Állattenyésztés

Vaddisznómentes övezetet terveznek Németországban?

Agrofórum Online

Lengyelország segítségét kéri Németország abban, hogy megvalósítsa vaddisznómentes övezetének tervét a lengyel határ mentén. Az afrikai sertéspestis (ASP) elleni küzdelem miatt van erre szükség, és fel is szólították a keleti szomszédjukban lévő Lengyelországot, hogy segítsen többet a sertésbetegség elleni küzdelemben.

A Lengyelországból Németországba vándorló vaddisznók az emberre ártalmatlan, de a sertések számára halálos ASP-t terjesztenek, és jelentős veszteséget okoznak a sertéshús exportjában azokban az országokban, ahol a betegség jelen van. Németország bemutatta az Európai Bizottságnak azt a két kerítés közötti védőfolyosó tervét, amely megoldást nyújthat a betegség terjedése ellen – közölte a berlini mezőgazdasági minisztérium.

A két kerítésen belüli övezetben a vaddisznók populációját nullára csökkentené az intenzívebb vadászat, az elhullott vaddisznók és tetemeik alapos felkutatása.

Kína és más jelentős sertéshús-vásárlók 2020. szeptemberében betiltották a német sertéshús behozatalát, miután az első ASP-esetet vadon élő állatokban megerősítették. Mintegy 2184 db ASP-esetet igazoltak Németországban a vaddisznókban a betegség megjelenésének első megerősítése óta, mindezt a lengyel határ menti Brandenburg és Szászország keleti részein, ahol az ASP széles körben elterjedt. Három kis gazdaságban is voltak esetek – számolt be a Reuters hírügynökség.

Németország már több száz kilométernyi vaddisznó elleni kerítést épített a lengyel határ mentén, de Lengyelország a német kérések ellenére nem épített saját kerítést.

„A védőfolyosó-koncepciónk lengyel oldalon történő kiterjesztése hatékony módszer lenne az ASP nyugati irányú terjedésének megakadályozására” – mondta Beate Kasch német mezőgazdasági miniszter. „Sajnos Lengyelország még mindig nem hajlandó továbblépni ezen a téren” – fűzte hozzá.

„Németország személyi, szervezési és pénzügyi támogatást ajánlott fel. Folytatjuk az erről szóló tárgyalásokat, és azon dolgozunk, hogy meggyőzzük Lengyelországot, mivel a határon átnyúló együttműködés az ASP elleni küzdelemben fontos, és felelősséggel tartozik egész Európáért a másik fél” – emelte ki a tárcavezető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Európában egyértelműen Németország számít a burgonya otthonának

2021. augusztus 21. 12:01

Németországhoz tartozik az Európai Unió burgonyabetakarításának több mint 21 százaléka.

A szokottnál hamarabb kezdték el a sütőtök betakarítását

2022. augusztus 22. 11:34

A sütőtök szereti a meleget – ezért a száraz nyárnak kevés hatása van a terméshozamra.

Egyre rosszabb a német bükkerdők állapota

2022. december 29. 06:36

Sok bükkfa levele idén túl korán változtatta meg a színét, és lehullott a fákról. A szakértők szerint egyes fák esetében ez halálos ítéletet is jelenthet.

A farkasok védettségének lazítását kérik a német gazdák

2023. április 29. 11:17

Németországban annyira gyakorivá váltak a tenyészállatok elleni farkastámadások, hogy a helyi gazdák azt szeretnék, hogy a hatóságok lazítsanak a kilövési szabályokon.