Életmód, gasztronómia

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

Agrofórum Online

A kovász mindig is központi szerepet játszott a kelesztett pékáruk előállításában. A kenyérsütés iparosodása azt eredményezte, hogy a 20. század közepére a kovászt mint élesztőt a sütőélesztő váltotta fel. Az utóbbi időben a kovász ismét előtérbe került, számos előnyös tulajdonsága révén.

Alternatív lisztek és előnyeik

A kovászt jellemzően hagyományos búzalisztből készítik. Ennek ellenére, népszerű alternatívának számítanak a rozsból, árpából, quinoa-ból, tritikáléból, cirokból, zabból, kukoricából és az ősi búzaként számon tartott tönkölyből készült lisztek is a kovász készítésére (ősgabonákkal, kovásszal kapcsolatos videónkat megtekintheti itt).

Ezek az alternatívák egyaránt javítják a kenyér minőségét és felelnek meg a fogyasztói elvárásoknak. Ennek oka, hogy növelik a kovászos pékáruk egészségügyi előnyeit.

Érdekesség gyanánt említhető, hogy a csicseriborsó-, amaránt-, hajdina- és quinoa-liszt keverékéből készült kovász tízszer több gamma-aminovajsavat (GABA) termel, mint a búzalisztből készült kovász.

A GABA egy nem fehérje aminosav, gátló neurotranszmitterként működik a központi idegrendszerben, és olyan egészségügyi előnyöket kínál, mint a magas vérnyomás, a hiperglikémia és a gyulladások kezelése.

Helyes arányok

Számos recepttel találkozhatunk az interneten. A legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen. 7-8 nap szükséges, hogy elkészítsük a megfelelő minőségű kovászt.

1. nap

Vegyünk elő egy befőttesüveget és egy konyhai mérleget! BL80-as lisztből mérjünk ki 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet az üvegbe! Keverjük össze! „Galuskaszerű” állagú keveréket kapunk.

Ezt követően az üvegre tegyük rá a tetejét, de ne zárjuk le teljesen a fedelet! Majd helyezzük a befőttesüveget a konyhapultra, illetve olyan helyre, ahol szobahőmérséklet van! 24 óra múlva nyúlunk hozzá először.

2. nap

A 24 óra letelte után átkeverjük a tésztát. Ami alul van az felülre, ami felül van az alulra kerül. Majd visszahelyezzük a kupakot és állni hagyjuk újabb 24 órára.

3. nap

Ezen a napon a meglévő keverékhez kimérünk 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet, majd összekeverjük. „Galuskaszerű” állagot kapunk. Ráhelyezzük a befőttesüveg tetejét és állni hagyjuk újabb 24 órára.

4. nap

Ezen a napon veszünk ki először a kovászból. Ekkor már apró, pici buborékok jelenhetnek meg a kovászunkban. A befőttesüvegben ekkor 200 gramm kovász található. Ehhez, az arányok betartása révén, 200 gramm lisztet és 200 gramm vizet kellene adni.

Így a kovászban lévő baktériumok „jól” érzik magukat ebben a környezetben. Azonban a további napokban még több mennyiségű liszttel kellene etetni a kovászt. Mivel nem növelhetjük a végtelen mennyiségig ilyen arányban, ezért mindig a meglévő mennyiségből 50 grammot hagyunk meg.

Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Ehhez a mostani kovászból tehát mérjünk ki 50 grammot, tegyük bele az üvegbe! Ehhez adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá a fedelet és tegyük a konyhapultra! 12 óra múlva etetjük újra.

5. nap

Reggel: Ettől a naptól kezdve naponta kétszer etetjük. Ez azért szükséges, mert az élesztőgombák szénhidráttal táplálkoznak. Ezt biztosítja a friss liszt, ugyanis az élesztőgombák egyre gyorsabban szaporodnak.

Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! A kovászból mérjünk ki 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá az üvegre a tetejét és hagyjuk állni 12 órára!

