24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Életmód, gasztronómia

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

Agrofórum Online

A méz évezredek óta ismert és jól bevált élelmiszer, amelyet gyógyszerként is használunk. Napjainkban rengeteg kutatás foglalkozik a méz egészségre gyakorolt előnyös hatásaival, köztük azzal, hogy milyen szerepet játszhat a rendszeres mézfogyasztás az érelmeszesedés megelőzésében.

Az érelmeszesedés világszerte egyre több ember érint, ráadásul alattomosan, évek alatt alakul ki, miközben az ember észre sem veszi, hogy az ereiben változás történik. Az érelmeszesedés során ugyanis az erek falán ún. plakkok alakulnak ki, amelyektől egyre szűkebbé válik az ér és csökken az egészséges véráramlás. Ez hosszú távon károsíthatja a szívet, a szerveket, és agyvérzést, szívinfarktust eredményezhet.

Mi okozhat érelmeszesedést?

  • Az LDL (rossz) koleszterin magas szintje hozzájárulhat a plakkok képződéséhez.
  • A tartósan magas vérnyomás károsíthatja az erek falát.
  • A gyulladásos folyamatok is hozzájárulnak az érfalak gyengüléséhez.
  •  A dohányzás is károsíthatja az érfalakat.
  • A magas vércukorszint szintén károsíthatja az érfalakat.
  • Az egészségtelen életmód is elősegítheti a plakkok lerakódását.
  • A túlsúly növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, amelyek hozzájárulnak az érelmeszesedéshez.

Mitől jó a méz?

  • A méz több, mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.
  • A mézben lévő fenolos vegyületek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, és segíthetnek a gyulladásos folyamatok csökkentésében. Nem véletlenül használják az emberek légúti betegségek, torokgyulladás és lázas betegségek esetén, emellett pedig javítják a koleszterinszintet és erősítik az immunrendszert. Ha pedig a mézfogyasztás hatására csökken az oxidatív stressz szintje a szervezetben, kevesebb lesz a plakk-képződés is.
  • A méz pozitív hatásai közé tartozik az is, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a „rossz” LDL-koleszterinszintet, miközben növeli a „jó” HDL-koleszterinszintet.
  • Kevesen tudják, de a méz a magas vérnyomást is csökkenti, ami szintén fontos a szív egészségének megőrzése érdekében. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy az érelmeszesedés kialakulásának kockázata jelentősen csökkenjen.
  • Természetesen ettől nem lehet csodaszernek tekinteni, és nem helyettesíti az egészséges életmódot, de megelőzésként (és a cukor egy egészségesebb alternatívájaként) igencsak hasznos lehet.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Érdekességek a mézről

2023. október 14. 05:40

Mi is pontosan a méz? Melyik fajta hungarikum? Melyik mézet nevezzük krémméznek, és melyiket vaddohányméznek? Milyen régi az ismeret a méz jótékony hatásáról, és melyik fajta méz a világ legdrágább terméke?

Ennyire sokoldalú a méz!

2024. március 21. 05:40

A méz mára már alapanyaga kozmetikumoknak, természetes ételeknek, cukrászati termékeknek ugyanúgy, mint akár gyógyító készítményeknek.

Boldog új évet, Kedves Olvasóink!

2024. január 1. 10:10

Trendfordulót él a mezőgazdaság a szakértők szerint, akik kihívásokkal teli esztendőnek jósolják 2024-et. De ezzel ma még ne törődjünk, optimistán kívánunk mindenkinek boldog új évet – az utóbbi hónapokban született legolvasottabb cikkeinkkel. BÚÉK!

Mérgezés és varroa atka pusztított tavaly a méhészetekben

2019. január 21. 09:33

Különösen nagy kitartás kell a méhészkedéshez, hiszen a kevesebb méz sem tudta feljebb tornázni az árakat. Nem végleges becslések szerint az átlagosan 25-30 ezer tonnás hazai méztermelés mintegy 5 ezer tonnával csökkenhetett 2018-ban a rovarok megfogyatkozása miatt.