Mindig is léteztek csillagászati összegekbe kerülő fák, virágok, zöldségek és gyümölcsök, de a bonsai fák más kategóriát jelentenek.
A bonsai edényben nevelt fát jelent, de egyben művészeti formát is, amely Kínában és Japánban eltérő stílusokat eredményez. Sokszor nemcsak egyetlen növényt, hanem növényegyüttest, esetleg egy miniatűr táj megformázását is magában foglalja a kifejezés.
Rengeteg munka van egy ilyen műalkotásban
A bonsaiok olykor felfoghatatlanul magas, milliós összegekbe kerülnek, hát még azok, amelyek több mint száz évesek. Hogy miért? Mert ezeket a fákat gyakran évtizedeken, sőt, akár egy emberöltőn át gondozni, metszeni kell, akár egy családtagot. Így amikor árverésre kerülnek, a gyűjtők nemcsak magát a különleges dísznövényt, hanem a gondozó(k) keze munkáját is megfizetik. Hiszen ez a munka olykor 80-90 éven át, sőt, akár évszázadokon és generációkon is átível.
A hagyományt egy kicsit jobban megismerve szinte érthetetlennek tűnik, miért adja el egy család azt a gyönyörű bonsai facsoportot, amelyet meglehet, még a nagyapáik, dédapáik ültettek és gondoztak egy életen át. Eközben beletették a növénybe az életenergiájukat, a szeretetüket, az értékes idejüket. Vélhetően a lottófőnyereménynek is beillő ár lehetett az ok, ami ilyesformán az utódoknak anyagi stabilitást és jólétet nyújthat – kvázi mesés örökség gyanánt.
Hogy mennyi?
Nos, ennek megfelelően a világ legdrágább bonsai fája – legalábbis a növényes TikTok ranglistája szerint – a Coshin Bonsai, amelyet John Naka termesztett, 1 300 000 dollár (466 millió Ft) értékben kelt el egy Kaliforniában tartott bonsaiaukción. A fa(csoport) több száz éves volt és különleges, ritka fafajokból állt, így a gyűjtők szerint teljes mértékben megérte az árát.
A mesés küllemmel és eladási árral büszkélkedhető bonsairól készült videó itt tekinthető meg.
Fotó: Pixabay