Este: A 12 óra letelte után buborékok jelennek meg a kovászban, ha jól dolgoztunk. Újra vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Mérjünk ki a kovászból 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Tegyük rá a fedőt és hagyjuk állni újabb 12 órára a következő etetésig!

6. nap – Az előző nap megismétlése

Ha belenyúlunk a kovászba egy kanállal és a kanalat kifelé húzva azt látjuk, hogy a kovász „szép szálakat húz”, ez azt jelenti, hogy a sikérszálak már erőteljesen ki vannak alakulva. Így a tészta minél jobban meg tudja majd kötni a nedvességet és a magában tudja tartani a szén-dioxidot.

Reggel: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! A kovászból mérjünk ki 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá az üvegre a tetejét és hagyjuk állni 12 órára!

Este: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Mérjünk ki a kovászból 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Tegyük rá a fedőt és hagyjuk állni újabb 12 órára a következő etetésig!

7. nap

Ez az utolsó előtti nap. Ezen a napon is kétszer kell etetni.

Reggel: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! A kovászból mérjünk ki 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá az üvegre a tetejét és hagyjuk állni 12 órára!

Este: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Mérjünk ki a kovászból 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Tegyük rá a fedőt és hagyjuk állni újabb 12 órára a következő etetésig!

8. nap

Ezen a napon már a kovász alkalmas a kenyér készítésére. Két lehetőség szerint lehet eljárni.

Az egyik, hogy ráhelyezzük a befőttesüveg fedelét és a hűtőbe rakjuk a kovászt. 2-3 naponta, napi egy alkalommal, etessük meg a kovászt, a megszokott mennyiséggel.

A másik lehetőség a kenyér sütése. Ilyenkor az a fontos, hogy beállítsuk a kovász hidratáltságát. Tehát ugyanannyi lisztet és vizet adjunk hozzá!

Tiszta edénybe mérjünk bele 100 gramm kovászt! Adjunk hozzá 100 gramm lisztet és 80 gramm vizet! 2-3 órára állni hagyjuk. A kovász megemelkedik, aktívvá válik. Alkalmas a kenyér készítésére.

Javaslat: A kovász etetése során mindig leválasztunk egy részt a kovászból. Ezt nem szükséges kidobni. Felhasználhatjuk palacsinta, gofri vagy pizzatészta készítésére. Alkalmas lehet még különböző rágcsálnivalók, többek között, kovászchips, illetve kekszek készítésére is.

A kovász készítésről oktató videó:

Dihen Adrienn

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Süssünk árvácskás kekszet!

2024. április 1. 08:10

A kertészeti áruházakban és a kertekben, parkokban, teraszokon és balkonládákban, utcákban és tereken mindenütt virítanak az árvácskák. Lilák, bordók, sárgák, hófehérek, kicsik, nagyok, csíkozottak, pettyesek. Ki gondolná, hogy nem csak meseszépek, de kekszekre téve is isteniek?

Burgonyakrémleves és kolbászchips

2018. január 5. 13:07

Télen sokszor az is elég, ha van egy kis forró leves otthon, és már kész is a vacsora.

20 szilveszteri étel, ami garantálja a jó szerencsét 2024-ben 

2023. december 30. 16:40

Lencse, káposzta, mák, narancs – mindenki másban hisz, mindenki más babonának „ül fel”, hiszen a tét hatalmas: ezeken az ételeken múlik ugyanis, mennyire lesz sikeres, gazdag és szerencsés a következő évünk – legalábbis a hiedelmek szerint.

Kenyérlángos gluténmentesen, hagymával, szalonnával

2024. február 24. 08:10

Talán sokan nem is gondolnák, mekkora feladat sok gyereket, egy nagy családot minőségi, egészséges és változatos ételekkel ellátni: vajon mennyi húst igényel, akár csak egy 4-5 gyerekes família egy ebédre? Mennyi étellel lakik jól 4-5-6 gyerek? Hány tojásból lehet kiadós rántottát készíteni és hogy lehet mindezzel fizikailag és anyagilag lépést tartani?