Állattenyésztés

Sokemeletes sertésistállókban hizlalnak több tízezernyi jószágot

Agrofórum Online

Európában éppen a közelmúltban zárták be az utolsó többemeletes sertésistállót, Kínában azonban változatlanul elterjedtek az ilyen létesítmények.

A kelet-európai szem számára nem mutat szokatlanul Európa egyetlen emeletes sertésistállója, amely lényegében úgy néz ki, mint egy lakótelepi panelház. Németországban található, a Lipcséhez közeli Köthenben, és most azzal került a hírekbe, hogy elvesztette a működési engedélyét.

Valójában már 5 esztendeje nem tartanak benne disznókat, felszámolták az állományt, először azzal a szándékkal, hogy teljesen felújítják az épületet, de aztán ezt végképp elnapolták. A hatemeletes sertésistállónak a trágyatárolója egészen a közelmúltig használatban volt.

Az NDK-időkben szovjet segítséggel készült, 25 méter magas létesítmény már jó ideje vita tárgyát képezte a környéken, az állatjogi aktivisták kifejezetten üdvözölték a bezárását. Ők 2013 óta próbálták felhívni a lakosság figyelmét arra, mennyire nem megfelelő körülmények között tartják ott a jószágokat. Akkoriban nagyjából 3000 sertést hizlaltak benne.

Bár Európában már nincs több ilyen működő létesítmény, Kínában mind a mai napig építenek emeletes sertésistállókat. Az egyik legnagyobb hizlaldában 58 ezer disznót nevelnek. Német cégek is gyakran részt vesznek ezekben az építési projektekben, a Tewe Elektronic GmbH például 10-15 éve szerepel a kínaiak partnerlistáján.

Emeletes sertésistálló Kínában (Fotó: Kevin Luna/Facebook)

A közvélekedéssel ellentétben az ázsiai országban is kiemelten ügyelnek a higiéniára, valamint a jószágok egészségére és az állatjólétre. Az emeletes istállókat azért alkalmazzák szívesen, mert így egy adott területen koncentráltan, a szokásosnál jóval nagyobb állományt tudnak egy időben hizlalni.

Tápként gabonát és szóját használnak, ásványi anyagokkal keverve, vagyis a tenyésztési módszerek nem igazán különböznek a nyugatiaktól. A keletkező trágyát emeletenként sekély trágyacsatornákba vezetik, majd onnan ejtőcsövekkel juttatják a talajszinten lévő tárolóba.

Az efféle sokemeletes istállók lényegében olyan izoláltan működnek, mint az olajfúrótornyok. A betegségek behurcolásának elkerülése érdekében a dolgozók szinte folyamatosan ott élnek, lakóhelyiségek, menza, sportlétesítmények, mozi és más effélék egészítik ki a hizlalda közvetlen környezetét.

(Vezérkép: Tewe Elektronic GmbH/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Légytenyésztésbe kezdett egy nő a saját lakásában

2025. január 18. 16:10

Célja egy olyan zárt rendszer kifejlesztése volt, amelyben az érintés nélküli rovarnevelés valósul meg, a lárvától a légyig, majd a betakarítást követően ismét a lárva szakaszig.

Száj- és körömfájás Németországban: súlyos következmények

2025. január 16. 16:10

Importtilalom, szigorított ellenőrzés, aggódó gazdák a következménye a néhány napja Németország Brandenburg tartományában megjelent betegségnek.

A kedvencek gyógyulását szolgálja a kisállat-fizioterápia

2025. január 14. 09:40

A fizioterápia gyógyulást felgyorsító, állapotromlást megállító hatása nyilvánvaló. A kisállatokra kifejlesztett módszerek hasonlóan sikeresek.

Egy izraeli zsidó család sertéstenyésztéssel foglalkozik

2025. január 13. 07:10

A sertéshús fogyasztása a zsidóság számára sokszor az asszimiláció vagy a vallási hűtlenség szimbólumává vált.

Friss információk az almalésűrítmény-piac két meghatározó szereplőjéről

2019. május 15. 11:33

Lengyelország megszerezte a piacot olyan országokban, ahol tavaly nem adott el sűrítményt.

Minőségi problémák a globális búzakészletekkel kapcsolatban

2024. július 20. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Kína felvásárolja a francia és az ausztrál búzát

2023. november 5. 13:10

Kereskedelmi források szerint Kína rekordmennyiségű búzát importál idén, mivel az esők károsítják a termést, és az exportáló országok száraz időjárása miatti aggodalmak fokozzák Peking vásárlási kedvét, miközben az árak viszonylag alacsonyak.

A Danone csökkentette a 2020-as előrejelzéseit

2020. február 27. 13:33

Különösen fontos piacot jelent számukra Kína, miután onnan származik az árbevételük 10 százaléka.