Életmód, gasztronómia

Természetes karácsonyfadíszek, akár ehető formában!

Agrofórum Online

Giccses díszekkel teli a karácsony, vagy inkább a természetes díszeket kedveljük? Mi a kettő közötti egészséges harmóniára törekszünk, így sok, akár ehető kincs is kerül a dekorációba.

Nálunk évek óta nincs nagy giccsparádé. Nem is csak azért, mert életmódunktól is idegen, de egy faluban, öreg parasztházban élünk, ahol az autentikus házhoz nem illeszkedik ez a hangulat. Sokkal harmonikusabb az, amikor a természet kincseivel dekorálunk. Természetesen nekünk is vannak karácsonyi fényeink kültéren is, beltéren is, de a fő hangsúly a természetes karácsonyfadíszeken van.

Kertben, erdőben szedhető termések

Bár évek óta műfenyőnk van (örököltük), így a karácsonyi illatokról a prémium minőségű jegenyefenyő-illóolaj mellett frissen szedett tobozokkal is gondoskodunk. A melegben ugyan hamar megpattannak és kihullanak belőle a magvak, de az illata mindenért kárpótol. A tobozgyűjtéshez meg visszük a kutyákat is, jó kis erdei túra kerekedik belőle, mint családi program. 

A szárított gombákból, lehullott fenyőtűkből is lehet dekorációt készíteni.

Ha megszedjük a mocsári hibiszkusz száraz terméseit, a magokat kipergetjük belőlük, akkor lakkozva vagy festve is lehet karácsonyra díszként használni. Ugyanígy bármilyen megszáradt termést lakkozással, aranyra vagy ezüstre festve karácsonyivá varázsolhatunk.

Ehető dekorációk kertbe és lakásba?

Csintalan cicáknak és kutyusoknak is érdemes meglepetést hagyni a kertben. Például a kiskutyák, ha elérik a szaloncukros papírokat, akkor tehetünk nekik bele tepertőt is, hogy ha lelopják, akkor számukra is egészséges meglepetés legyen, hiszen nekik a szaloncukor nem tesz jót.

A mézeskalács és az elkészítésének az öröme hozzátartozik a karácsonyi hangulathoz

Ugyanígy kültéren dekorálhatunk termésekkel: mogyoróval, mandulával, dióval is akár.

Beltérben viszont játszhat a mézeskalácstól kezdve a habcsókig minden, ami vagy ehető, vagy természetes hatást kelt.

FONTOS: ha ehető dekorációt készítünk, akkor ne lakkozzuk, fényezzük vagy fújjuk be azokat semmivel, hogy ha valaki tényleg meg akarja enni, akkor ne legyen probléma belőle!

Száraz gallyak, fenyő- és tujahajtások is szépen mutatnak egy lapos tálba rendezve, nem is feltétlen kell közé gyertyát tenni, mert sokszor egy szépen elrendezett erdei kompozíció is lehet bensőséges hangulatot teremtő dekoráció.

Adventi koszorút is készíthetünk természetes anyagokból

Még virágboltos koromban nagy divatja volt a mézeskalácsokkal dekorált adventi koszorúknak. Visszaemlékezve sokkal izgalmasabb dekorációkat alkottunk így, hogy természetes anyagokat használtunk és a többszáz eladott adventi koszorú mutatta meg, hogy sokkal keresettebb volt, mint a csillogó, gömbökkel, dekoranyagokkal telezsúfolt változat, pedig árban még drágább is volt, mint a giccsesebb koszorú.

A mézeskalácsos dekorálásnál is fontos, hogy mivel ehető anyag van a kompozícióban, véletlenül se lakkozzuk, fényesítsük, mert bármikor bárki kedvet kaphat az elfogyasztásához!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

Módosul a karácsonyfa termesztés támogatása

2020. május 4. 11:03

A támogatás igénylése az eddigiekhez hasonló módon, hektár alapon történik majd.

Hogyan ültessük ki a gyökeres fenyőfát?

2021. január 4. 08:48

Karácsonyfának gyökeres fenyőt vásároltunk. Hogyan ültessük ki, hogyan végezzük szakszerűen, hogy megeredjen?

Mit tehetek azért, hogy karácsonyfám frissességét a legtovább megtarthassam?

2020. december 15. 08:32

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket.