Életmód, gasztronómia

Sisi kedvenc virágai és az ibolyás parfüm

Agrofórum Online

Sisi híres volt arról, hogy az illatos virágok a mindennapi életének részei voltak. A legkedveltebb virága a rózsa és az ibolya volt, mégpedig olyannyira nagy kedvencek voltak ezek, hogy még parfümöket is készíttetett belőlük.

Erzsébet királyné, vagyis Sisi nagy virágrajongó volt és ennek örömére évről évre megrendezik a Nagytétényi Kastélyban is a kedvenc virágaiból a kiállítást. A virágkötészeti kiállítást az ibolya ihlette.

Virágos teadélután Sisi-hangulatban

Ha szeretjük a virágokat, akkor itt az ideje az ehető virágokból teát készíteni. Az ehető virágok nagy tudora hazánkban, Halmos Monika is számos szakácskönyvvel örvendeztette meg a nagyérdeműt már, bőven találhatunk receptet is teakeverékekhez.

Az ibolya, levendula, hibiszkusz jól illeszkedik teaként is a keverékekben, egy kis zöld teával vagy fehér teával ez jó kombináció lehet egy baráti összejövetelre.

Ha már Sisi és a virágok, akkor muszáj megemlíteni a fenséges parfümöket, melyeket virágillatok ihlettek még Sisi idejében. De ezeket ma már magunk is elkészíthetjük, ha egy kis kézügyességünk van, és szeretünk keverni kozmetikumot.

Hogyan készítsünk házilag parfümöt?

A parfümkészítés egy tudomány, nem lesz ez feltétlen egy világmárkával vetekedő minőség azért, de igen jó minőséget lehet előállítani, ha magunk készítjük. Nem mellesleg legalább tudjuk mi van benne, ami sosem hátrány:

Hozzávalók:

  • 30 csepp ibolya illóolaj,
               
  • 20 ml 70%-os alkohol.
Az ibolya a levendulával és a hibiszkusszal jól illeszkedik teaként is a keverékekben (fotó: Pexels)

A parfüm elkészítése végtelenül egyszerű házilag. Az alkoholba keverjük bele a választott illóolajokat. Az ibolya, rózsa, levendula, bergamot kellemes keveréket alkot, de az ibolya vagy frézia mellé tehetünk fás illatjegyekkel rendelkező cédrust is. Nem érdemes két-háromnál többet választani, különben az egésznek egy kemény, fura “szaga” lesz.

Kicsit a pacsuliról: a pacsuli is egy külön illóolaj, aminek meglepően más illata lesz mint várnánk, hiszen igen sokan világmárkákhoz társítják a pacsulit, mint illatot.

Ha kész a keverék és az illatával meg vagyunk elégedve, akkor az egészet töltsük bele egy szórófejes üvegbe. Az illóolaj kiválasztásánál fontos szempont, hogy mindig megbízható helyről válasszuk, lehetőleg bio illóolajat, mert nem az ár lesz itt a döntő, hanem a tisztaság. Ne dőljünk be a sokat reklámozott illóolajcsapdának, mert lehet kapni elérhető áron is igazán magas minőségű illóolajat, csak keresni kell! Illetve nem árt arra is figyelni, hogy melyik olaj milyen hatással van a közérzetre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Mi fertőzi a rózsákat?

2018. július 26. 06:47

Z. Ilona kérdése: Egyik rózsabokrom levelein sárga rajzolatok, cikk-cakkos vonalak láthatók. Mi okozza és megfertőzheti a többi rózsámat is?

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

2024. szeptember 25. 08:10

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés.

A szőregi rózsák akár negyven évig is elélnek

2022. augusztus 2. 13:16

Szőreg hazánk egyetlen rózsatőtermesztő tájkörzete, ez többek között azt jelenti, hogy évente több millió rózsatő nevelkedik itt.

Mi okozza a rózsa levelén megjelenő elváltozásokat?

2021. június 11. 08:35

A rózsa és a vadrózsa a kabócák telelőhelyéül szolgál, ezért ezeknek a növényeknek a gyümölcsfáktól való távolabb ültetése is megoldás lehet.