22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Életmód, gasztronómia

Az erdei szamóca aromája előállíthatóvá vált

Agrofórum Online

Az erdei szamócát igen nagy becsben tartják intenzív illata és egyedülállóan ízletes gyümölcshúsa miatt. Ugyanakkor meglehetősen nehezen fellelhető, így egyes vállalatok belekezdtek a gyümölcs íz- és aromavilágának mesterséges előállításába.

Az American Chemical Society kutatói olyan megoldással álltak elő, amely segítségével a fekete ribiszke levének előállítása során keletkező melléktermékeken szaporodó ehető gombával állíttatják elő az ízanyagot.

A Journal of Agricultural and Food Chemistry folyóiratban publikált tanulmányról a sciencedaily.com ismeretterjesztő portálon olvashatunk.

Az apró erdei gyümölcs méretéből és ritkaságából kifolyólag rendkívül nehéz nagy mennyiségű természetes aromára szert tenni. Érdekes módon, egyes gombafajok képesek átalakítani bizonyos növényi anyagokat az élelmiszeripar számára is hasznosítható, kellemes végtermékekké. A Wolfiporia cocos nevű gomba például egyes növényi hulladékok (sárgarépahéj, teafű) lebontása során gyümölcsös, florális aromákat szabadít fel. A feketeribizli levének kinyerése során hátramaradó – és egyébként kidobásra kerülő – bogyóhéj, magvak, és rostok bőséges tápanyagforrásnak bizonyultak a gombafaj számára: a szamóca aromájára áhítozó élelmiszeripari szereplők nagy örömére.

A kutatók a kísérlet során keletkező illatanyag értékelésére gázkromatográfiát, tömegspektrometriát és olfaktometrikus vizsgálatot végeztek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (7. rész)

2019. december 22. 10:18

A hazánkban 2013-óta jelenlevő foltosszárnyú vagy pettyesszárnyú muslica inváziós kártevőnek számít. Közeli rokona az őshonosnak tekinthető ecetmuslicának, de ennek ellenére igen veszélyes légyfélének számít.

Minden növény veszélyben: rajzik a cserebogár!

2019. április 15. 07:19

A naspolya kivételével már minden gyümölcstermő növény kivirágzott, a szilva már elhullajtotta szirmait, a kajszin körömnyi méretű terméskezdemények vannak, már ahol a fagy nem tizedelte meg virágzás idején.

Miért vannak habos csomók a szamócán?

2021. április 24. 07:37

Fólia alagútban nevelt szamócáimon furcsa valamik jelentek meg. Habos, áttetsző, puha csomók vannak a levelek szárán és a virágokon. Csatoltam egy képet is, mert nehéz leírni. Mik ezek, kell-e védekezni ellene?

Hogyan készítsük fel télre a szamócát?

2024. október 25. 04:36

Idén kezdtem el szamócával foglalkozni a kertemben. Van sok szép tövem. Hogyan készítsem fel télre a szamócát? Köszönöm.