és a regionalitás.

Húsvétkor fontos a szín

„A fogyasztók többségét nem igazán érdekli a tojás színe” – mondta a Rewe szóvivője. Kivétel a húsvét, ahol egyértelműen a fehér tojást részesítik előnyben. Akár barna, akár fehér: ennek nincs észrevehető hatása a fogyasztókra.

„A barna tojásnak korábban keményebb volt a héja – mondta Henner Schönecke. – De ma már nem. Ízben nincsenek különbségek.”

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Biotojás-termelő céget választottak az Év Biogazdaságának

2021. november 4. 05:36

Az „Év Biogazdasága” címet nyerte el a Biolla Kft., mely a Farm Tojás Csoport egyik termelő vállalata.

2022-ben négyszer annyi étkezési tojás érkezett Ukrajnából, mint 2021-ben

2023. október 18. 10:10

A hazai tojáságazat jelentősen fejlődött az elmúlt évtizedben, az elért eredményeket azonban veszélyeztetik az Európai Bizottság átgondolatlan lépései – véli a NAK. Miközben az EU beengedi a piacára az uniós szabályoknak nem megfelelő ukrán tojást, tovább szigorítaná a saját termelőire vonatkozó előírásokat.

Miért nem esznek az emberek strucctojást?

2025. február 9. 14:10

A strucchús és a strucctojás már Magyarországon is kapható, de azért igencsak egzotikus csemegének számít.

Élő online valóságshow-t indít a Nébih

2019. március 28. 07:47

A „Túlélő tojások” az első olyan valóságshow, melynek főszereplői állatok, nevezetesen csirkék, vagyis kezdetben tojások.