Bulvár

Megint kitört az Etna vulkán, viszi az összes termést

Agrofórum Online

Augusztus legelején ismét kitört az olaszországi Etna, amely forró hamut és izzó lávát lövell ki magából, és fekete hamujával a környékbeli településeket is beborítja. Mellesleg ez a helyi mezőgazdaság számára – többnyire – áldást jelent.

A Szicília északkeleti részén magasodó Etna vulkán Európa egyik legaktívabb tűzhányója. Nem szokatlan, hogy ismét kitört, hiszen az elmúlt két és fél évezredben körülbelül egy tucatnyi ilyen eseményt produkált – és ezek csak a feljegyzésre méltóak! Krisztus előtt 396-ban például az Etna éppen zajló aktivitása akadályozta meg a karthágói sereget abban, hogy elérjék és elfoglalják Cataniát.

A vulkáni hamu termékeny talajt hoz létre, ezért – bármennyire is veszélyes – a földművelő emberek mindig is szívesen telepedtek le a tűzhányók szomszédságában. Az Etna sem kivétel, ott gabonát, citrusféléket, paradicsomot, mandulát, pisztáciát, szőlőt és persze bort termelnek, szinte évezredek óta. A bor tekintetében Szicília Olaszország harmadik legnagyobb előállítójának számít.

Amikor viszont kitör a tűzhányó, az óriási és kivédhetetlen károkat képes okozni. Akár az állatállományban is, hiszen ilyenkor bizonyos mennyiségű fluor is a szabadba jut, és ha ezzel szennyezett füvet esznek a jószágok, képes elpusztítani azokat. Takarmányozás előtt tehát érdemes analízist végeztetni, bár sok esetben a vulkáni hamu egy időre az élővizeket is ihatatlanná teszi.

Ha a hamu vastagsága eléri a 10–15 cm-t, az szinte biztosan a kultúrnövények pusztulását okozza az adott időszakban. 2013 márciusában például három hónapos kitörésre került sor, vagyis éppen bizonyos termések betakarítása idején. Az érintett gyümölcsök a helyi piacra is kerültek, ám olyan vastag és szívós hamuréteggel, hogy slaggal is alig lehetett lemosni őket.

Abban az évben Catania megyében a narancstermés fele odaveszett. A feldolgozóüzemek nem tudták megfelelően eltávolítani a gyümölcsökre rakódott hamut, pedig annak vastagsága legfeljebb 3 mm volt. Az Etna környékén a zöldségek 80 százaléka is odaveszett.

A mezőgazdasági idénymunkások 75 százalékának munkájára nem volt szükség abban az időszakban, hiszen lényegében elmaradt a betakarítás. A régió becslések szerint 140 millió eurós (mai áron mintegy 56 milliárd forintos) kárt szenvedett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatszáz bála gyulladt ki

2024. október 23. 12:10

A károsult gazda a bérelt réteken lekaszált szénát a tél folyamán 70 lovának etetésére akarta felhasználni.

16 millió forintnyi GPS-rendszert loptak el traktorokból

2024. október 17. 11:10

Az eltulajdonított GPS-rendszerek értéke mintegy 40 ezer euró, azaz hozzávetőleg 16 millió forint volt, jelentős anyagi kár keletkezett.

Állami támogatásért manipuláltak csapadékmérőket Coloradóban

2024. szeptember 29. 16:10

Az egyesült államokbeli Dél-Coloradóban két gazdálkodó a csapadékmérők illegális manipulálásával, tehát csalással jutott állami támogatáshoz.

Elképesztő: kibertámadás miatt pusztult el egy tehén és a borja

2024. szeptember 26. 13:10

A hackerek támadásai a számítógépes rendszerek ellen a mezőgazdaságban is súlyos problémákat okoznak. A megelőzés mindenki érdeke.

Az ukrán-orosz háború ára – folytatásos körkép

2023. január 4. 14:32

2022. december 20-án volt 10 hónapja, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát. Eddig több tízezer ukrán civil vesztette életét, köztük több száz gyermek is. Emberek milliói váltak menekültté, és kényszerültek biztonságosabb helyre költözni. Becslések szerint mintegy hárommillió ukrán állampolgár tatózkodhat külföldön, főként európai országokban.

Vertikális farmok lehetnek az emberiség megmentői

2019. július 17. 08:36

A növényeket termőtalaj nélküli, úgynevezett hidropóniás rendszerek segítségével termesztik, a napfényt pedig ledes világítótestek szimulálják, már-már tökéletesen.

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.