34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Életmód, gasztronómia

Ezt tegye, ha poloskákra gyanakszik az ajtó- és ablakrésekben!

Agrofórum Online

Az őszi hónapokban a lakásba bejutó poloskák sokaknak okoznak bosszúságot. Behúzódnak az ajtó és ablakrésekbe, apró repedésekbe és ha sikerül ott megbújniuk, jó eséllyel akár az egész telet is átvészelhetik. De vajon mit tehetünk ellenük?

Hogyan derítsük ki, hol jutnak be a poloskák?

A poloskák távoltartásának szempontjából kulcsfontosságú az ablakok és ajtók körüli gyenge pontok azonosítása. Íme, néhány gyakori biztonsági rés, amelyre érdemes odafigyelni:

  • Ablakkeretek

Az ablakkeretek jelentik a poloskák egyik elsődleges behatolási helyét. Idővel itt ugyanis rések, repedések vagy elhasználódott szigetelés-hasadékok keletkezhetnek, amelyek megkönnyítik a rovarok bejutását. Az ablakkeretek biztonságának garantálása érdekében:

Ellenőrizzük a hézagokat és a repedéseket: Gondosan vizsgáljuk meg az ablakkeretek szélét, hogy nincsenek-e rajta látható rések vagy repedések. A legkisebb rés is meghívó gyanánt szolgál a poloskák számára!

Ellenőrizzük az szigetelést: A téli hideg elleni szigetelőcsíkokat úgy tervezték, hogy lezárják az ablakok széleit, de ezek azért idővel elhasználódhatnak. Ellenőrizzük a szigetelést az ablak mentén, és szükség esetén cseréljük le.

  • Ajtókeretek

Az ablakokhoz hasonlóan az ajtókeretek is tartogatnak olyan sebezhető pontokat, amelyeken keresztül a poloskák bejuthatnak az otthonunkba. Fordítsunk különös figyelmet a következő területekre:

Ajtó alatti rések: A leggyakoribb probléma az ajtó alja és a küszöb közötti rés. Használjon tömítést, ezzel megakadályozza, hogy a poloskák bejussanak az ajtó alatt.

Az ajtókeret: Ellenőrizze az ajtókeret teljes felületét, hogy nincs-e rajta rés vagy repedés. Győződjön meg róla, hogy a keret megfelelően illeszkedik a falba, és nincsenek rajta akkora rések, amelyeken a poloskák átpréselhetik magukat.

Sérült tömítések: Az ablakokhoz hasonlóan az ajtó körüli tömítések is elhasználódhatnak az idő múlásával.

  • Szúnyoghálók

Az ablakokon keresztül bejutó rovarok elleni első védelmi vonalat a szúnyogháló jelenti, de ahhoz, hogy hatékony legyen, jó állapotban kell lennie. A következőkre kell odafigyelni:

Lyukak és szakadások: Még a kisebb lyukak is lehetővé teszik a poloskák bejutását. Szükség szerint javítsuk, vagy cseréljük a sérült szúnyoghálót.

Laza szúnyogháló: Győződjön meg róla, hogy a szúnyoghálók jól illeszkedjenek a keretekbe. A laza vagy helytelenül felszerelt szúnyoghálókon rések alakulhatnak ki, ahol a poloskák bejuthatnak az otthonába.

Hogyan jutnak be a poloskák a zárt ablakon vagy ajtón keresztül?

Azt gondolhatnánk, hogy az ablakok és ajtók egyszerű bezárása elég ahhoz, hogy távol tartsa a poloskákat, de ezen kártevők a legapróbb nyílásokon keresztül is bejuthatnak.

  • Apró repedések és rések

A rovarok hihetetlenül ügyesen megtalálják a legapróbb repedéseket is az ablakok és ajtók körül. A hangyák például olyan apró nyílásokon is képesek átpréselődni, amelyek szabad szemmel alig láthatóak.

Idővel az anyagok a hőmérsékletváltozással kitágulnak és összehúzódnak, ami apró repedéseket eredményez. Rendszeresen ellenőrizzük az ablakok és ajtók körüli területeket, hogy nincsenek-e ilyen mikrorepedések, és tömítsük be azokat.

Fordítsunk különös figyelmet azokra az illesztési helyekre, ahol különböző anyagok találkoznak, például ahol az ablakkeret a falhoz illeszkedik. Ezekben az illesztésekben néha hézagok keletkezhetnek, amelyeket érdemes tömíteni.

  • Helytelenül beépített elemek

Még a legjobb ablakok és ajtók sem képesek távol tartani a rovarokat, ha nem megfelelően vannak beszerelve! A rossz beszerelés olyan hézagokat hagyhat, amelyek tökéletesen alkalmasak a rovarok behatolására. Ha az ablakok és ajtók nem megfelelően vannak beépítve, akkor a széleiken hézagok maradhatnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Természetes megoldás a pusztító poloskák ellen

2023. február 1. 12:45

A Koppert sikeresen tenyésztett Trissolcus basalis parazita darazsakat kereskedelmi mennyiségben. Ezek az állatok hatékony eredményeket mutattak a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) elleni megelőző és enyhe gyógyító védekezésben.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a levéltetvek és a poloskák

2023. március 15. 10:39

Kisebb-nagyobb visszaesésekkel, de fokozatosan teret nyer a tavaszias időjárás.

A poloska már az őszibarackot sem kíméli

2019. augusztus 23. 07:21

Őszibarack fám termésein és a kajszibaracknál is furcsa elváltozást tapasztaltam idén. A gyümölcsök felülete sok helyen besüppedt, egyenetlen lett a felszíne. Mi okozza ezt? Lehet-e védekezni ellene?

Milyen károsítói vannak a fügének?

2022. október 29. 04:37

Milyen károsítói vannak a fügének, és mivel védekezhetek ellenük? Gyakori kezelés szükséges?