21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Állattenyésztés

Sokemeletes sertésistállókban hizlalnak több tízezernyi jószágot

Agrofórum Online

Európában éppen a közelmúltban zárták be az utolsó többemeletes sertésistállót, Kínában azonban változatlanul elterjedtek az ilyen létesítmények.

A kelet-európai szem számára nem mutat szokatlanul Európa egyetlen emeletes sertésistállója, amely lényegében úgy néz ki, mint egy lakótelepi panelház. Németországban található, a Lipcséhez közeli Köthenben, és most azzal került a hírekbe, hogy elvesztette a működési engedélyét.

Valójában már 5 esztendeje nem tartanak benne disznókat, felszámolták az állományt, először azzal a szándékkal, hogy teljesen felújítják az épületet, de aztán ezt végképp elnapolták. A hatemeletes sertésistállónak a trágyatárolója egészen a közelmúltig használatban volt.

Az NDK-időkben szovjet segítséggel készült, 25 méter magas létesítmény már jó ideje vita tárgyát képezte a környéken, az állatjogi aktivisták kifejezetten üdvözölték a bezárását. Ők 2013 óta próbálták felhívni a lakosság figyelmét arra, mennyire nem megfelelő körülmények között tartják ott a jószágokat. Akkoriban nagyjából 3000 sertést hizlaltak benne.

Bár Európában már nincs több ilyen működő létesítmény, Kínában mind a mai napig építenek emeletes sertésistállókat. Az egyik legnagyobb hizlaldában 58 ezer disznót nevelnek. Német cégek is gyakran részt vesznek ezekben az építési projektekben, a Tewe Elektronic GmbH például 10-15 éve szerepel a kínaiak partnerlistáján.

Emeletes sertésistálló Kínában (Fotó: Kevin Luna/Facebook)

A közvélekedéssel ellentétben az ázsiai országban is kiemelten ügyelnek a higiéniára, valamint a jószágok egészségére és az állatjólétre. Az emeletes istállókat azért alkalmazzák szívesen, mert így egy adott területen koncentráltan, a szokásosnál jóval nagyobb állományt tudnak egy időben hizlalni.

Tápként gabonát és szóját használnak, ásványi anyagokkal keverve, vagyis a tenyésztési módszerek nem igazán különböznek a nyugatiaktól. A keletkező trágyát emeletenként sekély trágyacsatornákba vezetik, majd onnan ejtőcsövekkel juttatják a talajszinten lévő tárolóba.

Az efféle sokemeletes istállók lényegében olyan izoláltan működnek, mint az olajfúrótornyok. A betegségek behurcolásának elkerülése érdekében a dolgozók szinte folyamatosan ott élnek, lakóhelyiségek, menza, sportlétesítmények, mozi és más effélék egészítik ki a hizlalda közvetlen környezetét.

(Vezérkép: Tewe Elektronic GmbH/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Múló politikai bizonytalanság – erősödő jegyzések

2019. december 16. 14:17

A hazai piacon nagy a csend, az ünnepek közeledtével már nem csak az üzletkötések, de a szállítások is lassan leállnak. A szokásos két ünnep közötti időszak most még rövidebb lett, mindenki igyekszik lezárni folyamatban lévő ügyeit még a héten.

Kínában állami tulajdonú megafarmok végzik a tejtermelést

2024. november 8. 14:40

Kína mindent megtesz azért, hogy csökkentse az importszükségleteit tej- és tejtermékekből. Egyelőre azonban rászorul a behozatalra.

Hamarosan amerikában termesztett rizst ehetnek a kínaiak

2018. december 30. 14:05

Kína először nyitotta meg piacát az amerikai rizs előtt, ami szakértők szerint újabb jele annak, hogy kezd enyhülni a két ország között fagyossá vált kapcsolat.

Kína nagy mennyiségben vásárol ukrán kukoricát

2023. szeptember 29. 12:10

Az európai kereskedők szerint a Kínával kötött legújabb megállapodások lehetővé tehetik az eladók számára a szállítási útvonal kiválasztását.