Állattenyésztés

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

Agrofórum Online

A sarplaninai juhászkutya vagy másik nevén jugoszláv farkasölő fajta több ezer év alatt alakult ki az egyszervolt Jugoszlávia hegyvidéki területein. Ezek a hatékony őrkutyák évszázadok óta védik a nyájakat a pásztorok mellett, akik gondosan szelektálják őket hűségük, intelligenciájuk, bátorságuk és a nyájjal/családdal való gyengéd kapcsolatuk alapján.

A sarplaninai juhász a volt Jugoszlávia délkeleti hegyvidéki területeiről származik. Ezek a csodálatos munkakutyák a Šar-hegységről (Šar Planina) kapták a nevüket, amely a Balkánon belül egy hegyvonulat, Észak-Macedónia északnyugati területein, Koszovóban, Szerbiában és Albánia északkeleti területein húzódik.

Jugoszlávia összeomlása után az FCI (Federation Cynologique Internationale, Nemzetközi Kinológiai Szövetség) Szerbiát és Macedóniát ismerte el a fajta származási országaként. Az eredeti név, a šarplaninac szó szerinti fordítása „(kutya) a Šar-hegységből” vagy „Šar-hegyi kutya”.

Több ezer éve végzi ugyanazt a munkát

Mivel ősi fajtáról van szó, pontos eredetüket nehéz meghatározni; valószínűleg a sarplaninai juhászkutya ősi görögországi és törökországi nyájvédő típusoktól származik. Azt is feltételezik, hogy a Földközi-tenger felé vándorló ázsiai népek további fajtákat is kevertek a génállományba, például a tibeti masztiffot. A molosszok az ókori görög törzsek egy csoportja voltak, amelyek ezeket a történelmi régiókat lakták, és vad kutyáikról voltak híresek. Ezeket a molossz pásztorok a hegyekben arra használták őket, hogy megvédjék nyájaikat a ragadozóktól.

Az Oszmán Birodalom idején a sarplaninai juhászkutyák ősei a nyarat a nyájakkal és a pásztorokkal együtt a Šar-hegység legelőin töltötték, és a nyájakkal együtt vándoroltak a görögországi Thesszáliában található telelőhelyekre. Ezeket a kutyákat több száz éven át célirányosan, kizárólag a munkájuk és a természetük alapján tenyésztették, hogy olyanná váljanak, amilyenek ma. Vitathatatlan, hogy jól szelektált, kiváló nyájőrző típusú fajtává vált, amely akár a farkasokkal is elbánt.

Új idők, új feladatok

Mivel a jugoszláv farkasölő remekül dolgozott, végül más állatfajok védelmét is rábízták. Ma már a Balkánon többek között a szarvasmarhákat és a kecskéket is ezek a kutyák védik a ragadozóktól. Sőt nemcsak a juhászokat segítették a hegyekben, hanem a sarplaninai juhász a fegyveres erőkben is szolgálta a nemzetét. Hatékonynak bizonyultak a fontos katonai létesítmények, börtönök védelmében is.

Először 1928-ban a Jugoszláv Királyság hadseregében használták őket katonai célokra, majd később Josip Broz Tito, az ország diktátora alatt a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Jugoszláv Néphadseregében. Kiderült, hogy a katonai objektumok és laktanyák őrzésében is rendkívül hatékonyak. A mai napig őrző-védőként használják őket a szerbiai hadseregben a hegyvidéki területeken.

Érdekesség, hogy a sarplaninai juhászkutya tenyésztését az 1970-es évekig teljes mértékben a jugoszláv állam ellenőrizte, és nem engedélyezték a nemzetközi exportot, ami nagyban korlátozta az ismertségüket más országokban. 

Manapság persze már hozzáférhető fajta, sőt, világszinten is kiemelkedően sikeres magyar tenyésztője van, mégsem ajánlott mindenkinek. Nagy és erős kutyák (30-45 kg), amelyek fokozottan védik a családjukat, és más kutyákkal szemben könnyen agresszívvá válhatnak. Magabiztosak, gyengekezű, következetlen gazdától könnyen átvehetik az irányítást. Következetes munkával viszont jól kezelhetőek.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Buzgó József: a vérebek komoly értékmentők

2020. április 12. 08:54

Azon vadásztársaságok számára, amelyek főleg a szarvasbikákból szerzik bevételüket, igen komoly probléma, ha a megsebzett 10 millió forint értékű bikának nyoma vész... Itt kaphatnak szerepet a vérebek.

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

2023. március 11. 05:38

Egy állatorvosnak legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Kutyaherba: milyen gyógynövények használhatók kutyáknál?

2023. május 7. 06:39

Közelednek a meleg napok, így a kutyáinkat is érdemes felerősíteni, hogy jobban bírják a kánikulát.

Forradalmi eljárással, ürülék alapján azonosítják az utcákat összepiszkító kutyákat

2023. július 23. 09:40

Mint az jól ismert, a kriminalisztikai célú DNS-vizsgálat immár a bűnüldözés egyik legfontosabb eszköze. Egy francia kisvárosban azonban ez idáig nem használt területen kezdték el ezt alkalmazni.