Bulvár

Várjuk a gólyákat – így helyezik ki a fészektartókat a szakemberek

OPUS TITÁSZ Zrt.

Gólyafészektartókkal, költőládákkal, vezetékburkolással segítik a madarak biztonságos fészkelését.

Már csak néhány hét és a költöző madarak tömegesen térnek vissza fészkükbe. Ehhez kapcsolódva az OPUS TITÁSZ Zrt. madárvédelmi szakemberei is az utolsó simításokat végzik annak érdekében, hogy a fehér gólyák és más költöző madarak új és javított fészkeiket, odúikat birtokba vehessék.

Idén a 4300 gólyafészektartó mellé a tervek szerint 140 új szerkezetet helyeznek ki.

Az OPUS GLOBAL Nyrt. elkötelezett a környezet védelme és a fenntarthatóság iránt, és ez a szemlélet a leányvállalatai számára is kiemelkedő fontosságú. A vállalatcsoport energetikai divíziójához, az OPUS ENERGETIKÁ-hoz tartozó OPUS TITÁSZ Zrt. célja, hogy tegyen a környezetért, a sokszínű hazai tájak és állatvilág megóvásáért, értékeink megőrzéséért.

Ezen a téren is különösen kiemelt figyelmet fordítanak a madárvilág védelmére. A hálózataik madárbaráttá alakítására az idei évben közel 200 millió forintot fordítanak.

A madárvédelmi intézkedések legfőbb célja, hogy a szolgáltatási területen az elektromos szabadvezeték-hálózat és a kapcsolódó berendezések karbantartásával, valamint a hálózat fejlesztésével csökkentsék a madárbalesetek számát, és szem előtt tartsák a térségben élő rendkívül gazdag és színes madárállomány védelmét.

Figyelnek a madárvédelemre

Az OPUS TITÁSZ ellátási területén egész évben folyamatosan dolgozik hálózatai madárbaráttá alakításán. Különösen a késő ősztől kora tavaszig tartó időszakban kerül fókuszba a hálózati madárvédelem, hiszen mielőtt a költözőmadarak, köztük a fehér gólyák is visszatérnek, mindig nagyobb figyelmet kap ez a tevékenység.

A fehér gólya eredetileg a mocsaras ligeterdők madara volt, ám napjainkra „beköltözött” a településekre, és ma már közel 90%-uk villanyoszlopokra építi fészkét. A villanyoszlopokra épült fészkek esetében a madarak fokozottan ki vannak téve az áramütés és a fészekledőlés veszélyének.

Ennek elkerülése érdekében az OPUS TITÁSZ Zrt. szakemberei folyamatosan helyeznek ki gólyafészektartókat a kisfeszültségű hálózatok oszlopaira, így az oszlopra szerelt szerkezeteken a madarak biztonságos távolságban építhetik fészküket.

Mázsás súly

Hogy mely területeken kerülnek ki a fészektartó szerkezetek, hol kell madárvédelmi beavatkozásokat végrehajtani, azt a nemzeti parkok és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembereivel együttműködve határozzák meg az OPUS TITÁSZ Zrt. munkatársai.

A hálózatbejáráson azokat a helyszíneket is beazonosítják, ahol sérült szerkezetet találnak, vagy ahol könnyíteni kell a fészektartó tartalmán, mert a gólyák minden évben tovább építik, növelik a fészküket, ami így akár több mázsára is növekedhet, és a jelentős súlytól megcsúszhat, megsérülhet a gólyakosár szerkezete. Az új fészektartók kihelyezése mellett tehát a „gólyaotthonok” karbantartását is folyamatosan végzik. 

A hosszú évek óta végzett madárbarát hálózatfejlesztési tevékenységüknek köszönhetően a kihelyezett gólyafészektartók száma egyre nő. Az OPUS TITÁSZ Zrt. szolgáltatási területén jelenleg közel 4300 gólyafészektartó található, s terveik szerint idén további 140 új szerkezetet telepítenek.

A szakemberek természetesen nem csak a fehér gólyák fészkeit teszik biztonságossá, hanem más madarak számára is helyeznek ki fészkelést biztosító eszközt. Például szalakóta odúk, vércseládák, kerecsensólyom költőládák kihelyezése segíti a madarak természetes szaporulatának sikerét.

A biztonságos fészkelés segítése mellett fokozatosan egyre biztonságosabbá teszik a hálózataikat a madarak számára burkolt szigetelések, madárkiülők és szárnyterelők kihelyezésével is.

Videóért KATTINTSON IDE!

(Fotó: Martin Winkler/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy őz alszik minden este a családi nappaliban

2024. december 14. 14:10

Pedig a tenyésztés mindig azt a célt szolgálja, hogy ne alakuljon ki szoros kapcsolat a vadon élő állatokkal.

Fejszepróbának vetették alá az MTZ traktort, sikerrel teljesítette

2024. december 10. 14:40

Elképesztő strapabírás jellemzi a fehérorosz vállalat új termékét, amit a munkatársai egyedülálló próbával bizonyítottak.

Ingyen bérelhető egy félmilliárd értékű gazdaság

2024. december 10. 13:10

Egy amerikai férfi ingyen felajánlja birtokát annak, aki hajlandó biogazdaságot létrehozni a területen. Befektetésre azért így is szükség lesz.

Gazdálkodó lesz a Forma–1-es világbajnok

2024. december 7. 16:10

Egy kis edzést tart a mezőgazdasági ismeretek területén – árulta el a négyszeres Forma–1-es világbajnok egy braunschweigi díjátadón.

Legyünk részesei a Madárbarát kert programnak!

2023. április 25. 05:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kezdeményezésével részesei lehetünk egy olyan kertprogramnak, aminek hazánkban már több mint tízezer tagja van. Hogyan kapcsolódhatunk be a különböző Madárbarát programokba? Miért érdemes tagnak lenni?

Minden ötödik madárfaj veszélyben van Európában - amiben szerepe van az intenzív mezőgazdaságnak is

2021. október 18. 11:22

Minden 5. európai madárfaj veszélyeztetett - nyilvános az európai madárfajok új Vörös Listája. Az Európában őshonos madárfajok mintegy harmadának hanyatlik az állománya - legfőképpen az élőhelyek elvesztése, az intenzív mezőgazdálkodás és halászat, valamint az éghajlatváltozás miatt.

Megemelt forrásokat szeretnének a természeti értékek védelme érdekében

2021. február 1. 10:53

a madárállományok jelentős, 30 %-os csökkentést mutatnak; a beporzó rovarok, így például a háziméh-állományok leromlása a növényvédőszerek hatására vezethető vissza, és az apróvadfajok (fogoly, mezei nyúl) visszaszorulása is kimutatható.

Kárt okoznak a seregélyek, varjak és ludak? A lézerkerítés megoldás lehet

2018. február 27. 09:57

A zöld, kerítésszerű nyalábok nem ártanak az állatoknak, de távol tartják azokat a védett területről.