Életmód, gasztronómia

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

Agrofórum Online

A méz évezredek óta ismert és jól bevált élelmiszer, amelyet gyógyszerként is használunk. Napjainkban rengeteg kutatás foglalkozik a méz egészségre gyakorolt előnyös hatásaival, köztük azzal, hogy milyen szerepet játszhat a rendszeres mézfogyasztás az érelmeszesedés megelőzésében.

Az érelmeszesedés világszerte egyre több ember érint, ráadásul alattomosan, évek alatt alakul ki, miközben az ember észre sem veszi, hogy az ereiben változás történik. Az érelmeszesedés során ugyanis az erek falán ún. plakkok alakulnak ki, amelyektől egyre szűkebbé válik az ér és csökken az egészséges véráramlás. Ez hosszú távon károsíthatja a szívet, a szerveket, és agyvérzést, szívinfarktust eredményezhet.

Mi okozhat érelmeszesedést?

  • Az LDL (rossz) koleszterin magas szintje hozzájárulhat a plakkok képződéséhez.
  • A tartósan magas vérnyomás károsíthatja az erek falát.
  • A gyulladásos folyamatok is hozzájárulnak az érfalak gyengüléséhez.
  •  A dohányzás is károsíthatja az érfalakat.
  • A magas vércukorszint szintén károsíthatja az érfalakat.
  • Az egészségtelen életmód is elősegítheti a plakkok lerakódását.
  • A túlsúly növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, amelyek hozzájárulnak az érelmeszesedéshez.

Mitől jó a méz?

  • A méz több, mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.
  • A mézben lévő fenolos vegyületek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, és segíthetnek a gyulladásos folyamatok csökkentésében. Nem véletlenül használják az emberek légúti betegségek, torokgyulladás és lázas betegségek esetén, emellett pedig javítják a koleszterinszintet és erősítik az immunrendszert. Ha pedig a mézfogyasztás hatására csökken az oxidatív stressz szintje a szervezetben, kevesebb lesz a plakk-képződés is.
  • A méz pozitív hatásai közé tartozik az is, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a „rossz” LDL-koleszterinszintet, miközben növeli a „jó” HDL-koleszterinszintet.
  • Kevesen tudják, de a méz a magas vérnyomást is csökkenti, ami szintén fontos a szív egészségének megőrzése érdekében. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy az érelmeszesedés kialakulásának kockázata jelentősen csökkenjen.
  • Természetesen ettől nem lehet csodaszernek tekinteni, és nem helyettesíti az egészséges életmódot, de megelőzésként (és a cukor egy egészségesebb alternatívájaként) igencsak hasznos lehet.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Tihanyban virágzik a levendula – Szedje saját kezűleg!

2025. június 12. 13:10

A tihanyi levendulásban most Ön is arathat. Gyűjtse be az illatos virágokat, és tudja meg, mi mindenre használható a lila csoda!

Zöld utakon jár a bioméhész, aki díjnyertes mézeket tudhat magáénak

2023. április 2. 08:41

Miközben a hazai méhészek jó része az ellehetetlenüléssel küzd, egy debreceni méhész, Gáll Attila üzemnövelésen, portfolióbővítésen töri a fejét.

Kistermelői ajándékok karácsonyra

2019. november 19. 05:36

Hamarosan elérkezik a kereskedelem legpörgősebb időszaka és egyben (amennyiben a saját oldalunkat is nézzük) a lehetősége annak, hogy a pénzünkkel „szavazzunk”. Arra szavazunk, hogy a multik szeptember óta csillivilli módon csalogató termékeivel lepjük meg szeretteinket, vagy idén adunk valami újat nem csak az ajándékozottaknak, hanem hazai kistermelőknek, akik szívből készítik termékeiket?

Mérgezés és varroa atka pusztított tavaly a méhészetekben

2019. január 21. 09:33

Különösen nagy kitartás kell a méhészkedéshez, hiszen a kevesebb méz sem tudta feljebb tornázni az árakat. Nem végleges becslések szerint az átlagosan 25-30 ezer tonnás hazai méztermelés mintegy 5 ezer tonnával csökkenhetett 2018-ban a rovarok megfogyatkozása miatt.

A mézjelölési szabályok szigorítását sürgetik Brüsszelben

2023. január 31. 12:22

Magyarországgal együtt összesen húsz tagállam kérte az Európai Bizottságot a mézkeverékek származás jelölésére vonatkozó előírások szigorítására.