Életmód, gasztronómia

Napi egy alma a menopauzát is távol tartja?

Agrofórum Online

Az utóbbi években végzett kutatások rávilágítottak arra, hogy a közmondásos napi egy almának valóban rengeteg jótékony hatása van a testünkre. Segíti a koleszterinszint csökkentését, jelentős szerepet játszhat a súlycsökkentésben, megelőzhető vele a sztrók, az Alzheimer-kór, és az is kiderült, hogy a menopauza kellemetlen tüneteit is mérsékli.

Manapság, amikor hozzászoktunk, hogy a boltok polcain szó szerint mindent megtalálunk, ami csak égen és földön, közel és a világvégén megterem, divatos az úgynevezett szuperélelmiszereket az egzotikumokat tartalmazó polcokon keresni. Pedig hazai viszonyok között is megtalálhatjuk azokat az alapanyagokat, amelyek az egészség és hosszú élet forrásai lehetnek. Sőt, elég akár a saját kertünkben körülnéznünk!

Mi a helyzet az almával? Fejtsük ki kicsit tudományosabb alapokon is a témát! Az alma fitoösztrogént tartalmaz. A menopauza alatt a női nemi hormon, az ösztrogén szintje csökken, ami egyebek mellett hőhullámokat idéz elő. A fitoösztrogén ehhez a hormonhoz hasonlít, így képes ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődni, aminek köszönhetően a kellemetlen tünetek csökkennek. Ez a hormonhatású anyag ugyancsak csökkenti a csontritkulás tüneteit.

A bór szintén nagyobb mennyiségben van jelen az almában, és az emberi szervezetbe kerülve az ösztrogén és a D-vitamin felszívódását segíti elő. Az urzolsav az alma héjában fordul elő nagyobb mennyiségben, az emberi szervezetben pedig a „jó” barna zsírszövet arányát fokozza, a „rossz” fehér zsírszövetét csökkenti. A pektin a vércukorszint stabilizálásában játszik szerepet, ezáltal kevésbé érzünk cukoréhséget, és vetjük rá magunkat adott esetben a család csokoládékészletére.

Az alma jótékony hatását a menopauzára már a Pink Lady fajtával indított kampányban is felhasználták a szemfüles marketingesek. Ám nem az egészségre gyakorolt hatását emelték ki, hanem 2000, 45 év feletti nő esetében azt vizsgálták, hogyan hat az almafogyasztás arra a jelenségre, hogy a menopauza alatt sok esetben megváltozik a szaglás és ízlelés, főleg amiatt, mert kevesebb nyál termelődik a szájban. Ennek következtében ugyanis a hölgyek ebben a korban fokozottan kívánják az édes ízt. Nos, az alma fogyasztása mindkét problémára azonnali enyhülést nyújt.

(Fotó: TatsianaVusava/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!

Lengyelország 100 ezer tonna étkezési almával nyithatja a szezont

2019. május 19. 14:32

A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.

„Szellemalmák” csillognak a fákon

2025. január 21. 11:10

A legtöbb alma egyszerűen lepottyant, jéggel együtt, de sok olyan is volt, amiből csak az alma esett ki, a jég azonban fent maradt.

Most veszélyeztet a bimbólikasztó bogár

2025. április 13. 08:10

Az almaültetvények elfeledett kártevője ismét felbukkant – korai felismerés és célzott védekezés szükséges.