Életmód, gasztronómia

Óriási baj volt a kurkumával, gyors hatósági intézkedésre volt szükség Bangladesben

Agrofórum Online

Kiugróan magas ólom- és krómszintet mértek bangladesi kurkumamintákban néhány évvel ezelőtt, a termelők ugyanis így adtak vonzóbb színt a kedvelt fűszernek.

Az indiai és délkelet-ázsiai régióból származó, hazánkban is használt fűszer, a kurkuma egy gyömbérféle, amelyet széles körben: currykészítéshez, ételalapanyagok és ruhák színezéséhez, kozmetikumokban, gyógyszerekben és egyes helyeken még rovarriasztásra is használnak. A növény rizómájából tisztítási és szárítási folyamat során állítják elő a narancssárga fűszert. De hogyan kapcsolódik a kurkumához az ólom?

Kutatók becslése szerint Bangladesben 24 és 46 millió között lehet azoknak a gyerekeknek és tinédzsereknek a száma, akiknek a vérében túlságosan magas az ólomszint, amit összefüggésbe hoznak érrendszeri, vese- és neurológiai problémákkal, valamint a fiatalok alacsonyabb intelligenciaszintjével, erőszakos viselkedésével.

Egy amerikai kutató a tömeges ólommérgezés okait keresve vizsgált meg 17 kurkumamintát, amelyek közül az egyikben kiugróan magas ólom- és krómszintet mért. Kutatásai során rájött, hogy a fűszer színe fontos értékmérő, emiatt kezdhette el néhány termelő már évtizedekkel korábban fémfelületeken használt, ólomtartalmú festékkel színezni a termékét, így adva neki élénk narancssárga színt; nem is sejtették, mekkora veszélynek teszik ezzel ki a fogyasztókat.

A festékkel kezelt kurkuma akár 500-szor több ólmot tartalmazhat, mint a Bangladesben hatóságilag elfogadott mérték.

A több éven át tartó kutatómunkának meglett az eredménye. Hála az állam által hozott intézkedéseknek, hogy a kurkumát megfestő termelőket a tévé nyilvánossága előtt fülelték le és rendkívül súlyos pénzbüntetésre ítélték, nagyon gyorsan csökkent a hasonló esetek száma.

Míg 2019-ben még a minták 47%-ában megtalálták, 2021-ben már egyáltalán nem találtak festékkel kezelt terméket, és átlagosan 30%-kal csökkent az ólomszint az emberektől begyűjtött vérmintákban.

Azt nem tudjuk, hogy kerülhetett-e Magyarországra is a festékkel mérgezett kurkumából, de az ólom a világ minden részén, így hazánkban is súlyos problémákat okoz, hiszen az akkumulátoroktól és régi vízcsövektől a különféle fémeszközökig és festékekig rengeteg helyen megbújhat a háztartásban, és nem megfelelő körülmények között egyike lehet a „láthatatlan” mérgeknek a környezetünkben.

(Fotó: Steve Buissinne/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nemcsak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

A trágyában képződő mérgező gáz miatt pusztult el négy szarvasmarha

2023. november 4. 15:10

A szerves trágya kéntartalma hidrogén-szulfiddá alakul át, ami mind emberre, mind állatra erősen mérgező hatású. A trágya minőségének javítására szolgáló elemi kén még veszélyesebbé teszi ezt a folyamatot.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Már megint tömeges sasmérgezés

2019. október 15. 10:31

A korábbi években sokszor, legutóbb három hete halhattunk mérgezés miatt elpusztult sasokról, amelyek szinte kivétel nélkül a ragadozókra irányuló illegális pusztításnak estek áldozatul. Ez ellen több esetben hatásosan sikerült fellépnie az MME-nek, a természetvédelmi szervezeteknek és a hatóságoknak, így ezek előfordulása jelentősen csökkent a 2011-2013-as időszakhoz képest.