Életmód, gasztronómia

Hogyan készül a hagymatea köhögés ellen?

Agrofórum Online

A hagymafőzet egy klasszikus nagyanyáink házipatikájában is előforduló megoldás, amikor hűvös időben ránk jön a köhögés. Hatóanyagainak köszönhetően is ismertek népgyógyászati hatásai ráadásul, így bátran készíthetjük a téli és tavaszi időszakban.

Minden hagymaféle jó köhögés elleni teának?

A klasszikus hagymatea vöröshagyma héjából készül és nem a többi hagymaféléből. A legmagasabb jótékony hatóanyag a vöröshagymában van, ami ebben az esetben a segítségünkre lehet.

A lilahagyma, újhagyma, főzőhagyma, sonkahagyma beltartalma eltér egymástól:

Illóolajat, B-, és C-vitaminból 30 mg/100 g-ot (de a zöldhagyma még ennél is többet), pektint, guvertint is tartalmaz. A jellegzetes csípős ízét és illatát egy kéntartalmú vegyület, az allilszulfid adja. Ennek a hatóanyagnak baktériumölő hatása van, ezért a meghűléses időkben a fertőzések megelőzésére is használták.

Mi másra kell figyelni a hagymatea készítésénél?

Mivel a hagymateához a hagyma héját szokás elsősorban felhasználni, bár egyes régi receptúrákban a hagyma belső „húsát” is alkalmazzák, minden esetben fontos szempont, hogy lehetőség szerint penészmentes legyen a hagyma.

A másik fontos szempont, hogy megbízható helyről vegyük hozzá a hagymát, mert gyógyászati szempontból még nagyobb szerepet kap a vegyszermentesség, a szermaradvány-mentesség. Plusz a beltartalom szempontjából sem mindegy a választás, mert a jó minőségű vöröshagyma lesz igazán alkalmas az általunk kiszemelt célnak.

Vörös hagymatea csészében

Szoptatós anyák kerüljék az erősen hagymás ételek fogyasztását, mert az illóolaj-aromák átmennek a tejbe.

Festőanyagok a hagymában

A hagymában lévő festőanyagok miatt a tea is erősen vöröses sötétbarna lesz. Ezeket a színanyagokat amúgy a húsvéti időszakban a természetes tojásfestésnél is kihasználhatjuk.

A különböző hatóanyagok és színanyagok forró víz hatására kezdenek el igazán kioldódni.

A gyógyteához én minden esetben tisztított vizet használok egyébként, saját házi vízműből kinyerve, mert a sima csapvízben nemcsak a színanyagok oldódnak ki másképp, de a tapasztalatok alapján a hatóanyagok mennyisége és minőségi összetétele is eltérhet.

Hogyan készül a hagymatea?

Forrásban lévő tisztított vízbe tegyük bele a (megmosott) hagymahéjat, lehetőség szerint kerámiacsészébe vagy üvegcsészébe. A fémes edények nem praktikusak gyógyteák készítéséhez, ezeket ugyanúgy kerüljük, mint a műanyag edények használatát.

A fél liter vízhez 5-6 nagyobb fej vöröshagyma héját használjuk fel, minél erősebb lesz a főzet, annál hatékonyabb lesz! Hagyjuk állni nyugodtan egy jó órát is akár, kevéske friss citromlével ízesíthetjük és mézzel, de ha mézet teszünk hozzá, akkor langyosig melegítsük csak (35 Celsius fok maximum), hogy a mézben lévő jótékony enzimek, vitaminok se kezdjenek lebomlani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Matcha-hiány: a kereslet meghaladja a kínálatot

2025. május 22. 08:10

Japánban globális keresletnövekedés okoz matcha-hiányt, miközben a termelés bővítése komoly akadályokba ütközik.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Van amit már vethet, de lehet palántázni is

2019. február 26. 04:36

Néhány napos télies lehűlés után ismét tavasziasabb arcát mutatja az időjárás. A február az átlagosnál jóval kevesebb csapadékot hozott, így a talajok felső rétege már alaposan kiszáradt.

Szakszerűbb tápanyagellátással is javítható az étkezési hagymatermesztés eredményessége

2023. november 14. 12:40

A vöröshagyma a világon az egyik legfontosabb ízesítő növény, jelenleg 3 millió hektáron termesztik, közel kétszer akkora felületen, mint 15 évvel ezelőtt. Az évi 50-60 millió tonna közel felét Kína állítja elő, de jelentős termesztő még az évi 1-2 millió tonna termésével India, az USA és több arab ország is (Egyiptom, Irán, Líbia).

Mi okozza a vöröshagyma romlását tárolás alatt télen?

2022. február 14. 10:43

A vöröshagyma romlását, rothadását számos tényező idézheti elő, egy részük még a hagyma termesztése során hat a hagymára, másik részük viszont a betakarítás utáni okokra vezethető vissza.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.