Állattenyésztés

Regionális összefogás a szarvasmarha bőrcsomósodás-kór terjedése ellen

Agrofórum Online

A megelőző vakcinázás a legfontosabb lépés, hogy megakadályozzuk a betegség terjedését - hangsúlyozta dr. Bognár Lajos élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkár nyitóbeszédében a regionális szarvasmarha bőrcsomósodás-kór workshopon.

 

Fontos figyelmet fordítani erre a betegségre, hiszen súlyos gazdasági károkat okozhat és rohamos sebességgel terjed. A tavalyi év során több európai országban is megjelent: Albániában, Montenegróban, Macedóniában, Szerbiában és Törökországban is regisztráltak bőrcsomósodás-kórral fertőzött állatot. Sőt, az EU tagállamaiban – Görögországban és Bulgáriában – is felbukkant a betegség az elmúlt két évben. Egyre több ország válik érintetté vagy kerül a veszélyeztetett államok közé, ahol különösen fontos a megelőzés.  A workshop kiváló alkalmat ad arra, hogy a szakértők nemzetközi szinten is megvitassák az ezzel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket, megosszák tapasztalataikat. A rendezvényen 14 ország szakértői vesznek részt, valamint képviseltetik magukat a hús- és tejipari vezetők is.

Habár a szarvasmarhaféléket támadó kór nem veszélyes az emberre, az állatok között annál gyorsabban terjed közvetlen érintkezéssel, vagy a rovarokon keresztül.  A betegség miatt az állatok bőre elveszíti piaci értékét, és csökken tejtermelésük is. A fertőzött állatok kényszervágása a betegség megállításának egyik drasztikus eszköze.

A FAO Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet szervezésében, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával 2017. március 7-9. között szervezett workshop mindenekelőtt a megelőzésre és ellenőrzésre hívta fel a figyelmet, hiszen vakcinázással megelőzhető a megbetegedés. Ezzel kapcsolatban felmerül a vakcinázott állatok szállításának kérdése is, amelynek megvitatására kiváló lehetőséget biztosít a háromnapos workshop. Daniel Beltran-Alcrudo, a FAO állategészségügyi szakértője is azt hangsúlyozta, hogy a kór elleni eredményes védekezéshez regionális együttműködésre van szükség, amelyben mind a fertőzött, mind a veszélyeztetett országok képviselői részt vesznek.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

22,8 milliárd csirkét tartanak a világon

2020. december 28. 05:02

Szarvasmarhából 1,5 milliárdot, csirkéből 22,8 milliárdot tartanak az emberek szerte a világon. Kacsa és juh 1,2-1,2 milliárd, kecske 1 milliárd, sertés pedig 967 millió van a Földön.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.

Vajon lesz elég takarmány? - Sok a kérdés az állattenyésztésben a koronavírus miatt

2020. március 16. 21:43

A koronavírus miatt kialakult válságot sajnos az állattenyésztők és állattartók sem ússzák meg.