Életmód, gasztronómia

Hárommillió tonnás a brazil kávétermelés

Agrofórum Online

Nincs meglepetés, Brazília a legnagyobb kávétermesztő ország a Földön, Vietnám a második, a harmadik helyet pedig Kolumbia szerezte meg a rangsorban. A brazil termés több mint kétharmada megy exportra, a legnagyobb importőr pedig az Egyesült Államok a világon.

Egy év alatt 3 millió tonna kávét termesztettek Brazíliában, amely első ebben a rangsorban a világon. A kávétermelői világranglista dobogójára Vietnám és Kolumbia fért még fel 1,68 millió és 885 ezer tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. Indonézia negyedik 761 ezer tonnával, Etiópia pedig 482 ezer tonnával az ötödik. A hatodik helyet Honduras szerezte meg 476 ezer tonnával, így a közép-amerikaiak nincsenek messze attól, hogy esetleg előrébb lépjenek a rangsorban. A TOP 10 mezőnyének második felének további helyein Peru, India, Uganda és Guatemala sorrend alakult ki.

TOP 10 kávétermelő ország (tonna)

A legtöbb kávét exportáló ország a termelők közt első Brazília, amely több mint 2,23 millió tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Vietnám 1,41 millió tonnával. A harmadik helyen Kolumbia áll 753 ezer tonnával. A negyedik Honduras áll 412 ezer tonnával, majd Németország következik 356 ezer tonnával, az európai ország importból képes ekkora exportra. A hatodik helyen Indonézia következik 331 ezer tonnával. Az exportlistán hetedik helyen Etiópia áll, majd India következik. A listát Peru és a szintén importban erős Belgium zárja.

A legtöbb kávét importáló ország tízes listáján az Egyesült Államok az első 1,59 millió tonnával. Németországban a második legnagyobb a behozatal 1,14 millió tonnával, majd Japán következik 436 ezer tonnával. Ezután jön Belgium 307 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen szintén egy EU-tagállam, Spanyolország következik 305 ezer tonnával. Franciaország áll a hetedik helyen 230 ezer tonnás kávé-behozatallal. Az importlistát Kanada, Hollandia és az Egyesült Királyság zárja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Kína és India a világ két legnagyobb hagymatermelője

2021. április 26. 06:12

Egyértelműen Kína és India vezeti a hagymatermelő országok ranglistáját, ugyanis mindkét ország külön-külön is hétszer akkora termést tud felmutatni, mint a harmadik helyezett.

Hathavi csúcsra ugrottak a világpiaci élelmiszerárak

2020. szeptember 4. 10:02

Augusztusban különösen a cukor árindexe emelkedett, 6,7 százalékkal 81,1 pontra, elsősorban az EU-ban és a világ második legnagyobb cukorexportáló országában, Thaiföldön uralkodó kedvezőtlen időjárási feltételek miatt.

Maradtak a gondok: éhezés és klímaváltozás – Mit tehetünk az élelmiszerproblémák megoldása érdekében?

2018. december 1. 03:33

A mezőgazdaságot általában és az élelmiszer-biztonságot jelentősen veszélyezteti a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válása és az emberi tevékenység miatt erősödő klímaváltozás más következményei.

Csökkentek májusban a globális élelmiszerárak

2023. június 3. 14:47

Az átfogó mutató májusi csökkenéséhez elsősorban a gabonafélék, növényi olajok és tejtermékek árának esése járult hozzá.