Házikert
Házikert

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

Agrofórum Online

A kereskedelemben kapható leggyakoribb bonsai-növény a Ficus ginseng, kecses kerámiatálban várja a hobbikertészt, élénk fényes leveleivel és izgalmas gyökérzetével, hamar bele szeretnek a kezdő kertészek is. Nézzük tehát sorra, mit kell tudni a Ficus ginseng-ről, ha már hazavittük bonsaiként.

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek. Igazi meditáció a kertészkedésen belül egy bonsai gondozása. Eredetileg főleg fenyőkből, más fákból (pl. tölgyfából) alakították ki. Ezeket kültérben nevelték és nevelik is a mai napig, ami nem kis kihívást jelentett az amerikai és európai első bonsai-rajongóknak. Mivel kültéren sokkal nehezebb bonsait nevelni, így a kertészet és a bonsai-mesterek elkezdtek szobanövényekkel, vagyis pontosabban olyan növényekkel kísérletezni, melyek szobában is nevelhetők és talán könnyebbek az átlagos hobbikertészek számára. Így jutottunk el sok-sok év alatt a Ficus ginseng-hez is.

Milyen faj a Ficus ginseng?

A Ficus ginseng névre hallgató növény valójában egy fajta, nem is faj. A Ficus microcarpa ‘Ginseng’, vagyis a kislevelű fikusz fává nevelt változata kapta a ‘Ginseng’ fantázianevet. Mivel ez tekinthető a kezdő bonsaiosok növényének, így nézzük sorra, hogy mit kell tudni a tartásáról!

A Ficus ginseng bonsait egész évben lakásban tarthatjuk, mert egyáltalán nem télálló. Talán itt kellene megemlíteni azt is, hogy mint a legtöbb szobában tartott fikusz, ugyanúgy érzékeny a nagy huzatra és a helyváltoztatásra. Így a növényünk lakhelyét gondosan válasszuk meg, és onnantól tartsuk stabilan ott, ne rakosgassuk át egyik szobából a másikba.

Bár a legkönnyebben tartható bonsai-növények közé tartozik, nem árt figyelembe venni, hogy sem a huzatot, sem a túl erős napfényt (pedig fényigényes), és a talphideget sem szereti, viszont a stabil 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletet igényli.

Egy bonsaiba könnyen bele lehet szeretni!

A legjobban akkor járunk el, ha az ablakpárkányra tesszük a Ficus ginseng bonsait, de ne a fűtőtest feletti párkányt válasszuk, mert a felfelé áramló forró levegőtől lepotyoghatnak a levelei.

Vízzel ne permetezzük a növényt! Megrekedhet a pára a levelek között, és maga a törzs is érzékeny a gombabetegségekre.

Öntözni hetente egyszer elegendő, mert a Ficus ginseng gyökere jól tárolja a nedvességet.

Bár bonsai-tálkában árusítják, előfordulhat, hogy a gyökerek egy idő után kinőnek alul és folyamatosan a felesleges vízben állnak. Erre is rendkívül érzékeny, igyekezzünk nem vízben tartani a növényt. Tápanyag-utánpótlási oldalról pedig a hetente egyszeri tápoldatos öntözést meghálálja, téli időszakban pedig a havi egy tápanyagozást.

Hogyan metszünk egy bonsai-növényt?

A bonsaiokat általában az egyéni ízlés dolga szerint metszik az európai kertészkedők, bár komoly szabályai és stíluselemei vannak a bonsai-készítésnek. Az alapszabályból kezdőként elég kettő fontosabbat megjegyezni: az új hajtások növekedésének irányát, a megmaradó levelek határozzák meg. Míg a másik, hogy a hajtásokat kettő-négy levélre kell visszavágni. Ezt a két alapszabályt betartva, a metszéssel szépen befolyásolhatjuk a növény formáját.

Átültetni a Ficus ginseng-et általában 1-2 évente elegendő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan locsoljunk helyesen?

2024. május 10. 14:10

A locsolásnak – vagy jó esetben tudatos öntözésnek – is vannak fortélyai. Ezek közül az egyik, hogy a növény alá, a talajra kell a vizet juttatni.

A kardvirágnak van egy rejtett tulajdonsága

2024. május 10. 07:10

Néhány kultúrában a kardvirágokat hagyományosan gyógyászati célra is használták.

Az örök életű buxus titka

2024. május 6. 12:10

A buxusokat gyakran megtámadják különböző rovarok és kórokozók, amelyek jelentősen károsíthatják és akár el is pusztíthatják őket.

Így lesz gyönyörű japán díszcseresznyéje a kertben

2024. május 6. 07:10

Az ültetésre alkalmas időszak a tavasz, egészen márciustól májusig, valamint még az ősz is ideális lehet októbertől egész novemberig.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a moníliafertőzések ideje

2023. március 22. 09:12

Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.

Milyen betegségtől lett foltos a füge levele?

2023. július 2. 10:36

Segítségüket szeretném kérni a csatolt képeken látható betegség, illetve tünetek kapcsán. A foltosság alapján füge mozaik vírusra gondoltam, viszont nem minden hajtáson és nem minden levélen jelenik meg a foltosság, illetve párhuzamosan a levél deformáltság. Mi lehet a betegség, és hogyan védekezhetek ellene?

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

A metszés és oltás technikáját lehet elsajátítani a MATE új felnőttképzésén

2024. január 18. 14:10

A MATE Kertészettudományi Intézete felnőttképzési program keretében idén is meghirdeti országos tavaszi gyümölcsmetszési tanfolyamát. Emellett 2024 áprilisában új képzést is indít, ahol a gyümölcsfák oltásának és átoltásának technikáját lehet elsajátítani Budapesten, Cegléden, Érden, Fertődön és Keszthelyen.