24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Életmód, gasztronómia

Tojássárgája és tojásfehérje: miben különböznek? 

Agrofórum Online

Nemcsak a tojás két jellemző részének, a sárgájának és a fehérjének az eredeti funkciójára szeretnénk rávilágítani, hanem egyéb érdekességet is elárulunk róluk.

Hátha van olyan, aki nem emlékszik arra a klasszikus mondatra, amit általános iskolában tanultunk biológiaórán: „A tojás egyetlen, kivételesen nagy sejt.” Ez gyorsan nyomra is vezetheti az érdeklődőt, amikor a tojás felépítését szeretné megérteni. 

A tojássárgája gyakorlatilag a tyúk petesejtje, amelynek érett állapotba kell kerülnie ahhoz, hogy tojás képződjön belőle. Azokat a tápanyagokat tartalmazza, amelyekre az embrió fejlődéséhez szükség van. A színét a táp növényi pigmentjeiből nyeri, amit korábban a tyúk felcsipegetett: a kukoricától sárgásabb, a búzától sápadtabb árnyalatot kap.

A fehérje később keletkezik, és a feladata, hogy védőréteget képezzen az embrió és a héj között fizikailag, megfelelően nedves környezetet biztosítson, és védje a baktériumok és vírusok, sőt a ragadozók ellen is – ugyanis olyan fehérje található benne, amely elfogyasztójában gátolja a tápanyagok felszívódását.

Néhány tény a tojásfehérjéről

Hiába teszi ki egy egész tojás nagy részét, a kalóriatartalma annak csak a negyede, a zsírtartalma pedig közelít a nullához. Így a fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott a fogyasztása.

Az egész tojás fehérjetartalmának több mint felét adja – akár 4 grammot tartalmazhat, ráadásul minden esszenciális aminosav megtalálható benne.

Kevés benne a vitamin – de egy adagban a napi riboflavin-szükséglet (B2-vitamin) 12%-a megtalálható, ami az energiatermeléshez és a sejtnövekedéshez elengedhetetlen.

A tojásfehérjéből, mivel sok levegőt képes megtartani, az omletten és rántottán túl készíthetünk habcsókot, makaront, szuflét, illetve kenhetjük a sütik tetejére is. 

Néhány tény a tojássárgájáról

A tojássárgájában bőségesen van vitamin és ásványi anyag, mint a kalcium, foszfor, cink, tiamin (B1-vitamin), B12-vitamin, A-, E-, D-, K-vitamin. Egy tojássárgája a napi kolin szükséglet (agy, idegrendszer, máj stb. vízben oldódó vitaminja) 60%-át is tartalmazza, valamint zsírban oldódó karotinoidokban is gazdag, ami a „szem vitaminja”.

Magas, 4,5-6 gramm a zsírtartalma, ám ez még mindig csak a napi ajánlott mennyiség 10%-a. Viszont ezek többnyire „jó” zsírok, mint az Omega-3 zsírsavak, amit az emberi szervezet nem tud előállítani.

Koleszterinből a tojás az összes ételféleség közül az egyik legtöbbet tartalmazza (akár 200 mg egyetlen sárgájában). Szerencsére az újabb kutatások szerint nincs összefüggés az elfogyasztott tojások mennyisége és a magas koleszterinszint, illetve a szívbetegségek között.

A tojássárgáját adhatjuk tésztákhoz, és lehet olyan mártások alapanyaga, amelyekben zsiradékot kell valamilyen savas folyadékkal vegyíteni, mint például a majonéz vagy a hollandi mártás.

Ráadás Tipp

Ha a tojásban található minden tápanyagot optimális formában szeretnék elfogyasztani, a legjobb, ha a fehérjét addig hevítjük (főzzük/sütjük), amíg teljesen megszilárdul; így ugyanis kicsapódik és működésképtelenné válik az az inhibitor, ami a tápanyagok felszívódását gátolja. A tojássárgája viszont lehetőleg nyersen fogyasztandó – ha előzetesen szalmonellától mentesítették.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Módosultak a baromfihús- és tojáságazati irányadó árak

2019. április 3. 14:34

Megjelent az Európai Bizottság 2019/531/EU végrehajtási rendelete az 1484/95/EK rendeletnek a baromfihús- és tojáságazatban alkalmazandó, valamint a tojásalbuminra vonatkozó irányadó árak módosításáról.

Koronavírus - Zökkenőmentes a tojástermelés, de szükség lenne a húsliszt engedélyezésére

2020. március 23. 10:05

Egyelőre biztosított a magyarországi tojástermelés a koronavírus-járvány idején is, mindössze az importszója-ellátásban vannak kisebb zavarok, aminek kiváltára azonban lehet megoldást találni.

Új módszer miatt szűnhet meg a csibemészárlás

2018. december 22. 17:02

A "Seleggt" fantázianevű módszerrel a kutatók a még ki nem kelt tojásról is úgy 95 százalékos valószínűséggel meg tudják állapítani, hogy abból egy hím vagy egy nőstény baromfi bújna ki.

Omega-3 tojást tojnak a tyúkok

2020. december 14. 18:06

Elsősorban a várandós kismamák és születendő gyermekeik egészségét szolgálja a Szent István Egyetem és az egyik munkatársával közös, a Blue Seven Group Zrt. által fejlesztett legújabb szabadalom, mely hamarosan a hazai boltok polcain is elérhetővé válik.