Állattenyésztés

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

Agrárminisztérium

Szlovákiában házisertéseket is érint az afrikai sertéspestis, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Több mint 18 ezer sertést érint a szomszédos kitörés

A szlovákiai házisertés-állományban azonosított afrikai sertéspestises eset miatt egy ottani gazdaságban több mint 18 ezer állatot kell leölni. A hatóságok megfigyelési zónát jelöltek ki, amely minimálisan Magyarország területére is átnyúlik. Szerencsére ezen a részen nem találhatóak sertéstartó telepek, illetve fogékony háziállatok, de a helyzet így is indokolttá teszi a hazai védekezési szint erősítését.

Kiemelten fontos a megelőzés

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a védekezés első számú eszköze továbbra is a megelőzés és a járványvédelmi protokollok szigorú betartása. Magyarországon az afrikai sertéspestis jelenleg kizárólag a vaddisznóállományban van jelen. Ahhoz, hogy a házisertés-állomány továbbra is mentes maradjon, a szakmai szereplők együttműködésére van szükség.

Zárt technológia és higiéniai fegyelem szükséges

A járványvédelem hatékonysága érdekében elengedhetetlen a sertéstelepek zártságának fenntartása, valamint a telepre történő be- és kijutás – legyen szó emberekről vagy járművekről – szigorú ellenőrzése. Alapkövetelmény továbbá a takarmány és az alomanyag szabályszerű tárolása, valamint az állatok kizárólag állati eredetű összetevőt nem tartalmazó takarmányon való tartása.

Elengedhetetlen a sertéstelepek zártságának fenntartása
Elengedhetetlen a sertéstelepek zártságának fenntartása

Veszélyforrás lehet a határon átnyúló forgalom is

A vírus behurcolásának megelőzéséhez elengedhetetlen, hogy a határmenti mozgások során – különösen rokonlátogatásból hazatérők esetén – ne kerüljenek az országba hőkezeletlen, friss sertéshúsból készült termékek. A házisertések etetése állati eredetű élelmiszerhulladékkal továbbra is szigorúan tilos.

Naprakész információ a Nébih felületén

A járvány aktuális állásáról, valamint a védekezést segítő szakmai információkról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hivatalos oldalán, a https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis címen tájékozódhatnak az érintettek.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Hazánkban még nem mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát

2018. február 6. 08:00

Egy év alatt több mint 10 ezer sertés (házisertés és vaddisznó) vizsgálatát végezték el, amiből több mint háromezer minta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett.

Ismeretterjesztő videó jelent meg az afrikai sertéspestisről

2018. augusztus 30. 08:46

Magyarországon ez idáig csak a vaddisznóknál jelent meg a betegség, de több szomszédos országban már a háztáji sertéseknél és nagyobb sertéstelepeken is pusztít a vírus.

Afrikai sertéspestis: már Hajdú-Bihar megyében is

2019. május 1. 14:09

Hajdú-Bihar megye megfigyelés alatt álló területén három elhullott vaddisznóból mutatta ki április 29-én az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nébih laboratóriuma.

Vadászoknak kötelező a járványügyi képzés az ASP-vel fertőzött területeken

2019. január 22. 12:16

A fertőzött területeken egyéni és társas vadászatot csak járványügyi képzést végzett, sikeres vizsgát tett és erről tanúsítvánnyal rendelkező vadászok folytathatnak.