Fáknál gyakrabban hallani százéves korokról, sőt még akár 700 évesről is, ha a Ginkgo bilobára gondolunk. Nade a 100 éves karácsonyi kaktusz a szobanövények világában ritkaságnak számít!
A karácsonyi kaktusz ebben az időszakban nagyon kedvelt, hiszen karácsonykor telis-tele van virággal, melyek színe a hófehértől a halvány rózsaszínen át a mélybordóig terjed.
Milyen igénye van egy karácsonyi kaktusznak?
A karácsonyi kaktuszok, ahogy a kaktuszfélék általában, nem kedvelik a túl sok öntözést, fényigényesek és a legszebben akkor fejlődnek, ha melegben tartjuk őket. A karácsonyi kaktusznak szüksége van egy pihenőidőre, amikor 15 Celsius-fok körül tartjuk pár hétig, majd vissza a melegbe és már látszani is fognak a kis bimbók rajta.
Évek óta minden évben a pihenőidőszakot szeptemberben-októberben tartjuk, csökkentve akkor az öntézést is, kicsit hagyjuk is kiszáradni a karácsonyi kaktuszainkat, majd október végén fokozatosan újrakezdjük az öntözést, és ez eltart egészen a virágzás végéig. Majd január vége felé, mikor minden kaktusz elvirágzott, jön egy újabb másfél-két hónap pihenőidő, amikor visszamennek a 15 Celsius-fok körüli helyre és pihenni térnek.
A matuzsálem karácsonyi kaktusz – Schlumbergera bridgesii
A matuzsálemi kort megélő kaktusz egy magánember tulajdona. Állítólag már a 110. életévét tapossa ez a példány, és egy nagy bokorra hasonlít maga a növény.
Ezen kívül hasonlóan hatalmas példányok vannak még a húsvéti vagy karácsonyi kaktuszokból, és nem csak eredeti élőhelyén, mely Brazília. Itthon is találni gyűjtőknél 80-100 éves példányokat.
Miért nem virágzik a karácsonyi kaktusz?
A karácsonyi kaktusz nem szereti a pangó vizet, és bár lehet, hogy zöld hajtásokat még hozna is, de virágozni nem fog, ha rendszeresen megáll alatta a víz.
Kéthetente tápanyagozással lehet serkenteni a virágzását is onnantól, hogy a bimbók megjelentek rajta.
Emellett a rossz talaj is okozhatja a virágzás elmaradását: mivel a pangó vizet nem szereti, érdemes kaktuszoknak való talajkeverékkel gondoskodni a megfelelő közegről.
Érdekessége, hogy bár a neve alapján kaktusz, mégis jobban igényli a vizet. Ha kaktuszföldbe tesszük, akkor elkerülhető, hogy túlöntözzük.