Állattenyésztés

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

Agrofórum Online

A sarplaninai juhászkutya vagy másik nevén jugoszláv farkasölő fajta több ezer év alatt alakult ki az egyszervolt Jugoszlávia hegyvidéki területein. Ezek a hatékony őrkutyák évszázadok óta védik a nyájakat a pásztorok mellett, akik gondosan szelektálják őket hűségük, intelligenciájuk, bátorságuk és a nyájjal/családdal való gyengéd kapcsolatuk alapján.

A sarplaninai juhász a volt Jugoszlávia délkeleti hegyvidéki területeiről származik. Ezek a csodálatos munkakutyák a Šar-hegységről (Šar Planina) kapták a nevüket, amely a Balkánon belül egy hegyvonulat, Észak-Macedónia északnyugati területein, Koszovóban, Szerbiában és Albánia északkeleti területein húzódik.

Jugoszlávia összeomlása után az FCI (Federation Cynologique Internationale, Nemzetközi Kinológiai Szövetség) Szerbiát és Macedóniát ismerte el a fajta származási országaként. Az eredeti név, a šarplaninac szó szerinti fordítása „(kutya) a Šar-hegységből” vagy „Šar-hegyi kutya”.

Több ezer éve végzi ugyanazt a munkát

Mivel ősi fajtáról van szó, pontos eredetüket nehéz meghatározni; valószínűleg a sarplaninai juhászkutya ősi görögországi és törökországi nyájvédő típusoktól származik. Azt is feltételezik, hogy a Földközi-tenger felé vándorló ázsiai népek további fajtákat is kevertek a génállományba, például a tibeti masztiffot. A molosszok az ókori görög törzsek egy csoportja voltak, amelyek ezeket a történelmi régiókat lakták, és vad kutyáikról voltak híresek. Ezeket a molossz pásztorok a hegyekben arra használták őket, hogy megvédjék nyájaikat a ragadozóktól.

Az Oszmán Birodalom idején a sarplaninai juhászkutyák ősei a nyarat a nyájakkal és a pásztorokkal együtt a Šar-hegység legelőin töltötték, és a nyájakkal együtt vándoroltak a görögországi Thesszáliában található telelőhelyekre. Ezeket a kutyákat több száz éven át célirányosan, kizárólag a munkájuk és a természetük alapján tenyésztették, hogy olyanná váljanak, amilyenek ma. Vitathatatlan, hogy jól szelektált, kiváló nyájőrző típusú fajtává vált, amely akár a farkasokkal is elbánt.

Új idők, új feladatok

Mivel a jugoszláv farkasölő remekül dolgozott, végül más állatfajok védelmét is rábízták. Ma már a Balkánon többek között a szarvasmarhákat és a kecskéket is ezek a kutyák védik a ragadozóktól. Sőt nemcsak a juhászokat segítették a hegyekben, hanem a sarplaninai juhász a fegyveres erőkben is szolgálta a nemzetét. Hatékonynak bizonyultak a fontos katonai létesítmények, börtönök védelmében is.

Először 1928-ban a Jugoszláv Királyság hadseregében használták őket katonai célokra, majd később Josip Broz Tito, az ország diktátora alatt a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Jugoszláv Néphadseregében. Kiderült, hogy a katonai objektumok és laktanyák őrzésében is rendkívül hatékonyak. A mai napig őrző-védőként használják őket a szerbiai hadseregben a hegyvidéki területeken.

Érdekesség, hogy a sarplaninai juhászkutya tenyésztését az 1970-es évekig teljes mértékben a jugoszláv állam ellenőrizte, és nem engedélyezték a nemzetközi exportot, ami nagyban korlátozta az ismertségüket más országokban. 

Manapság persze már hozzáférhető fajta, sőt, világszinten is kiemelkedően sikeres magyar tenyésztője van, mégsem ajánlott mindenkinek. Nagy és erős kutyák (30-45 kg), amelyek fokozottan védik a családjukat, és más kutyákkal szemben könnyen agresszívvá válhatnak. Magabiztosak, gyengekezű, következetlen gazdától könnyen átvehetik az irányítást. Következetes munkával viszont jól kezelhetőek.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kipusztulhat egy fa, ha a kutyák rendszeresen levizelik?

2024. szeptember 24. 04:36

Kerítésünk előtt a járdán 3 éve ültetett fák közül az egyik kipusztult a nyáron. Lehetséges-e, hogy kutyák egy adott fa törzsét naponta levizelik és a fát ezzel kipusztítják? Mit javasolnak megoldásként, megelőzésként?

Lehet-e depressziós a kutyánk?

2024. május 17. 15:10

A kutya depressziójának okai könnyen felismerhetők, és odafigyeléssel, foglalkozással kezelhetők.

Keresőkutyák találhatják meg az invazív, mérgező növényeket

2024. június 7. 09:10

Izgalmas kísérletben vizsgálják, hogy a kutyák megtalálják-e a termés minőségét veszélyeztető, mérgező gyomnövényeket a szántóföldi kultúrákban.

Kiemelt feladat a hungarikum kutyafajták megőrzése

2023. január 11. 16:00

A hungarikum kutyafajták egészséges fennmaradásának elősegítését, valamint képességeik és genetikai sokféleségük megőrzését célzó szakmai együttműködési megállapodást írtak alá.